יום שלישי שעבר, השעה 17:30 אחר הצהריים. חופי הרחצה בהרצליה עמוסים במתרחצים, ילדים ומבוגרים. המים נעימים, החוף נקי, יש גם חנייה מוסדרת. רק דבר אחד חסר: שירותי הצלה. חצי שעה קודם כבר עזבו המצילים את החופים בעקבות הסכם שיש להם עם העירייה על עבודה בחוף עד השעה 17:00. בחלק מהמקומות כבר בארבע וחצי הם עוזבים, והעובדה שהשמש שוקעת רק בסביבות השעה שמונה, הופכת את הרחצה למסוכנת מאוד.

עוד ב-mynet:
המצוק מתמוטט: סכנת רחצה בחוף אפולוניה
חדרה: מי מעלים את חתולי הרחוב?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

יותר ויותר תושבים פנו לאחרונה לעירייה בתמיהה איך ייתכן שבשעות הרחצה הכי עמוסות לא יהיו מצילים בחוף, אולם נראה כי מדובר בהסכם רגיש מאוד בין המצילים לעירייה. חלק מהמצילים אמרו בשבוע שעבר כי הם לא מוכנים לעבוד בשעות מאוחרות יותר ונאבקו רבות לטובת ההסכם הנ"ל. "יהיה אשר יהיה המצב, נמשיך במתכונת הנוכחית", הם אמרו."אין בטיחות"
סיור בחופי הרחצה, חוף אכדיה, חוף השרון, חוף הנכים וחוף זבולון, גילה כי רבים מהמתרחצים כלל לא היו מודעים לכך שמהשעה חמש אחה"צ המצילים עוזבים.

תושב העיר, שלומי אילתי, שהגיע השבוע אל חוף הנכים, כבר פנה לעיריית הרצליה בעניין. "יום שבת בחוף הים, חוף הנכים הרצליה, ונשאלת השאלה מדוע אחר הצהריים אין מצילים? מדוע אין שירותי הצלה עד השקיעה", כתב אילתי לעירייה. "אם נשאר בילוי אחד שצריך להיות זמין לתושבים, זה הים. מבחינתכם, שנטבע.

"אחרי שהמצילים הולכים, אנשים נכנסים לים. אני לא מצליח להבין את הטיעון שלא להמשיך את שירותי ההצלה. יש כאן כסת״ח בלי שום קשר לבטיחות המתרחצים. אם הבטיחות הייתה חשובה לכם, אזי הייתם דואגים להמשיך את שירותי ההצלה. השמש שוקעת רק בשעה 20:00 ולכן כלל לא ברור מי קבע את שעות העבודה של המצילים ועל סמך מה".

במציאות, חלק מהמצילים סוגרים את סוכתם אפילו מעט לפני השעה חמש, תוך הודעה למתרחצים על סגירת שירות ההצלה.

יעקב שמש, מציל כבר כארבעים שנה ונציג באיגוד המצילים הארצי כחבר ועד, מרוצה מההסכם עם העירייה. "באופן כללי אנחנו כמצילים מרגישים טוב, זוכים לסיוע ולתמיכה מהעירייה ומקבלים את התנאים לבצע את העבודה על פי הדרישות. צריך להבין שעבודתנו היא עבודה מורכבת. עלינו להיות ערניים כל הזמן ולשים לב לאנשים חשודים כדי למנוע אסונות.

"אנחנו פותחים כאן מאוד מוקדם ומבלים כמעט חצי שנה מבוקר עד ערב בים. יש כאן כובד אחריות משמעותי. הציבור מודע לסכנות ומעודכן על שעות הפעילות, הבעיה היא דווקא במקומות שאין סוכות מציל. אזרחים שיישמעו להוראות, יחזרו בריאים ושלמים.

"בחופש הגדול תמיד יש הרבה יותר בעיות והבעיות מתחילות כבר בשש בבוקר, אי אפשר להגיד לאנשים לא להגיע לים. אנחנו עובדים כמעט 12 שעות רצוף כל יום, בלי חופשות ובלי ימי מנוחה בשישי שבת. התווכחנו בעבר עם ראשי העיר. נאבקנו רבות על ההסכם הזה והיום יש לנו הסכם טוב. אנשים חושבים שהמצילים נחים ומסתלבטים, אבל זה לא המצב. מדובר בחצי שנת עבודה רצופה.

"לבעיה הזו שאתה מציג אין פתרון. הגענו עם זה עד הכנסת. פעם הציעו להביא מצילים מבחוץ, אפילו מטורקיה, זה פשוט לא רציני. אנחנו מיומנים ועושים הסמכות, אם פתאום למישהו יש בעיה אנחנו נשארים. יש מקרים של ילדים שאבדו בים שעמלנו רבות לחפש אותם. העבודה צריכה להיות אפקטיבית, ולעבוד אינסוף שעות זה לא פתרון".

"אנחנו מסיימים לעבוד בשעה חמש. אלו הם התנאים ושעות העבודה שנקבעו ואנשים יודעים את זה", אומר מציל נוסף. "אנחנו מודיעים על כך גם בכריזה ואנשים נשארים צמוד יותר לחוף מהרגע שאנחנו עוזבים. אני באופן אישי לא חושב שיש צורך בשירותי הצלה מאוחרים יותר".

"עד השקיעה"
משיחות עם מתרחצים כאמור, מרביתם כלל אינם מודעים לעובדה שבשעות אחר הצהריים האחריות היא עליהם בלבד. יצוין כי שעות העבודה מצוינות בשלטים בחוף, אולם בחלק מהחופים שלטים אלה מחוקים.

בשעה שש בערב ביום שלישי, כשעה לאחר סגירת סוכת המציל, פגשנו מתרחצים רבים בחוף ובעיקר הרבה הורים צעירים עם ילדיהם.

"לא היה לי מושג שאין מצילים בשעות האלה", אמרה ליטל, תושבת העיר שהגיעה עם חברה וילדיה לחוף השרון. "אני באופן עקרוני משגיחה על הילדים כל הזמן, אבל יכול להיות שאם הייתי יודעת שזה המצב הייתי מגיעה בשעות פעילות בהן יש מצילים. חמור בעיניי שבשעות כל כך עמוסות אין שירותי הצלה. מה יהיה אם יקרה כאן איזה אסון?".

מעיריית הרצליה נמסר: "בהתאם לשעות העבודה שנקבעו בהסכמי העבודה ובהנחיית הנהלת העירייה, בחודשי הקיץ שעות העבודה הן בין 07:00-19:00. החל משעות הדימדומים ובשעות החשיכה קיים קושי במתן שירותי הצלה בשל התנאים בשטח. למען בטיחות הציבור - אסור