הרצליה נכנסה בימים האחרונים למציאות חדשה - מאז תחילתו של מבצע "צוק איתן" וכניסתה לטווח הרקטות שנורו משטחי הרשות הפלשתינית, כשמספר יירוטים של כיפת ברזל נראו היטב בשמי העיר.

עוד ב-mynet:
תביעה: מזון החתולים לא הכיל ויטמין חיוני
גני האירועים נסגרו, הנזקקים נשארו רעבים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

במהלך ימי המבצע והאזעקות, מספרים ארגונים למען בעלי חיים בעיר כי הם מקבלים עשרות פניות בכל שבוע בגין נטישת בעלי חיים, פניות שגדלו באחוזים ניכרים לעומת חופשת הקיץ בשנה שעברה. לא מעט מהנטישות נובעות כנראה מהמתח בו שרויים אנשים עם פתיחת המבצע וירי הרקטות לאזור. אחד המקרים בו טיפלו השבוע בעמותת "הרצליה אוהבת חיות", הוא מקרה נטישה של כלבה ותשעת הגורים אותם המליטה.

"ג'סי הכלבה הייתה במצב מזעזע - אחרי המלטה, קשורה בשרשרת בחצר. המשפחה עזבה את הבית והשאירה אותה קשורה. ג'סי הפסיקה להניק את גוריה בשל הלחץ בו הייתה שרויה וכתוצאה מכך ארבעה מהגורים שלה מתו", נכתב בדף העמותה.בעמותה מספרים, כי לדברי השכנים, משפחתה של הכלבה נסעה צפונה עם פתיחת המבצע והשאירה את הכלבה וגוריה מאחור.

"בעת האחרונה יש עלייה גדולה בכמות הפניות אלינו", מספרת מיכל צוויג, יו"ר העמותה בהתנדבות. "יש מכלול של תירוצים שאנחנו מקבלים ובשלושת השבועות
האחרונים ניכרת עלייה של ממש בפניות על מקרי נטישה של כלבים. אם בעבר היינו מקבלים פנייה אחת כזו בשבוע, היום מדובר ב־6-5 מקרים לפחות ביום, כלומר עשרות מקרים בשבוע. יש עלייה במפלס החרדה ואנחנו מחפשים כעת אנשים שיאמצו את בעלי החיים".

לדבריה, חופשת הקיץ והמצב הביטחוני לא רק מביאים לעלייה בנטישת בעלי חיים, אלא גם בירידה באימוץ חיות מחמד.

"יש לנו צורך גובר בבתים מאמצים ובבתי אומנה", היא אומרת. "כלבייה אינה מקום טוב לגורים והרבה מאוד כלבים זקוקים לבית חם. הכלביות מתמלאות ובגלל המצב גם כמות המתנדבים אינה יציבה וקטנה יותר. בנוסף, רעשי האזעקות ויירוטי הרקטות מבהילים מאוד את הכלבים ומהלחץ הם בורחים. חשוב להכניס כלבים הביתה במצבים כאלה כי הם ממש נכנסים להיסטריה ויכולים לפגוע בעצמם".

צוויג מוסיפה כי במסגרת העלייה במקרי הנטישה והפיחות באימוץ, הם מנסים לפעול בימים אלה להגברת המודעות לנושא.