צילום: shutterstock ועד ההורים של תיכון "ראשונים" בהרצליה הפיץ לאחרונה מיילים בקרב הורי התלמידים, בדרישה להעביר את תשלומי ההורים (תשלומי רשות). דרישה שלוותה באיום - לא תשלמו, ילדיכם לא ייקחו חלק במסיבת הסיום של התיכון ולא יצולמו לתמונת המחזור הבית ספרית. זאת יש לציין, בניגוד גמור לחוזר מנכ"ל משרד החינוך, לפיו אין להתנות פעילויות כאלה ואחרות בהעברת תשלומי הורים.

עוד ב-mynet:
70% מתלמידי הרצליה נזקקים לשיעורים פרטיים
תופעה: ילדים מבקשים מזון עבור משפחותיהם
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

מחיר התמונה
במייל שהופץ להורים, עליו חתום יו"ר ועד ההורים בתיכון, שלומי קרמר, ההורים מתבקשים להסדיר מיידית את תשלומי ההורים של תלמידי כיתות י"ב. "לצערנו, עדיין ישנם הורים רבים שלא שילמו את תשלומי ההורים לשנת הלימודים התשע”ה", נכתב במייל. "ישנם הורים ששילמו חלק מהסכום ונשאר להם חוב, ישנם הורים שכלל לא שילמו. אי העברת התשלומים פוגעת ישירות בפעילויות בית הספר לטובת התלמידים. זה גם פוגע בתלמידים שהוריהם לא מסדירים את התשלום, באי נוחות וחוסר נעימות אישית, ומונע מהם את היכולת להשתלב במגוון פעילויות, בעיקר אותן הקשורות בסיום הלימודים, לעומת חבריהם, שהוריהם שילמו.

"אמנם סוף שנת הלימודים נראית רחוקה מאיתנו, אך כבר עתה אנחנו בשיא ההכנות לאירועי סוף התיכון. לדוגמה צילומי ספר מחזור סוף שנה, הכנת מסיבת סיום תיכון והפעילויות הנלוות (הכנה לצה”ל/ מופעים/ מסיבות/ טיולים). כדי להפיק ולהוציא לפועל את כל האירועים הנ"ל נדרשים תשלומי ההורים".

במייל, לא רק מותח ועד ההורים ביקורת על ההורים שאינם משלמים, אלא אף מאיים בסנקציות כלפי התלמידים: "אין לנו את המנדט להכניס את ידינו לכיס ההורים שכן שילמו, שהם ישלמו גם עבור אותם ילדים שהוריהם לא שילמו. כל ההורים עובדים על מנת לשלם עבור ילדיהם שלהם ואין כל סיבה שיקבלו על עצמם לשלם עבור ילדים של הורים אחרים. ועד ההורים של שכבת כיתות י"ב מודיע, שהורים שלא יסדירו את תשלומיהם מול גזברות בית הספר, הוועד יתמוך בהחלטת בית הספר באי שיתוף ילדיהם בצילומי ספר סוף שנה ובמסיבת סיום התיכון וכו'. תלמיד שלא שילם, לא יצטלם".זכות ההורה
בניגוד לעמדה החד משמעית והחריפה בה החליטו לנקוט בוועד ההורים בתיכון, במשרד החינוך מיהרו השבוע להבהיר כי החלטה זו מנוגדת לעמדת המשרד: "על פי חוזר מנכ"ל, זכותו של הורה להחליט אילו שירותים הוא מעוניין לרכוש מבית הספר. בהתאם לכך, בית הספר אינו יכול להתנות את קבלת ספר המחזור בתשלום עבור שאר השירותים הניתנים על ידי בית הספר, כמו טיולים, סל תרבות וכדומה. על מנת להסיר ספק, הנהלת בית הספר תוציא הבהרה להורים בנושא".

"אני סבור שזה לא לעניין, כי הורה רשאי להחליט על אלו סעיפים הוא משלם ועל אלו לא", אומר אחד ההורים שהחליט לא לשלם את מלוא תשלומי ההורים, המוגדרים כתשלומי רשות. "לכן התשלומים האלה נקראים תשלומי רשות ומרצון. אני לא חושב שיש מקום להתנות שירות בשירות ושאי תשלום על סעיף מסוים יאפשר לבית הספר למנוע מהתלמיד שירות אחר. התחושה היא של בני ערובה, מה גם שאין קשר בין תשלום על סעיף מסוים לבין השירות שנמנע מהתלמיד".

מימון עצמי
למרות תלונות שהתקבלו מהורים בעקבות המייל שהופץ, בוועד ההורים לא חוזרים בהם ומסבירים כי מדובר בהורים שמסרבים לשלם באופן קבוע, ולא מתוך מצוקה כלכלית.
"המסר שלנו הוא מאוד ברור: אנו רוצים שכל פעילות שממומנת על ידי ההורים ולא על ידי משרד החינוך, תמומן על ידי כולם", אומר מנגד קרמר.

"נוצר מצב שבו מי שמשלם למעשה מסבסד את הההורים שלא משלמים, ומקבל פחות פעילויות מהתכנון התקציבי. חשוב להדגיש, אנו לא מדברים על משפחות מחתך סוציו-אקונומי נמוך או עם בעיות כלכליות, או תלמידים משכונות מצוקה. לכל אלה יש פתרונות והם מלאים. המכתב שלנו פונה להורים שידם משגת לשלם, אך מתנגדים לשלם, ללא כל סיבה, ולנו אין מה לעשות נגד זה, היות שמדובר בתשלומי רשות.

"אנו עדים למקרים מקוממים של תלמידים, שמגיעים לבית הספר עם רכבים חדשים ונוצצים משלהם, נוסעים לחופשות סקי בחו"ל, אבל ההורים, באופן עקבי, לא משלמים תשלומי הורים. יש כאלו שאפילו לא באים להסדיר את התשלום הבסיסי, את ביטוח החובה, ויש שמוצאים כסף דווקא לתשלום למגמה מיוחדת, אבל לא לתשלומי ההורים.

"ועד ההורים נמצא בין הפטיש לסדן. תיכון בסדר גודל של ה'ראשונים' נשען על 2-1.5 מיליון בשקל לשנה מכספי ההורים וכאשר 20-15 אחוזים מההורים לא משלמים, זה מגיע לסכום של כ-400 אלף שקל. ההורים שלא משלמים מבקשים להציג אותנו, ההורים המשלמים והמסבסדים את הפעילות של ילדיהם, בתור הרעים, בעוד שהם אלה שלא בסדר. המכתב שיצא מגיע אחרי שנים רבות של סבסוד הורים ש