לפני כשנה החלו ההורים של ילדי גני הילדים בהרצליה במאבק על התפריט בגני הילדים בהרצליה. המאבק הצליח והשנה יוחלף התפריט בגנים ובמקום כריך עם חומוס, ריבה ושוקולד יזכו הילדים ליותר ירקות ופירות.

עוד ב-mynet:
פיצה תוצרת בית היא ארוחה מזינה לכל המשפחה
אפשר לעשות על האש גם עם טופו
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

"הנושא של האוכל עלה בשנה שעברה כשילדים סיפרו להוריהם שהם לא אוכלים בגן כי האוכל מגעיל", מספר יו"ר ועד הורי הגנים, תומר שילה. "היו הורים שהגיעו לקחת את הילדים מוקדם וראו את המזון, איך הוא מוגש ואת כמויות השמן, והחלטנו לטפל בנושא".

לדברי שילה, לאחר שיחות עם הילדים, התגלה כי רוב המזון המוגש בגני הילדים הוא מעובד, כולל קטניות ודגנים, מעט ירקות והיעדר כל ירקות מבושלים. אי לכך החליטו ההורים לבצע מהפך בתפריט הילדים.

"העירייה פירסמה מכרז אליו ניגשו תשעה ספקי מזון. נעשו מבחני טעימות, אשר כללו גם את הילדים, ונבחרו שלושה ספקים", מספר שילה.

"הטיפול שלנו בנושא כלל בדיקה מאוד יסודית של המצב הקיים. ההורים הלכו לספקי מזון שונים ובדקו מה צריך ומה לא צריך. בעצם, הוחלט שהבשר המעובד ייצא מהתפריט, למעט יום אחד בשבוע, ושיהיה מגוון של ירקות ופחות קטניות. כמו כן דאגנו ש־30 אחוז מהתפריט יורכב מפחמימות מלאות. כמובן, שהכל נעשה בשילוב עם הצוות, ההורים והילדים."במהלך השנה, ייערכו סדנאות והרצאות, בשיתוף עם בית 'פוסטר', במסגרתן ידריכו את הצוותים ואת ההורים כיצד לעודד את הילדים לצרוך ולאהוב את המזון החדש והבריא יותר, למען שיפור התזונה בגני הילדים".

לדברי שילה, בעירייה אישרו את המהלך מבחינה תקציבית וההורים היו אלו שגייסו את המערכת כולה למען השינוי.

"ההורים לקחו את הנושא הזה מאוד ברצינות", הוא מוסיף. "הם לקחו מהנדס מזון ודיאטנית, ולקחו את האוכל לבדיקות, מה שבדרך כלל לא קורה בערים אחרות. לרוב מגיעים עם תלונות לעירייה כדי שתפעל, ופה נעשה ההיפך. ההורים לקחו על עצמם את הפרויקט, הגיעו עם תוכנית, דיאטנית והמלצות, וזה מה שגרם להצלחת המהפך התזונתי. לכן העירייה קיבלה את התוכנית".

שילה מספר שדווקא הבת שלו לא ממש התלהבה מהיוזמה הבריאותית שלו. "הבת שלי, שאוכלת רק שוקולד, מאוד כעסה עליי כששמעה שאני, כיו"ר ועד הגנים, הוצאתי לה את השוקולד מהגן", הוא מוסיף בחיוך, "אך ההורים בהרצליה התאגדו ולכן גם הצליחו במשימה. הסבלנות של ההורים מאוד חשובה במקרה הזה, כדי להרגיל את הילד לתפריט הבריא.

"אנחנו מקווים שזה יצליח. המהפך הסופי יושלם כאשר הדברים יוטמעו. כרגע המהפך עוד לא הושלם כי אין עדיין הזנת בוקר בכל הגנים, אבל אנחנו לא מתייאשים ורואים שמתחילה מגמת שיפור בגני הרצליה".