ילדיה של רנטה מטיאס (74), ניצולת שואה מהרצליה הפתיעו אותה לפני כשבועיים במפגש איחוד מרגש, במסגרת חגיגות בר המצווה של נכדה, עם בנותיו של הזוג אאד ופיי וורסנל, שהחביא מטיאס מהנאצים בביתם במשך שנתיים וחצי. הפעם האחרונה שהשלוש נפגשו הייתה לפני חמישים שנה.

עוד ב-mynet:
אבא שלי, בריון, קאפו אימתני באושוויץ
ניצולי השואה יקבלו אימוני כושר בבתיהם
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

ג'קי בנג'מין, בתה של מטיאס, מספרת כי כבר לפני ארבעה חודשים החליטה לנסות ולחפש את המשפחה שהחביאה את אימה בביתה במשך שנתייים וחצי בתקופת השואה, ופרסמה בפייסבוק תמונה של הזוג, אאד ופיי וורסנל, בתקווה שאדם שיזהה אותם יוכל לקשר ביניהם.בתה השנייה של רנטה, נדין וויאקובסקי, שיתפה אף היא את הפוסט המרגש, ותוך ארבעה ימים בלבד הצליחו האחיות ליצור קשר עם בנות המשפחה הנוצרית בהולנד.

לקראת חגיגות בר המצווה של בנה של ג'קי, איתן, שהתקיימו בשבוע שעבר בלונדון, החליטו בני המשפחה של מטיאס להזמין את בנות משפחת וורסנל ולהפתיע את הסבתא.

"בהתחלה מאוד התלבטנו אם זה יהיה עיתוי מתאים להזמין את בנות משפחת וורסנל לבר מצווה, כי בכל זאת עברו 50 שנה מאז שהן התראו עם אמי, אבל אחרי שהבנו שזאת ההזדמנות היחידה שכל המשפחה וכל הדורות יהיו יחד, החלטנו שזאת הזדמנות יוצאת דופן להפגיש בין כולם ובכך גם לכבד את המשפחה באירוע הזה", מספרת הבת, נדין.

במהלך חגיגת בר המצווה, שהייתה בנושא "המסע של איתן", הוצג לנוכחים סרטון, בו מספרת סבתא רנטה כיצד זוג נוצרים, ללא ילדים, הצילו את חייה. "כשחזרתי להוריי לאחר המלחמה, הם התפללו שיהיה לזוג וורסנל ילדים, ולאחר שנה הם נולדה להם ילדה וקראו לה על שמי, רנטה", סיפרה הסבתא בסרטון.לאחר מכן, אביו של איתן נשא דברים, ואמר: "חיפשנו את האנשים שהחביאו את סבתא ואמא (ג'קי) מצאה את הבנות שלהם. לאחר 50 שנה אנחנו יכולים להכיר אותם הערב".
מיד לאחר מכן אלס רנטה (69) ואחותה קובי (67), בנותיהם של הזוג וורסנל, נכנסו לאולם השמחות וכל הנוכחים באולם קמו על רגליהם בהתרגשות, חלקם דומעים, ומחאו לשתיים כפיים.

לדברי מטיאס, מתברר כי 17 שנה לאחר שעזבה את ביתם של משפחת וורסנל בהולנד, הם עדיין שמרו איתה על קשר, ואף הגיעו לחתונה שלה, כדי לחגוג עימה
ביום שמחתה.

הבת, נדין, כתבה ספר אודות חיי אמה, בשם Two Prayers Before Bedtime (שתי תפילות לפני השינה), שיצא לאור בספטמבר שעבר, במטרה להבטיח שבני הזוג וורסנל יוכרו כחסידי אומות עולם. "אני מודה שלא חשבתי שהצליח אי פעם לאתר את המשפחה שהצילה את אמי, אבל אני שמחה להודות שטעיתי בגדול", אמרה.

היו לך התלבטויות בכתיבת הספר?
"אמי שמרה את החלק הזה של ילדותה בסוד במשך שנים רבות, ועכשיו זה נחשף בציבור בבת אחת ומצריך ממנה להתמודד עם העבר שלה, עם פלאשבקים ולהיזכר בימים קשים. בצד החיובי, זאת הייתה חוויה נהדרת למשפחה, שלמדה על חייה של סבתא שלהם, על משפחתה ועל המלחמה באמסטרדם".