צילום: יוגב עמרני בית המשפט לעניינים מקומיים בהרצליה זיכה השבוע את פאב ה"דבלין" בהרצליה פיתוח משתי עבירות של אי מניעת עישון במקום ציבורי.

נגד הפאב הוגש כתב אישום בגין שתי עבירות על חוק מניעת עישון במקומות ציבוריים וחשיפה לעישון. לפי כתב האישום, בשני מועדים, האחד בחודש ינואר והשני בחודש פברואר 2013, הפאב לא קיים את חובתו כעסק למניעת עישון במקום ציבורי, וזאת לאחר שבביקורת שנערכה במקום נמצאו מספר לקוחות מעשנים.

עוד ב-mynet:
רמת השרון: התלמידים מגיעים לבית הספר בלילות ומשתכרים
איש העסקים המוכר תקף ילד בן 10 והשליך אותו לפח
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

יש לציין כי שני מפקחים שהגיעו למקום, כדי לערוך את הביקורת, העידו כי ראו מספר לקוחות מעשנים, בעת שמלצרי המקום משרתים אותם, וכי הלקוחות אף עשו שימוש בכלים מאולתרים כמאפרות.

בפאב, יש לציין, כפרו במעשים שיוחסו להם וטענו כי נקטו בצעדים למניעת עישון במקום, בין היתר הפסקת שירות ללקוחות הממשיכים לעשן בפאב גם לאחר שקיבלו התראה שלישית בנושא מצד עובדי המקום ודרישה כי יעזבו את המקום. עוד טענו מנהלי הפאב, כי "רדפו" אחר לקוחות, בדרישה כי יפסיקו לעשן במקום, אך לא כל הלקוחות נעתרים לדרישתם בפעם הראשונה.במהלך הדיון שהתקיים בבית המשפט, קבע השופט, אילן סלע, כי בפאב הצליחו להוכיח כי נקטו בפעולות למניעת עישון, למרות הקושי בכך ולמרות שחלק מהלקוחות ניסו להעלים את העובדה כי הם מעשנים במקום.

"לאחר ששמעתי את עדויות הצדדים אני סבור כי הנטל בעניין זה הורם", קבע השופט בהחלטתו לזכות את המקום מהעבירות שיוחסו לו. "עדותו של הבעלים של המקום ועוד יותר מכך, עדותה של מנהלת המשמרת, הותירו עליי רושם אמין. מנהלת המשמרת ענתה בפירוט לשאלות שנשאלה וציינה בתשובותיה גם דברים שניתן היה לייפותם יותר.

כך, היא לא הכחישה את הקושי העומד לאכוף את איסור העישון, לאור העובדה כי המקום עמוס אנשים שמנסים להעלים את העישון מפני המלצרים. מעדויותיהם ניתן היה ללמוד על הפעולות שנוקטת הנאשמת למניעת העישון, התידרוך הנעשה למלצרים בתחילת כל משמרת, הכולל הנחיות ביחס למעשנים, דרישה להפסקת עישון ממי שנצפה מעשן או מניח לידו חפיסת סיגריות, שלטים האוסרים את העישון, בין היתר על כל שולחן, דבר שלא היה שנוי במחלוקת, הנחיות שנמסרות לאורחים כבר בכניסה לפאב מפי המאבטח, הודעות במערכת ההגברה בכל שעה אודות איסור העישון וקיומו של מתחם גדול בו העישון מותר".