בית הספר "א.ד. גורדון" בהרצליה הוא מעין חממה משפחתית, קיבוץ בלב הרצליה. מדובר בבית ספר שעברו בו דורות של משפחות - כמעט כל הילדים של המורים למדו בו ועכשיו הגיע תורם של הנכדים.

עוד ב-mynet:
כשבית הספר הוא חופש: חוזרים ללימודים בבית הסוהר
איך זה להיות תלמיד ערבי במערכת החינוך בישראל?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

יפה יוסף, בת 60, הייתה תלמידה בבית הספר לפני 54 שנה, וכבר 38 שנה שהיא מלמדת בו. ילדיה למדו במהלך השנים בכיתה המקבילה ובשלב מסויים הגיע גם תורם של הנכדים: נועה פלד בת ה-10 וחצי שעולה השנה לכיתה ה' ואחיה הקטן, נדב פלד, בן התשע שעולה לכיתה ד'. בשבוע האחרון הם הגיעו לבית הספר כדי לעזור לסבתא לסדר, לארגן ולמיין לקראת השנה החדשה.

"היות והילדים שלי למדו כאן בעבר, ללמד לצד הנכדים שלי זאת באמת חוויה אחרת", אומרת יוסף. ולמרות זאת, מבחינתה הנושא דורש גם הצבת גבולות ברורים.

"חדר המורים זה מחוץ לתחום", היא מסבירה. "גם כשהבת שלי למדה בבית הספר ונשרה לה שן, היא לא באה אליי אלא היא הלכה למורה שלה וגם הנכדים ככה. הם כמעט ולא ניגשים לחדר המורים. אם יש בעיה הם הולכים למורה שלהם. לנדב יצא כבר כמה פעמים ליפול בבית הספר והוא מספר לי על זה רק בבית.

"הם ממש לא מנצלים את העובדה שאני נמצאת פה. ונועה ניגשת רק שחסר לה אוכל בסוף היום. הם עושים את ההפרדה, בבית הספר אני המורה ובבית אני הסבתא".

"אם זאת בעיה ממש רצינית אנחנו כן יכולים לספר לה, אבל בעיקרון אנחנו פותרים את זה עם המורה או לבד", מתערב נדב.למרות שהמורות של נועה ונדב הן קולגות וחברות של סבתא יפה, גם פה כולם יודעים לעשות את ההפרדה. "הם מתייחסים אליהם כרגיל כמו לכל תלמיד אחר בבית ספר", אומרת יוסף ומוסיפה "לפעמים יש לזה מחיר, כי למשל בטקסים לא בוחרים בהם להשתתף, כדי שלא יגידו שזה בגלל סבתא. אני לא עושה פרוטקציות. גם לא סיפרתי להורים שלהם מי תהיה המורה החדשה של הילדים, הם חיכו כמו כולם לקבל את המייל מהמורה. מצד שני אני תמיד מגניבה בהם מבט, כשהם יושבים עם הכיתה שלהם. זה לב של סבתא", היא אומרת.

גם נדב אינו חש מופלה לטובה. "אני מרגיש כמו כל התלמידים. אני לא מקבל יחס מועדף", הוא מודה. "אבל אנחנו לא מתביישים לבוא לסבתא", מוסיפה נועה. "אני כבר מכירה את כולם ממועצת תלמידים, אני עושה הרבה פעילויות בכיתה של סבתא".

נדב ונועה לא חושבים שסבתא עושה להם פאדיחות בבית הספר, להיפך, נועה מספרת שחברים כבר אמרו לה "איזה כיף לך שיש לך סבתא מורה בבית הספר שלנו". בכלל, נראה שהיחסים בין הסבתא-המורה לתלמידים-נכדים פשוט יוצאים מן הכלל. נועה אומרת שכיף שסבתא בבית הספר כי היא עוזרת בשיעורי בית "אבל רק בבית". "אבל אנחנו עוזרים לה לעשות מצגות ודברים שקשורים למחשב", מוסיף נדב.

יוסף מספרת שלפעמים היא פוגשת את הנכדים בהפסקות. "נדב תמיד נותן לי 'כיף' כשהוא רואה אותי במסדרון. ואת נועה אני רואה רק כשהיא עוברת עם חברות בהפסקה ואני המורה התורנית, או כשהיא באה לעזור לי לקפל ולסדר את הדברים בסוף היום. נועה בכלל אוהבת לעזור פה לכל המורים." מספרת יוסף.

כשנדב עלה לכיתה א', סבתא יפה "עלתה" יחד איתו - היא לימדה בכיתה המקבילה. "בטקס קבלת התורה זה היה מאוד מרגש, כי גם נדב היה, גם ההורים שלו וגם אני", היא צוחקת. "ממש משפחת גורדון דור שלישי".