צילום: יוגב עמרני כבר למעלה משבוע שנטלי ואלעד בוסקילה ישנים ברכב המאזדה הישן שלהם. קורת הגג היחידה שהייתה להם ולשתי בנותיהם הקטנות בשכונה באזור נוף ים בהרצליה נחרבה עד היסוד על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), לאחר שנקבע כי הם פלשו לקרקע באופן לא חוקי. בני הזוג - האישה בהיריון שלישי - מנהלים בבתי המשפט מלחמות רבות כדי להוכיח את בעלותם על הקרקע, ויש להם גירסה משלהם, על פיה, אלעד שילם סכום כסף עבור מבנה ישן ומוזנח שהיה בעבר במקום, ומאז, כבר למעלה מעשר שנים, חי במקום.

עוד ב-mynet:
בעל הסינמה סיטי: "אני מרוקאי מסריח?"
הרצליה: רימו עובדים זרים במיליוני שקלים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

לפני שלוש שנים, כשהמשפחה החליטה לבנות תוספת של 50 מ"ר לבית בשל התרחבותה, החלו, לטענתם, לראשונה הבעיות מול רשות מקרקעי ישראל, שטענה כי אחיזתם בקרקע אינה חוקית. ההידיינות בין הצדדים הסתיימה ביום רביעי שעבר בדחפורים שעלו על הבית והרסו אותו עד היסוד.

"זה היה מחזה משפיל וברוטאלי. הביאו לנו יס"מניקים, כאילו אנחנו הפושעים הכי גדולים. שברו לנו ריהוט, זרקו מסמכים, והכול בצעקות, באגרסיביות ובברוטאליות מחרידה", מספרת בכאב נטלי. עורך דינם של בני הזוג, גד ויספל, טען כי רשות מקרקעי ישראל נהגה בחוסר פרופורציות, אך מנגד אומרים ברמ"י: "הפולש סירב לכל הדרישות שהורו לו להתפנות בעצמו מהמקום".

חיפש יציבות
חייו של אלעד (27) לא היו קלים מעולם. כילד בהרצליה, הוא התגלגל מפנימייה לפנימייה וממוסד למוסד והוא זוכר בעיקר כי שוטט הרבה ברחובות וכך הידרדר אל עולם הפשע. מה שהיה חסר לו, לדבריו, היא יציבות, ולפיכך טען בבית המשפט כי החליט, כבר בהיותו נער קטן, לרכוש לעצמו פינת מגורים קטנה באדמה המכונה "המעברה", בשכונת נוף ים. לדבריו, שילם סכום כסף בסך עשרות אלפי שקלים לאדם שחי לפניו בשטח בבית קטן, והלה התפנה משם. אלעד היה בטוח, לדבריו, כי רכש את הנכס, אך מאוחר יותר התברר לו שהנכס, ככל הנראה, לא היה בבעלותו של המוכר. "הייתי ילד", הוא אומר, "כנראה שעבדו עליי".

בחלוף השנים הכיר את נטלי, שלימים תהפוך לאשתו. לבני הזוג נולדת ילדה, ואז, כשהבית נהיה צפוף לשלושתם, החליט אלעד להרחיבו. "לאורך כל השנים איש לא פנה אליי בדרישה להתפנות. רק כשהחלטתי להרחיב את הבית 'נזכרו' בי", הוא אומר.

בחודש ספטמבר 2012, הוציאה רמ"י צו לפינוי המקרקעין. בני הזוג החליטו להיאבק על הקרקע, ובפברואר 2013 הם פנו לבית המשפט וביקשו סעד הצהרתי המורה כי הם מחזיקים במבנה כדין. בית המשפט הורה על צו מניעה זמני, המונע את סילוק המשפחה עד להכרעה בתביעה שהגישו, אבל בסופו של יום, דחה את תביעתם וקבע כי צו הפינוי הוצא כדין.

באפריל 2015 ערערו בני הזוג לבית המשפט המחוזי, תוך שהם טוענים כי תפסו את הקרקע לפני למעלה מעשר שנים, וכי יש לראותם כבני רשות על האדמה. בד בבד עם הגשת הערעור, הגישו בני הזוג בקשה לעיכוב ביצוע, אך בית המשפט המחוזי דחה את הבקשה. בהמשך, הגישה משפחה בוסקילה בקשה לעכב את צו הפינוי עד להחלטה בערעורם, שכן, סיפרו, כי אין להם קורת גג אחרת. מנגד טענה רמ"י, כי בני הזוג לא הצליחו להוכיח זכות על הקרקע."פינו אותנו כמו חיות"
אחרי כל אלה, דן בית המשפט העליון בערעור של בני הזוג והחליט לדחות את הבקשה של אלעד ונטלי לעכב את פסק הדין, וצו הפינוי קיבל תוקף חוקי נוסף. לפני כשבועיים הוציאה רמ"י הודעה בזו הלשון: "מפקחי רשות מקרקעי ישראל נערכים בימים אלו לבצע פינוי של פולש בשם אלעד בוסקילה, שפלש ובנה ללא היתר ובניגוד לחוק בית מגורים על אדמות המדינה, באזור נוף ים.

"בוסקילה השתלט על קרקע ציבורית בשטח של כ-500 מ"ר, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל. לאחר שיפונה, יהיה חשוף לתביעות כספיות על עלויות הפינוי לקופת המדינה... בימים אלו נערכים מפקחי הרשות לביצוע הצו לאחר שנבחן ואושר בבית המשפט, ולהגשת תביעות כספיות נוספות נגד בוסקילה, שיידרש להחזיר לקופת המדינה את עלויות הפינוי, לרבות עלויות כוח האדם - מפקחים, שוטרים ופועלים - עלויות הציוד המכני הנדרש להריסת המבנה ופינוי הפסולת, בנוסף לדמי שימוש רטרואקטיביים בקרקע. מעבר לכך, בוסקילה יהיה חשוף גם להליכים פליליים מצד המשטרה, מאחר שבהשתלטותו על הקרקע הציבורית ביצע עבירה פלילית של הסגת גבול במקרקעי ציבור, שדינה עד שנתיים מאסר בפועל".

עוד צוין כי: "לבוסקילה ישנה עדיין האפשרות לפנות את השטח בעצמו ובכך להימנע מהליך פינוי שעלול להיות טראומטי למשפחתו, ואף להימנע מתביעות כספיות ופליליות. לצערנו, הוא מתעקש לנסות ולהתנגד לפינוי.... מפקחי רשות מקרקעי ישראל ימשיכו לשמור על הקרקעות הציבוריות, שאינן הפקר".

בני הזוג ידעו כי עליהם לפנות את השטח, ותכננו, ל