לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה תביעה נגד ה"מדיקל סנטר" בהרצליה, ד"ר יפים קאופמן, המועסק כמרדים במקום ופרופ' ארם סמולינסקי, שכבר נתבע בעבר בגין רשלנות רפואית. את התביעה הגיש שמואל גולן, תושב אילת (61), שהגיע לבית החולים הפרטי לצורך ניתוח לב בתחילת חודש פברואר 2010 ולאחר שהיה מאושפז בבית החולים "בילינסון" בפתח תקוה, ונותר עם נזק מוחי קשה.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

מכתב התביעה, שהוגש באמצעות עו"ד עמיקם חרל"פ, עולה כי גולן, אב לארבעה ובלש פרטי במקצועו, עבר צנתור ב"בילינסון", הופנה לניתוח ופנה לפרופ' סמולינסקי, לצורך ביצועו באופן פרטי. עוד עולה מכתב התביעה כי גולן נותח כשבוע לאחר מכן, כאשר במהלך הניתוח הופסקה הזרמת הדם למוחו וגופו קורר לטמפרטורה של 29 מעלות צלזיוס. זאת בניגוד למקובל בהליך מסוג זה, כדי למנוע נזק מוחי בלתי הפיך.

"לאחר הניתוח התובע לא התעורר ובהמשך חלה התאוששות נוירולוגית חלקית", נכתב בכתב התביעה, שהוגש בתחילה לבית המשפט המחוזי בירושלים. "נרשם כי התובע אינו בהכרה, שקוע, מגיב בעיניים ובקול על מילים בודדות וסובל מנזק מוחי קשה ובלתי הפיך".עוד נטען בכתב התביעה, כי כשבועיים לאחר הניתוח הועבר גולן לבית "לוינשטיין" לצורך שיקום, שם שהה 10 חודשים, כשאשתו נאלצת לשכור דירה ברעננה ולמצוא מטפלת לבתם הקטנה בת ה-4.

בחוות הדעת שניתנה בסוף חודש מרס 2012, כשגולן נבדק על ידי מומחית ממחלקת שיקום חבלות מוחיות, נקבע כי הוא "סובל מבעיות קוגנטיביות, נפשיות והתנהגותיות קשות, חוסר סבלנות, זקוק להשגחה 24 שעות ביממה ולא כשיר לעבודה בשוק הפתוח".

מחוות דעת נוספת שצורפה לתיק, של ד"ר קובי גורביץ', מומחה בתחום ניתוחי לב, עולה כי הניתוח אותו עבר גולן הוא ניתוח גדול ומורכב וכי המנתח, פרופ' סמולינסקי, חשף את גולן לסיכון מיותר של הפסקת זרימת הדם למוח ולסיכון מוות בשיעור על עד 31 אחוזים. עוד קבע ד"ר גורביץ' כי מצבו הרפואי של גולן לא הצדיק ניתוח מהסוג הזה וכי היה ניתן לבצע פרוצדורה פשוטה ללא כל צורך בהפסקת זרימת הדם.

אם זה לא מספיק, עולה מכתב התביעה ובהתאם לחוות הדעת הרפואיות המצורפות, כי בניתוח מהסוג אותו עבר גולן יש צורך לקרר את גוף המנותח ל-15
מעלות צלזיוס לפחות וכי קירורו במשך 67 דקות הניתוח לטמפרטורה של 29 מעלות "הינו לא פחות משערורייתי".

בנוסף, עולה כי לא גולן ולא מי מבין משפחתו קיבלו מידע מהמנתח על הניתוח המורכב והמסוכן אותו הוא עומד לעבור, לרבות הסיכונים וקיומן של אלטרנטיבות ניתוחיות, כך שלמעשה לא התקבלה הסכמתו של גולן לביצוע ההליך בגינו נותר נכה.

עבור הנזקים הרפואיים, אובדן כושר ההשתכרות והוצאות נלוות דורש גולן פיצוי בסך של כ-1.62 מיליון שקל וכמו כן, הוא דורש כי בית המשפט יפסוק לו פיצוי בגין נזקים עתידיים.

מה"מדיקל סנטר" (גם בשם ד"ר יפים קאופמן) נמסר: "התביעה מתבררת בבית המשפט ולפיכך אנחנו מנועים מלהגיב בנושא".

מפרופ' ארם סמולינסקי נמסר: "האיש טופל באופן מקצועי ביותר, באינטנסיביות ומסירות. מטבע הדברים, התוצאה לפעמים לא משביעה רצון. בחוות דעתו של ד"ר גורביץ', שהיא חוות דעת עם כותרות מתלהמות, הוא מציין שבפועל היה עלינו לעשות את מה שעשינו וחוות דעתו אינה מחזיקה מים ואף סותרת את עצמה".