עודד קרמר ובני משפחתו הגיעו לפני כשבוע וחצי לחוף אכדיה הדרומי בהרצליה לבילוי בים, אך להפתעתם הרבה, עת ביקשו לשבת על כיסאות שהיו מוצבים בחוף, הגיע אליהם עובד מטעם מלון "ריץ קרלטון" הסמוך ואמר להם, לטענתם, שאין באפשרותם לשבת במקום מכיוון שהכיסאות הושכרו אך ורק לאורחי המלון.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לדברי קרמר, גם ניסיונו לשבת על מחצלת בין הכיסאות נתקל בהתנגדות וסירוב מצד עובד המלון, שאמר לו שהחוף פרטי והושכר. קרמר מצידו לא אמר נואש, התעקש ואמר שהוא מכיר את החוק ואין דבר כזה חוף פרטי וכי יש באפשרות הזכיינים אולי להשכיר כיסאות בחוף הים, אבל בטח לא למנוע ממנו לשבת בחוף כאשר הוא חפץ בכך.לאחר שהמשיך לנסות וסורב, העלה קרמר המאוכזב את הסוגיה הכואבת לעמוד הפייסבוק שלו. "החל מהקיץ, בכל שבת, מוקצה שטח ענק לטובת אורחי מלון ה'ריץ קרלטון', שנפתח בהרצליה", הוא כותב. "300 כיסאות, זה מה שספרנו כאן היום ולמרות שרק 40-30 מהם תפוסים, זה לא מעניין אף אחד. שההמונים יצטופפו במקום אחר. העיקר שהעשירים, אם הם יטרחו להגיע (בספק גדול בחום הזה), לא יצטרכו לחכות שנייה. מי בעיריית הרצליה אישר את הקומבינה המסריחה הזאת והאם מדובר בקומבינה חוקית בכלל? האם לחברה הפרטית שקיבלה את הזיכיון להשכיר כיסאות בחופי הרצליה מותר להחליט לא להשכיר לאנשים 'פשוטים' חלק מהכיסאות ולהעדיף את התשלום מראש של המלון?"

הסטטוס הנזעם זכה לתגובות רבות מצד גורמים שונים בעיר ומחוצה לה, שמחו על התנהלות זו. מאוחר יותר אמר מנכ"ל עיריית הרצליה יחיעם השמשוני, כי הדבר הזה איננו על דעתה של עיריית הרצליה. "אין דבר כזה חוף פרטי. לא יקום ולא יהיה ולא נרשה את זה", אומר השמשוני. "אם מישהו רוצה לנסות, שלא ינסה אותנו. יש הסכם בינינו לבין החברה שקיבלה את הזיכיון, הקשור להשכרת כיסאות בלבד. אין דבר כזה שכירות משנה ואין סגירת חוף. כל דבר כזה יועלם מהשטח ולא חשוב באיזה שטח זה. זה לא יתקיים בעיר הרצליה".

מאוחר יותר אף עודכן קרמר כי ההסכם בין הזכיין שעבד בחוף לעירייה, בוטל, זאת מאחר שלא עמד בתנאי הזיכיון. "אני מרגיש תחושת ניצחון", אומר קרמר השבוע. "אין שום אישור לסגור למלון שטח פרטי. אין שום אישור לשים מיטות ממותגות ואין שום אישור לשמור מיטות לאורחי המלון. החוף הוא של כולם. אני חושב שחובה להגיד ולפרסם כשיש עוולות, כי יש מי שרואה ומתייחס אליהן".

מעיריית הרצליה נמסר: "עיריית הרצליה אינה מאשרת שטח פרטי בחוף הים לאף אחד. השכרת מיטות מיועדת לכל מבקר בחוף הים. עיריית הרצליה תחרים כיסאות שיוצבו ללא אישור ותקנוס את מי שהציב אותם. חוף הים הוא חוף השייך לציבור, כל אחד יכול לבקר בחוף ולשכור כיסאות לישיבה. מה שנעשה, נעשה לא כחוק ואנו פועלים בכל האמצעים העומדים לרשותנו ונפעיל פיקוח על מנת למנוע הישנות מקרים מסוג זה".

ממלון "ריץ קרלטון" נמסר: "המלון משתמש בחלק מחוף מונה ביץ'. חוף זה הינו חוף מוסדר אשר נמצא בזייכנות של מר הראל בלו. חוף זה אושר על ידי פקחי עיריית וחופי הרצליה, אשר באופן יומי אוכפים את חוקי החוף. מיטות המלון ממוקמות בחלק הצפוני של חוף מוסדר וזה ובמרחק של כ-70 מטר ממדרכה וגישת נכים. בבירור עם הנהלת זכיין אזור זה, באם מגיע אדם נכה גם למיטות אלו הנחיית מנהלי החוף היא לאפשר שימוש. כל מיטות החוף, כנהוג בחופים מוסדרים הינן בתשלום".

מהזכיין הראל בלו נמסר: "דברים יצאו מהקשרם. יש במקום 400 מיטות שיזוף לקהל הרחב ועוד 500 כיסאות ש'ריץ קרלטון' שוכרת ומשלמת על המיטות, וזה בשטח ההיתר. זה לא שהוקצה שטח נוסף או יחס אחר. הם נמצאים בשטח שאני שוכר מהעירייה לטובת ההפעלה השוטפת של החוף. כל אדם רשאי להשכיר מיטות וזכותי להשכיר את המיטות על פי תנאי הזיכיון. ברגע שמישהו מטעם 'ריץ קרלטון' ביקש להשכיר כיסאות קיימים זו זכותם".