אורלי קרפט, תושבת הרצליה לשעבר ובתו של שלמה רואס, אחד מוותיקי העיר, נדהמה לגלות יחד עם בני משפחתה כי למרות שסורבה בקשתם לקבור את אביהם בבית העלמין הישן בטענה שאין מקום, נקברו שם לאחרונה מספר נפטרים, למרות שלא רכשו חלקות קבר מראש.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לטענת קרפט, היא ניסתה והתחננה לשריין מקום לאביה עבור חלקה במיטב כספה, מה שעבורה הוא מעשה ראוי עבור אדם שחייו היו קשורים לעיר, אך כאמור סורבה. באכזבה גדולה קיבלו בני משפחת רואס תשובה שלילית בה נאמר שאין כל מקום לקבורה באדמה וניתן למצוא כזה אך ורק מחוץ לעיר.

בצר לה פנתה לבית העלמין העירוני, שם קיבלה קרפט סיוע ותמיכה מהרב אילן זהבי מנכ"ל בית העלמין. בני המשפחה בחרו את מקום הקבורה וזכו לדבריהם ליחס מצוין מהמנכ"ל, שאף הסביר להם על אישור הקבורה מבחינה הלכתית, דבר שהיה חשוב לאב.

בעקבות היחס הטוב שקיבלו, ביקשו בני המשפחה לתרום לבית העלמין שסייע להם, כאשר זהבי עצמו סירב לקבל תרומה והפנה אותם אל עמותות סיוע אחרות.
אלא שלתדהמתה של קרפט לפני כשבועיים, הגיע לידיעתה כי לאחר מות אביה נקברו אנשים בבית העלמין הישן, ומשום מה "לפתע" נמצאה להם חלקת קבר.מבדיקה שערכו במשפחה אף התברר כי המקומות לא נקנו מראש. "אבא שלי נפטר לפני שלושה חודשים ולמרות שהתחננו, לא אישרו לנו לקבור בבית העלמין הישן. גם כשהצענו כסף, זה לא עזר. בבדיקה שעשינו בבית העלמין העירוני כעבור שבוע גילינו כי מישהו שנפטר ולא קנה קבר מראש, נקבר בבית העלמין הישן. חודש לאחר מכן זה קרה שוב. אני רוצה להבין מה קורה ועל פי מה מחליטים למי לאשר להיקבר בבית העלמין הישן ולמי לא?"

גורם בעירייה ציין השבוע כי תלונתה של משפחת קרפט אינה הראשונה וכי הבעיה ידועה. לדבריו אכן נרכשו חלקות קבר לאחרונה בבית העלמין הישן.

משפחת קרפט פנתה לראש העירייה, משה פדלון, בעניין וציינה את תחושתה לאיפה ואיפה בבית העלמין. "חשוב שאתה כראש העיר תחקור את הנושא המדובר בחברה קדישא הרצליה".

מחברה קדישא נמסר: "בית העלמין מלא. אמנם בפועל יש למעלה משלושת אלפים מקומות פנויים, אך הם שייכים למשפחות שרכשו אותם. חברה קדישא היא עמותה וולונטרית מלכ״ר, ומקומות הקבורה מחולקים לשתי קטגוריות: 1. חלקות הניתנות ללא תשלום לנפטרי העיר בהסכם מול המוסד לביטוח לאומי; 2. חלקות המוגדרות כחריגות והן בתשלום מלא גם על הנפטר.

כל החלקות המסויגות למס׳ 1 מומשו ואין קבלת נפטרים לקבורה אלא מי שרכש בחייו. חלוקת החלקות ע״פ סיווגם מתבצע על ידי המוסד לביטוח לאומי בלבד וכן גם התעריפים מפוקחים. כיום הקבורה הכללית לנפטרי העיר מופנית לבין העלמין החדש בגליל ים בלבד. אני מצטער שלא יכולנו לסייע למשפחה. לצערינו פונים רבים מדי שבוע נענים בשלילה מתוך המציאות הקיימת.

מהעירייה נמסר: "עיריית הרצליה איננה מתערבת בשיקולים של חברה קדישא. העירייה תמשיך להעניק טיפול מיטבי בבית העלמין החדש".