צילום: יוגב עמרני תושבי הרצליה - תתחדשו: השבוע יצאה לדרך יחידה חדשה - יחידת השיטור העירוני. הרצון להגביר את תחושת הביטחון בקרב התושבים ועבירות הפשיעה "הקלה" באזור, הביאו את עיריית הרצליה להקים מערך אכיפה עירוני: כוח משולב, הכולל כוחות שיטור ופיקוח עירוני, שמטרתו להרתיע, למנוע ולאכוף את החוק בתחומי איכות החיים, האלימות והפשיעה.

גם בבאר שבע הקימו שיטור עירוני

מי שיובילו את היחידה הם ראש העירייה, משה פדלון, תחתיו יפעל מפקד מטעם העירייה, עוז נהרי, ויחד עם מפקד נוסף, פקד קובי ג'לרדין, קצין ותיק שמונה מטעם המשטרה הכחולה. הם יקבעו את המדיניות וסדר העדיפות העירוני.

"במהלך השנה וחצי האחרונות זיהיתי שאין לתושבים ביטחון אישי", אומר ראש העירייה, משה פדלון, "ושהם סובלים מעבירות רכוש, אלימות, סמים, אלכוהול בקרב בני נוער וכו'. לכן החלטנו על הקמת היחידה. העיר הזאת צריכה להיות מסודרת מהבחינה הזו עם מנהלים מהשורה הראשונה, כאשר המטרה היא להעניק לאנשים תחושה של ביטחון אישי".

עד היום פעלו בהרצליה השיטור המשולב, שהיה מורכב משוטר מטעם משטרת ישראל, הכפוף לאילוצים, לאירועים וללוחות הזמנים של המשטרה, ולפקח מטעם הרשות המקומית, ולצורך כך הקצו ניידת אחת בלבד, שהוזעקה רק לפי צורך באירועים נקודתיים. כמו כן, פעלה בעיר סיירת הביטחון, המורכבת מסיירים ללא סמכויות, רק כאלה המשמשים כזוג עיניים נוסף לשמירה על הסדר והביטחון. אלה פעלו לצד שוטרי משטרת גלילות, שהוזעקו במידת הצורך. כעת תוקם בעיר יחידה עצמאית, שעבורה הוקצו עוד ניידת, שלושה ג'יפים ואופנוע, והיא תפעל באופן שוטף בכל שעות היממה.

"שיטור עירוני הוא סוג של מערך חדש לחלוטין", אומר מנכ"ל העירייה, יהודה בן עזרא. "בדומה למה שקיים ופועל בארה"ב, היחידה הזו כוללת שוטרים, אך אלו מופעלים על ידי העירייה בשיתוף המשטרה, והם יהיו בעלי כל הסמכויות שיש לשוטרים. המשמעות היא שיהיו שוטרים קבועים שיעבדו ביחידה, כאשר לצדם יפעלו צוותי עבודה קבועים של פקחים-סיירים, שעברו הכשרה וקורסים, המעניקים להם סמכויות נרחבות לשמירה על הסדר הציבורי".

בן עזרא מדגיש כי עיריית הרצליה נערכה גם מבחינת המבנה הארגוני לקליטת מערך השיטור החדש. "הקמנו אגף חדש לביטחון ולשמירה על הסדר הציבורי, שיאגד תחתיו הן את יחידת השיטור העירוני והן את הפיקוח העירוני. מדובר בתחום התמחות ייחודי, הדורש ניהול ומיומנויות המשלבות ידע, הן במינהל ציבורי והן בביטחון. אין לי ספק שבעתיד הקרוב המודל שבנינו בהרצליה יהווה דוגמה ומקור למידה לערים רבות נוספות".

הסמכויות
המשרד לביטחון פנים מעודד הקמה של שיטור עירוני, שכן זה מייעל את יכולת הפיקוח והאכיפה של הרשויות המקומיות בעבירות שבתחום אחריותן, וכן היחידה מסייעת למשטרת ישראל בפעולות למניעת אלימות, מבלי לגרוע מתפקיד המשטרה.

מה היחידה תעשה? תגיע במהירות לאירועים, תטפל בתופעות בריונות, אלימות וונדליזם, תטפל בעבירות בתחום איכות החיים, כגון הפרעות בשעת מנוחה, בעל חיים תוקף או משתולל, גניבה, עישון במקום ציבורי, הקמת רעש, השלכת פסולת וגניבה, תכוון את התנועה במקרים של תקלה ברמזורים, תגיע במהירות כאשר יהיה חשד למציץ, שיכרות ועוד. כמו כן, היחידה תטפל בעבירות רישוי מינהליות, הפרת צו או הפרעה לביצוע צו, קבצנים ורוכלים, עסקים ללא רישיון, עבירות בתחום האלכוהול או בריונות בתנועה, סיוע לאבטחת אירועים עירוניים ועוד.

היחידה תעסוק גם בעבירות אלימות, למשל, בהטרדה ובהטרדה מינית במרחב הציבורי, מעשה מגונה, תקיפה, גניבה, חשש לחיי אדם, אדם במצוקה, שריפה או חשד להצתה, תקיפה או איום על עובד ציבור, הסגת גבול, תפיסת אמל"ח, השלכת חזיזים, התעללות בחסר ישע, דקירה או ניסיון דקירה, ניסיון דריסה, לחצן מצוקה, רכב עולה באש ועוד.גם רכב שמפריע לתנועה, נהג משתולל, נסיעה על מדרכה, הפגנה או אירוע ציבורי כמו בחירות וכדומה, נמצאים תחת אחריות השיטור העירוני. מה לא יעשו בשיטור העירוני? לא יפעלו מחוץ לעיר הרצליה, לא יתעסקו עם פשיעה "כבדה" יותר, כמו מקרי רצח, עבירות צווארון לבן או פיזור הפגנות רבות משתתפים, ובכלל, עבירות ה"פשיעה החמורה" וכל הקשור בחקירות מסועפות בהן מתעסקות יחידות כמו יחא"ה, לה"ב, יחב"ל, ימ"ר - מחוץ לתחום.

יחידת השיטור העירוני תכלול כעשרה שוטרים ממשטרת גלילות, שיעבדו מעתה באופן קבוע רק ביחידה החדשה ויהיו כפופים לתחנה המקומית. אליהם יתלוו כ-20 פקחים עירוניים, שעברו הכשרה וסמכויותיהם, כאמור, הורחבו על פי חוק. כדי לעמוד מאחורי ההתחייבויות, הקצתה העירייה ליחידה ג'יפים, אופנוע וניידת, כולם יצויידו בסירנה, במערכת החייאה, עזרה ראשונה ובציוד חילוץ קל. השוטרים ילבשו מדים כחולים והפקחים מדים חדשים של יחידת השיטור.

"בנינו מהיסודות