צילום: יוגב עמרני עיריית הרצליה דורשת מניצול השואה אליעזר גיטקין (75) מכפר סבא, תשלום דוח חנייה שקיבל לכאורה לפני 17 שנה, בשנת 1998. קנס החנייה על סך 70 שקלים תפח לחוב בסכום של 2,175 שקלים ולפני חודש הודבק על דלת ביתו צו עיקול של ההוצאה לפועל. בעקבות פניית mynet ו"ידיעות השרון" בחנה שוב העיריה את הנושא והחליטה להפחית את הסכום ל-150 שקלים בלבד.

עוד ב-mynet:
רעננה: "מנסים לנצר יהודים? זו שערורייה מזעזעת"
לונדון: ניצולת השואה נפגשה עם בנות הזוג שהציל אותה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

גיטקין טוען כי מעולם לא קיבל דוח חנייה כזה, ובכל מקרה, בין השנים 2000 לשנת 2012 עזב את הארץ וחזר לרוסיה. כשעזב, הוא סגר, לטענתו, את כל חובותיו, וכשחזר ארצה הופתע לגלות את דרישת התשלום. לדבריו ולדברי חבריו, כל ניסיונותיהם להסביר לעיריית הרצליה כי הוא לא קיבל את הדוח, וגם אם קיבל, עליו להיות מבוטל בגין התיישנות, עלו בתוהו.

בשנת 1998 התגורר גיטקין בהרצליה, וכשחלה בסרטן כליות, עבר ניתוח קשה ולאחריו החליט לחזור לרוסיה, בעקבות קשיי המחייה. זמן קצר לאחר שחזר ארצה, קיבל דרישת תשלום מעיריית הרצליה.

"אין לי כסף. אני מקבל עזרה מביטוח לאומי בסך 2,570 שקלים וקצת עזרה מהבן שלי", הוא אומר. "אין לי כסף לשכר דירה. אם הבן שלי לא היה עוזר לי, כבר מזמן לא הייתי חי. הם לא מוכנים לוותר על חוב ואני לא יודע מה לעשות יותר".מי שניסה לעזור לגיטקין הוא חבר המשפחה וחבר מועצת עיריית כפר סבא, יובל לוי, שניסה לסייע מול עיריית הרצליה. "הסברתי במי מדובר ושאין אפשרות לאכוף קנסות מעל שבע שנים. הנחתי שעזבו אותו. לפני חודש הוא התקשר אליי וסיפר על העיקול. מה ייקחו לו מהבית? הרי אין לו כלום".

גיטקין, נולד בקובנה שבליטא לפני מלחמת העולם השנייה, ולאחריה נשלחה אימו לסיביר מפני שרצתה לעלות לארץ. "במלחמת העולם השנייה הייתי ילד קטן. כשראינו שהצבא הרוסי בורח מהגרמנים, ברחנו מזרחה ברגל, כדי שהגרמנים לא יהרגו אותנו. כל מי שנשאר בקובנה - נרצח. סבא, סבתא, דודים, דודות, את כולם הרגו", מספר גיטקין. "אחרי המלחמה אימא שלי ביקשה לעלות לישראל ונשלחה למאסר בסיביר. רק אחרי שנת 1990 נפתחו השערים ועלינו ארצה".

איך אתה מרגיש במדינה?
"המדינה לא עוזרת בכלום. הגעתי לעליבות, אני אחרי שלושה ניתוחים ולא נותנים לי לחיות. רק מקשים. לא חלמתי שאקבל כאן יחס כזה. לא חלמתי שבמדינה שלי ירדפו אחריי 17 שנה בגלל דוח".

מעיריית הרצליה נמסר: "העירייה בחנה את הנושא הרגיש והמורכב ופעלה להתחשבות ולהפחתת הקנס, ככל שניתן במסגרת החוק. כיום עומד החוב על סך 150 שקלים בלבד".