בפעם הראשונה בתולדות הרצליה, העירייה תקפיד לשמור על שנת השמיטה. משמעות ההחלטה היא שהשנה, שנת שמיטה, העירייה לא תיטע שתילים חדשים, אך כן תדאג לטפח את הגינות הקיימות, וזאת לדרישת חבר המועצה יוסף לונדון מסיעת מרצ.

עוד ב-mynet:
רמת השרון: חרדים משלמים פחות בכניסה לבריכה
מדוע הושמטו יום העצמאות ויום הזיכרון מלוח השנה של "זהות יהודית"?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

שנת שמיטה מתרחשת בכל שבע שנים, והשנה היא נכנסה לתוקף ב-25.9, בראש השנה. על פי ההלכה, בשנת השמיטה היהודים חייבים להפסיק לעבד לגמרי את האדמה, ומה שגדל בה הופך לנחלת הכלל.

חבר המועצה אלעד צדיקוב מסיעת "דגל התורה", הוא שהציע את הדבר לעיריית הרצליה, וראש העירייה, משה פדלון, החליט להיעתר לבקשתו.

"הייתה פה תקופה ארוכה, עד לכהונתו של פדלון, שלא הייתה גישה בעד הדת ובעד קידום היהדות ודתיי העיר", אומר צדיקוב. "יש פה ציבור נכבד שצריך להתחשב בו ולא כך היו הדברים עד כה. הרצליה היא העיר הראשונה שמכרה חמץ בפרהסיה וגם נטעה כמה עשרות דונמים בפארק הרצליה בשנת שמיטה. מן הראוי היה לדעת שזו שנת שמיטה ולהתחשב בציבור הדתי שומר המצוות. אנחנו לא העיר היחידה בישראל ששומרת על מצוות השמיטה, יש היום בארץ 35 ערים, כמו חיפה, עפולה, ראשון לציון וערים נוספות ששומרות שמיטה."הרצליה היא עיר שהשטח הציבורי שלה שייך לכלל העיר. כשאנחנו עובדים אדמה בשנת שמיטה יש בזה בעייתיות הלכתית, אבל מעבר לכך, יש בזה אמירה - אני מצפצף על חוקי היהדות ועל תושבי העיר שמכבדים אותם. הפתרונות היום לשמירת הלכה הם מאוד פרקטיים. חלק מהעניין הוא להיערך לקראת שנת השמיטה בנטיעת צמחים רב עונתיים, נטיעת גנים לפני תחילת השמיטה ועוד. מבחינת מצווה, זו מצווה גדולה מאוד וזה מעיד על חיבור של עם ישראל לארץ ישראל. הפנייה שלי לפדלון התגבשה במהלך התקופה שקדמה לראש השנה, בתקופת צוק איתן, אז ראינו חיבור של עם ישראל לארץ ישראל. אני מברך על כך שפדלון נעתר לבקשתי".

ההחלטה אולי משמחת את צדיקוב, אך פחות את חברי המועצה החילוניים. "אני חושב ששנת השמיטה היא לאנשים שמאמינים בה. כל ניסיון להחיל אותה על כל הציבור ולחייב את כל הציבור לחיות תחת הכללים של שנת שמיטה, היא לא במקום", אומר חבר המועצה ומ"מ ראש העירייה לשעבר, יהונתן יסעור.

"מי שרוצה לשמור על השמיטה, שישמור, ומי שלא, לא אמור להתחיל כעת. כל שבע שנים ישנה מחלוקת מה גבולות הגיזרה של ההלכה והשנה הוחלט על הרחבה של הגבולות. סיעת מרצ הציבה גבולות לעניין הזה, כאשר אמרנו שלא נוכל להסכים לסגירת הגינות הקהילתיות והגינות בבתי הספר. וידאנו שלא יחשבו בכלל על זה. יוסי לונדון, חבר הסיעה שלי, היה זה שהציף את הנושא, קיימנו דיונים, ווידאנו שימשיכו לתחזק את הגינות הציבוריות. אמנם יצמצמו את שתילת העצים החדשים, אך החוכמה היא לא לייבש את הגינות הקיימות ולא לפגוע בפעילות בתי הספר".

"אני מגדיר עצמי כאדם חופשי ומכבד כל תושב בהרצליה ובמדינה ששומר מצוות, אך לגבי נושא השמיטה במרחב הפרטי, כל אחד נוהג לפי תפיסתו והבעיה מתחילה במרחב הציבורי", מוסיף לונדון. מרבית תושבי העיר הם אנשים חופשיים. בעבר, לא היה שום שינוי בהתנהלות של חזות פני העיר, שתילה של עצי נוי וכיוצא בזה. גם פארק הרצליה ניטע וטופל בשנת שמיטה, מה שלא מונע מאלפי חרדים לבקר בפארק. הבעתי את עמדתי שהרצליה צריכה להתנהל כעיר חופשית ולהמשיך להתנהל באותו נוהל מבחינת טיפוח הגינות. ניתנה הוראה לייבש את הגינות הקהילתיות, שוחחתי עם ראש העירייה והבעתי את עמדתי ובסופו של דבר, ניתנה לי הבטחה מפורשת שהגינות הקהילתיות והגינות בבתי הספר תמשכנה לפעול בשנת שמיטה".

הרב הראשי של הרצליה, הרב יצחק יחיאל יעקובוביץ', סירב להתייחס לעניין.