צילום: יוגב עמרני בתיבות הדואר של תושבי שכונת "יד התשעה" (שביב), המתינה לפני חודשים אחדים מעטפה. השולחת: עיריית הרצליה. הנידון: תשלום היטל כביש. הסכומים לתשלום, נעים בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים למשפחה או לעסק. התושבים לא הבינו. ודאי מדובר בטעות, הם סברו. הרי השכונה היא שכונה ישנה ודי מוזנחת, כביש לא זכור להם שנסלל לאחרונה, אולי שופץ, כהגדרתם, "בקטנה", ואם הוקמה כיכר, הרי שחלף זמן מיום הקמתה ולא ברור על מה דרישת התשלום ולמה. אבל "הטעות" לא נעלמה, אלא רק צברה ריביות ככל שהשבועות נקפו, והתושבים, רובם אנשים פשוטים וחלקם מתקיימים בדוחק, פנו לעירייה.

עוד ב-mynet:
הומו עם נזם באף וקעקועים? לא בבית ספרנו
חדרה: גבר ניסה לפתות תלמידת כיתה א'
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

תשובות, לטענתם, הם לא קיבלו. לאמציה מהמכולת השכונתית, שקיבל הודעת תשלום על סך 12 אלף שקלים, אמרו שמדובר בהיטל על כביש עתידי. לשולה מרחוב הר סיני לא ידעו לתת לדבריה, תשובות, ולשלום ג'נאח נאמר שזה תשלום בגין "גירוד" הכביש ברחוב הר סיני לפני כמה שנים.

עשרות משפחות בשכונה מחזיקות כעת הודעות תשלום שנשלחו אליהם ביום בהיר, בלי הסבר, בלי נימוקים, ובלי שמישהו יכין אותם לכך, בסכומים של אלפי ועשרות אלפי שקלים, תלוי בגודל הנכס. התושבים חסרי אונים, הם לא יודעים על מה וחמור מכך, הם לא יודעים כיצד לשלם אותם. השבוע החליטו לפתוח במאבק ולהילחם בגזירה שהטילה עליהם לדבריהם העירייה, ללא כל סיבה מוצדקת.

"קיבלתי דרישה לשלם מעל ששת אלפים שקלים", מספרת זמירה דנון, תושבת ותיקה בשכונה, "ואני בכלל לא מבינה מה זה. אני אישה מבוגרת, ואני סובלת מהגב ולא עובדת. אנחנו מתקיימים בקושי. הם, שם בעירייה, חושבים שיש לנו כסף שגדל על העצים. לא מספיק שאנחנו עושים מאמצים עילאיים לעמוד בתשלומי הארנונה, לא מספיק מים, לא מספיק כל אלה, אנחנו לא יודעים מה זה ההיטל הזה, ויותר גרוע, אנחנו בכלל לא יודעים איך לשלם את זה".

"לקבל כזו הודעה בדואר זה ממש לא לעניין", מוחה נרקיס בן ארויה תושבת השכונה, "אנחנו לא אנשים עם כסף וזו שכונה שיש בה מקרים מאוד קשים של אנשים שמתקיימים מפת לחם. העירייה צריכה להבחין בין אנשים ממעמד סוציו-אקונומי כזה או אחר לפני שהיא מחלקת את ההיטל, בין אנשים מכפר שמריהו או הרצליה פיתוח לבין שכונה כמו שביב. אנשים פה הם אנשים שמתקשים להתקיים, יש פה הרבה שנתמכים מביטוח לאומי, וצריך להתחשב לפני שמפזרים היטלים כאלה, ככה, ביום בהיר בלי להודיע או להסביר"."מאיפה נשלם?"
כששולה כליף, תושבת רחוב הר סיני, קיבלה את הודעת התשלום לפני כמה חודשים בסך 13,000 שקל היא נלחצה, ובעצת רחמים, בעלה, מיהרה לעירייה לבירור. "הם הסבירו לי ששלחו את התשלום כל אחד לפי הגודל של הבית, ואחר כך אמרו לי שהחוב שלי הוא רק 5,500 שקלים. שאלתי על מה? אנחנו לא יודעים, אמרו לי, תלכי לאלו שמטפלים בנושא של הכבישים. הלכתי ושם בחור אמר לי: 'אני לא יודע'. שאלתי חברה בשכונה שגם בדקה את העניין בעירייה והיא סיפרה שנאמר לה שהדרישה לתשלום היא עבור התיקונים שבוצעו בכביש. חזרתי לעירייה, שאלתי 'למה אני צריכה לשלם? ולמה מכספי הארנונה לא מתקנים את הכביש?' ביקשתי להיפגש עם ראש העיר, אך כמובן לא איפשרו לי. נפגשתי עם פקיד של תלונות הציבור, אבל הוא לא ידע להסביר לי על מה ההיטל. שאלתי אותו האם זה על הכביש פה בהר סיני? כי אנחנו שילמנו את הכביש הזה כבר לפני 50 שנה. הוא שאל אותי אם יש לי קבלות. זה רציני? מאיפה יש לי קבלות למשהו ששילמתי לפני 50 שנה?".

כליף, כמו תושבים רבים, חוששת להתעלם מדרישת החוב. "אמרו לי אל תשלמי, את לא חייבת, אבל זו הירושה היחידה של הילדים שלי, בסוף יבואו וייקחו להם את הבית. ובפירוש כתוב: לתשלום מיידי. בקיצור, שום דבר לא עזר לנו, כלום. אז בעלי הלך לעירייה עוד פעם ונתן להם 24 צ'קים. אני ביקשתי יותר תשלומים כי אנחנו זוג מבוגר, אמרתי להם 'איך אני אשלם לכם? תפרסו לי את זה לעוד תשלומים'. נלחמנו, אין אחד שנלחם כמוני. אבל בסוף שילמתי אפילו שאני חושבת שזה מס בכאילו. העירייה כנראה מנסה לגרד כסף מכל מיני מקומות".

אבי ג'נאח, בעל מספרה בשכונה, פעיל בשכונה ומועמד לבחירות של יו"ר ועד השכונה, נדרש לשלם 5,500 שקלים. "אנשים פונים אליי יום יום עם הטפסים האלה", אומר ג'נאח, "ואין לי תשובות לתת להם. ההיטלים האלה התחילו לצבור קנסות ללא ידיעת התושבים ואנשים אפילו לא יודעים על מה הם צריכים לשלם. פנינו לעירייה, אין להם תשובות. כל אחד נותן תשובה אחרת. מתחמקים מתשובות והסברים אחידים. זה אנשים שאין להם. אם היה להם - מילא, אבל אין להם. הולכים ולוקחים מהם על ההיטלים האלה שאף אחד לא יודע מאיפה הם צצו ועל מה בדיוק".

התוש