צילום: עיריית הרצליה במסגרת אכיפה מוגברת לקראת החג, המחלקה הווטרינרית באגף שאיפ"ה בעיריית הרצליה השמידה ביום שלישי שעבר כ-250 ק"ג מוצרי מזון מהחי, שפג תוקפם ואינם ראויים למאכל אדם, בחנות "יינות ביתן" סניף רבי עקיבא בעיר. בעירייה מספרים, כי המוצרים היו מוסתרים במספר מקומות בסניף, והודות לעירנות מוגברת במהלך הביקורת שנעשתה במקום, הם נמצאו ובכך נמנע שיווקם לתושבים.

עוד ב-mynet:
"חרדיות מתות יותר מסרטן השד כי הרבנים לא רוצים לדבר על המחלה"
בגלל המצב הכלכלי: ניסה להצית תחנת משטרה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

"בסניף הזה היו בעיות תברואיות לאחרונה, שלא טופלו כהלכה, ולכן ביקרנו בו מספר פעמים", אומר ד"ר יוסי מורדון, הווטרינר העירוני. "בביקורת האחרונה התגלתה כמות מוצרים מן החי שפג תוקפם ושאינם ראויים למאכל. המוצרים היו מוסתרים מאחורי מוצרים תקינים, ובביקורת דקדקנית של המקפיא הם נמצאו"."זה בשר שעבר התוקף שלו", מבהיר ד"ר מורדוך. "בחלקו פג התוקף שלו לפני זמן רב. לא היינו רוצים לנסות שמישהו יאכל את זה ונראה מה המשמעות, ואין ספק שהבשר באיכות פגומה והוא מסוכן לבריאות. מי שקובע את התוקף זה היצרן עצמו, אז כנראה שהוא יודע מה הוא עושה. המחלקה הווטרינרית מבצעת את הביקורת במהלך כל השנה, על כל המוצרים מן החי. במקרה שלפנינו ובשאר המקרים, אנו שוקלים באלו צעדי ענישה לנקוט נגד 'יינות ביתן', האם בצעדים משפטיים או צעדים אחרים. הנהלת העירייה החליטה שיש להביא את העניין לידיעת הציבור וזו אחת הדרכים בהן אנו מתמודדים עם הנושא".

בנוסף, בזכות שיתוף פעולה של המחלקה הווטרינרית והיחידה לאיכות הסביבה, הושמדו בשבוע שעבר גם 650 ק"ג דגים של ספק דגים, שנמצאו בדרכם לחנות "דגים בטשון" ברחוב השופטים בהרצליה. הדגים היו עם תעודה וטרינרית מזויפת וללא כל פיקוח ווטרינרי.

"מדובר במשלוח שנתפס על מפתן דלתו של בעל החנות, על ידי פקח שלנו, שראה את המשאית מגיעה למקום", מספר ד"ר מורדוך. "הפקח הזדמן למקום
במסגרת ביקורת אחרת, ראה את המשאית, ביקש לראות תעודות וראה שאין פיקוח וטרינרי לשיווק - לא מהיכן שהדגים מגיעים ולא של המחלקה הווטרינרית. בדקנו וגילינו שמדובר בתעודה שהיא בעצם סוג של זיוף, כי היא לא קיבלה את אישורנו. גם את המשלוח הזה השמדנו".

מעיריית הרצליה נמסר: "בכוונת העירייה להגביר בימים אלו את האכיפה על מנת לשמור על בריאות הציבור".

מחנות הדגים "בטשון" נמסר: "הספק הגיע לחנות, אולם משבדקתי את הסחורה ומצאתי שהתעודה הוטרינרית לא חתומה על ידי הפיקוח הווטרינרי של עיריית הרצליה סירבתי לקבלה או לשווקה בחנות. אחרי המקרה הגיע הפיקוח הווטרינרי וביצע בדיקה מורחבת בחנות ומצא שכל הסחורה בחנות אכן בתוקף וכשרה לשיווק ומאכל".

מרשת יינות ביתן נמסר בתגובה: "אנו משקיעים מאמצים רבים לטובת שמירה על איכות המוצרים, בדגש על מוצרי בשר ודגים. כחלק מראייה זו אנו מעסיקים גוף חיצוני בראשות וטרינר לביקורת פתע עם סמכויות לטיפול. אנו פועלים על פי חוקי משרד הבריאות להשמדת מזון. חשוב לציין כי מדובר ב-150 ק"ג בלבד ולא כפי שצוין על ידי העירייה, אשר אוחסנו באזור ייעודי להשמדה ולא הוצגו למכירה."