צילום: יוגב עמרני לאחרונה גוברת בהרצליה דרישה למינוי רב ספרדי לעיר, במקביל לפעילותו של הרב האשכנזי, הרב יצחק יחיאל יעקובוביץ', ובדומה לערים אחרות.

בשמם של קבוצת תושבים, פנה יו"ר תנועת "הרצליה למען תושביה", עו"ד שמואל סעדיה, לראש העירייה, משה פדלון, וליו"ר המועצה הדתית, עו"ד דן פנחס, בטענה כי "יש הבדל בין בני עדות אשכנז לעדות ספרד, לרבות בענייני הלכה, נוסחי תפילה, מסורות ומנהגים. יש בהרצליה אחוז גבוה של יוצאי עדות ספרד והם ראויים לייצוג אמוני-הלכתי. מדוע רק לאחינו היקרים האשכנזים יהיה רב?".

עוד ב-mynet:
חדרה: לא מכובד לקבל פרס מידי מחלל שבת?
אור באפילה: חברויות אמיצות בין יהודים לערבים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

דרישתו של עו"ד סעדיה מגיעה על רקע דבריו של אליקים רובינשטיין, שופט בית המשפט העליון, שהביע בחודש מרס 2011 דעה נחרצת בנושא, ולפיה אין צורך ברב אשכנזי וברב ספרדי לעיר אחת.

תקנות שירותי הדת היהודיים קובעות כי ביישוב המונה למעלה מעשרים אלף תושבים, ניתן למנות שני רבנים, ספרדי ואשכנזי, לאחר שנקבע כי אכן יש צורך והצדקה לדבר. ההליך דורש את אישור משרד הדתות וכפוף לאישור מועצת העירייה. "הגיע הזמן שיהיה לנו רב ספרדי ויפה שעה אחת קודם", אומר חיים, תושב העיר המנהל אורח חיים דתי. "גם לנו מגיע רב וטוב שיש מי שנלחם על כך"."אני בעד היוזמה", מוסיף השבוע גם גורם בעירייה. "מרבית הציבור הדתי בהרצליה הוא מעדות ספרד, ולכן יש למקום למנות מישהו שמכיר וחי את דרך
חייהם".

הרב הראשי להרצליה, הרב יצחק יחיאל יעקובוביץ', מסר: "טרם שמעתי על היוזמה ולכן אבקש שלא להתייחס אליה".

מהמשרד לשירותי דת נמסר: "מינוי רב ראשי לרשות מקומית הוא תהליך שמתחיל בהחלטה במועצת העיר ולאחר מכן, מתחיל הליך של בחירת הגוף הבוחר ובחירת רב. ככל שאין שפנייה מהרשות המקומית/ מראש העירייה, לא ניתן להתחיל את ההליך. כעת, כל המינויים, לרבות רבני ערים, מוקפאים עד לאחר הבחירות הארציות ומינוי שר לשירותי דת".

מעיריית הרצליה לא נמסרה תגובה.