בזמן שמדינה שלמה מחזיקה אצבעות ושלוש אימהות מודאגות עד אין קץ לגורל בניהן עושות מאמצים דיפלומטיים בז'נבה, בזמן ששלוש משפחות כוססות ציפורניים וחיילי צה"ל הופכים בית אחר בית, שני צעירים עשו מעשה כדי למנוע הישנות מקרי חטיפות נוספים כמו זה האחרון של נפתלי פרנקל, גיל-עד שעאר ואייל יפרח. הם לא יצאו להילחם, הם לא יזמו עצומות ולא נפגשו עם ראשי מדינות. הם הפעילו את מוחם המבריק כדי להגיד לחוטפים: "עד כאן, מעכשיו טכנולוגיה תנצח אתכם".

עוד ב-mynet:
מי חטף את בת ה-5 מביתה באמצע הלילה?
הרצליה: גולשים הצילו צעירים שנסחפו במערבולת
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

אחד מהשניים הוא דביר כהן, בן 22 מהרצליה, בוגר תואר במדעי המחשב מאוניברסיטת "בר-אילן". יחד עם חברו טל לוי, בן 23 מנתיבות, בוגר הנדסת תוכנה מאוניברסיטת בן-גוריון, הוא פיתח אפליקציה סלולרית שנקראת "עליתי על טרמפ". "המטרה באפליקציה היא להחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל שמשתמשים בטרמפים", אומר כהן.

בעיקרה, האפליקציה מציעה אפשרות פשוטה למדי. כפתור אחד שמעדכן את שרת המחשב של כהן ולוי על עלייתו של המשתמש לטרמפ לא מוכר. כל שתי דקות משודרים אותות מיקום, זמנים ומספר טלפון של המשתמש לרכב אחר. "כל מה שהמשתמש צריך לעשות, זה ללחוץ לחיצה קטנה על כפתור ההפעלה בסלולרי שלו, ומשם זה תפקידנו לעקוב אחריו".אחרי הדיווחים על כך שהאחד החטופים הספיק ללחוש בשיחת טלפון למשטרה כי נחטף, ללא שזכה לתשומת לב, באפליקציה החדשה יש פתרון. "יש אפשרות באפליקציה לשלוח הודעת חירום לאיש קשר נבחר ואז איש הקשר יעביר דיווח למשטרה, באופן כזה שלא יהיה ספק שאכן זהו מצב חירום והטיפול יהיה מיידי", מסביר כהן.

אם אתם תוהים כיצד בתוך סיטואציה מפחידה שכזו המשתמש אמור לשלוף את הסלולרי ולעדכן, גם כאן מגיע הפתרון ההגיוני. "המשתמש יכול להחביא את המכשיר במקום מוצנע, אנחנו כבר נקבל את האות האם מדובר במצוקה ונוכל לעקוב אחר הנסיעה לכל אורכה".

רעיון נוסף שמתבשל בראשם של השניים אמור להרתיע את החוטפים מניסיון שכזה: "נרצה לפתח אפשרות לצילום ואז, כבר בתחילת הטרמפ, בזמן ההמתנה ובמידה ויש חשד, אפשר לצלם את הנהג. אם הוא חסר כל כוונה עוינת לא אמורה להיות לו בעיה. אם הוא בעל כוונה עוינת, הוא יברח. התמונה של הנהג או לוחית הרישוי מגיעה אלינו והעסק עבורנו נהיה קל הרבה יותר".

כדי להבין את גודל ההצלחה של האפליקציה, הנתונים הבאים לא ישאירו ספק. תוך יממה מהקמתה היא רשמה 15 אלף הורדות (עד היום 25 אלף), היא מקום ראשון בישראל בקטגוריית טרנדים באנדרואיד, מקום שני ברשימת החדשים והפופולאריים, ובמקום ה-8 ברשימת הפופולאריים בכל הזמנים.

נתון מדהים נוסף, הוא העובדה שהאפליקציה פותחה תוך 3 ימים בלבד. "מיד לאחר החטיפה, חשבנו מה אפשר לעשות. עבדנו עד השעות הקטנות של הלילה. יש לנו גם ניסיון בפיתוח וגרפיקה, כך שהדברים קרו מהר", אומר כהן, שיחד עם שותפו הוא בעלים של חברה קטנה שהפיתוח האחרון הוא לבטח ההצלחה הגדולה ביותר שלה עד כה.

את הקרדיט להצלחה הוא יודע היטב למי לתת ומסביר גם מה גורם לבחור צעיר לפתח יוזמה כזו. "אני חייב לומר תודה לחברה שלי, הדר אברם, שבמשך
השנתיים שאני איתה לא מפסיקה לתמוך. גם לטל חברה תומכת, וזה מונע מאיתנו להתעסק בדברים שבני גילנו מתעסקים בהם. אני מגיל צעיר מפתח תוכנות ונמשכתי לתחום מגיל צעיר".

והשאיפות? "נרצה לראות שקהל הטרמפיסטים בארץ ישתמש בה בתדירות גבוהה וקביעות", הוא אומר. "לאחר מכן, נשמח שזה יהיה בשימוש גם במדינות אחרות בכל הקשור למצוקה וחירום. נרצה להגדיל את החברה, להעסיק עובדים ולגרום לשינוי משמעותי בעולם.

"לא אשקר. יש לנו חלום להיות עשירים ולחיות ברווחה. מי שיגיד אחרת משקר. אבל לא זה לבדו מה שמניע אותנו, אנחנו נהנים מהדרך והעבודה הקשה. לא יהיה סיפוק גדול יותר מלקבל טלפון מהמשטרה שתבקש נתונים כדי להציל חיים של מישהו. למרות שעדיף שלא יהיו מצבים כאלה בכלל".