ספיר ברונזברג, עיתון במחנה המכה הראשונה שנתן דודו ברק על סט התופים שלו, כמעט שנה אחרי שבנו סמ"ר איתן ברק (20) היה להרוג הראשון במבצע "צוק איתן", הייתה עוצמתית ורגשית. גם הצלילים הראשונים שהוציא מפיו בקעו בקושי רב. במשך שנה שלמה, ברק, סוכן ביטוח במקצועו, התנזר מנגינה ומשירה ושקע בעבודה. הוא ניסה אחרי האסון הבלתי נתפס, להמשיך בחיים למען אשתו וילדיו, אבל אז חבריו להרכב שהקים, שכנעו אותו שלחזור ולנגן יכול להיות נדבך נוסף בדרך לשיגרת חיים מלאה פחות או יותר. הוא התרצה ובעוד כשבועיים, ב-02.08, הוא יעמוד עם חבריו מהרכב הרוק "box set" על הבמה ב"זאפה" הרצליה בערב לזכר בנו, ויחד ינגנו את השירים שאיתן הוא כל כך אהב.

עוד ב-mynet:
תשע שנים אחרי: נמצאו מכתבי הבן שנפל
שירות חדש: ליווי צמוד למשפחות אבלות
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

"אין ספק שיש רגשות אשמה. אתה שואל את עצמך מה פתאום אתה חוזר ונהנה", מודה ברק. "אבל אני אולי אפתיע אותך כשאומר שהיום בשביל לנגן ולשיר, לא צריך להיות שמח. אני אומר שבשביל לתופף אתה יכול להיות גם עצוב. זה עובד מצוין, כולל שירה אפילו. בשירה בכלל קורה דבר אחר. כשאתה שר, אתה חייב להוציא מעצמך יכולות וזה דבר טוב. אתה שופט את זה מקצועית ומתייחס לזה מקצועית. שירה בעצם היום בשבילי, זה כמו לעבוד במשרד. טוב שחזרתי לזה".זו הנצחה טבעית מבחינתך לזכרו של איתן?
"איתן היה נגן גיטרה מחונן. היה לו כישרון אדיר. כשחשבנו על הנצחה, העלינו רעיונות שיתאימו גם לצורה שאנחנו רואים את הדברים וגם לאישיות שלו. אז במקרה הזה התחברנו למשהו חיובי, של עשייה. את ההרכב "box set" הקמתי לפני שנה וחצי, יצאנו מתוך הרכב משפחתי מורחב יותר והחלטנו להתמקד ברוק של שנות ה-60. אני מנגן שם עם חברי מילדות נועם צור. היה לנו הרכב משותף כבר בגיל 14. היום אנחנו כבר בני 63. חזרתי לנגן רק בגיל 60 ואפילו אני לומד אצל מורה לתופים אחרי שזנחתי את הכלי הזה לטובת השירה. לצערי הרב, איתן לא זכה להיות נוכח באף הופעה שלנו כי הוא היה כל הזמן במבצעים, פעולות ומארבים. בסופו של דבר הוחלט שזו הדרך הכי טובה להנציח את הרוח שלו, שהייתה הכי אופטימית בעולם".

מה תנגנו?
"בעיקר קאוורים משנות ה-60 ועד עכשיו. אנחנו זה אני, נועם צור ודודי דניאלי על הגיטרה בס. תצטרף אלינו הבת שלי נועה ברק ששרה. בנוסף, חברנו לחברים של איתן, שיחד איתם אנחנו נבצע שירים נוספים שאיתן אהב. תופיע גם אביה שושני שכתבה את השיר 'ילד איתן' בזמן המלחמה וביצעה אותו ריטה ויכול להיות שגם הזמר דודו טסה יגיע, וזה עדיין בסימן שאלה, כיוון שאיתן מאוד אהב אותו. זו הדרך הכי נאותה ויצירתית שיכולנו לחשוב עליה להנציח אותו ושמקדמת אותנו לעשות דברים.

"כל השנה האחרונה לא ניגנתי ולא שרתי וההופעה הזאת מחזירה אותי למוזיקה. זו הופעה משקמת. איתן היה רוצה שלא נפסיק לעשות את מה שאנחנו אוהבים. בשבילי לחזור למוזיקה זה פנטסטי, להוציא את הכל מהלב ולהיות קרוב לעצמך. זה לא תמיד קל, אבל זה הכי אמיתי שיכול להיות".

החיים השתנו
ברק נשוי למישל ולשניהם שני ילדים נוספים. הבן הגדול שקד בן 35 ונועה בת 25. "שקד נשוי ויש לו ילד בן שנה וחצי. נועה היא סטודנטית ותהיה הסולנית בהופעה", הוא אומר בגאווה. בשנה האחרונה גילה ברק הרבה מאוד פרטים חדשים שלא ידע לפני כן על בנו, אף שידע שיש בו את מלוא הפוטנציאל. "גילינו שהוא היה מפקד מעולה. את זה יכולתי לנחש, אבל לא ידענו בוודאות. הם היו חוזרים ממשימות ואיתן היה מוציא את הגיטרה ומנגן. כל הזמן היה עם רוח אופטימית. לא יכולנו לדעת את זה, כי לא היינו שם ביום יום. גילינו שיש לו המון חברים. כושר ההתחברות שלו לאנשים היה מדהים. בצבא זה התחזק, והוא גם תפס מנהיגות בצורה מפליאה. בפשיטות ובמארבים הוא היה מנווט, מוביל את הכוח והיו ממש סומכים עליו בעיניים עצומות. הוא תמיד קוּל. הוא היה המצפן המוסרי של הפלוגה, הוא היה מהמובילים בקו הזה. בן אדם מדהים".

ומה אצלך השתנה בשנה האחרונה?
"כל החיים השתנו, כל ראיית החיים, כל ההרגשה היומיומית הזו של החוסר. זה מלווה אותנו 24 שעות בלילות ובימים. העניין הוא שהחיים הם צוק איתן, והוא לא נמצא".

כלפי חוץ נראה שאתה מצליח להתגבר.
"המרחק בין לא מתגברים למתגברים הוא מאוד קטן. מאוד בקלות אפשר לא להתגבר. המצב הטבעי אחרי שמאבדים ילד כמו איתן, זה לשקוע. אם אתה לא עושה כלום, אתה בוודאות שוקע. צריך הרבה כוחות נפשיים כדי להחזיק מעמד. צריך לקום ולעשות את מה שאתה רגיל לעשות, לא לשכב ולבהות בתקרה. אני אישית שוקע בביטוח, מטפל בלקוחות כאילו לא קרה כלום, וההתעסקות בבעיות שלהם עוזרת לי לא להתעסק בבעיות שלי. זה שעתיים, שלוש, ארבע שאני מתנתק. ולמרבה הפלא, התשובה היא שאני יכול מאוד לעבוד ול