כיצד מגיבה הנהלת בית ספר למעשי ונדליזם של מספר תלמידים בשירותי בית הספר? לדברי הורי התלמידים החליטה הנהלת בית הספר היסודי "ברנר" בהרצליה על עונש יצירתי במיוחד - הגבלת כמות נייר הטואלט והסבון לרחיצת ידיים אותו יקבלו התלמידים.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

"לפני מספר שבועות הוענשו התלמידים בעונש קולקטיבי, לאחר תקופה בה בוצעו מעשי ונדליזם בשירותים, שכללו פגיעה באסלות השלכת נייר על הקירות", מספרת אחת האמהות. "בלי כל הודעה מוקדמת, החליטו בהנהלה להגביל את כמות נייר הטואלט והסבון בחדרי השירותים וזה עד לכדי מצב שבמשך חודש ימים לא היה לילדים נייר טואלט או סבון להשתמש בו.

"נייר הטואלט הופקד אצל אחת המורות והיא הקציבה אותו לילדים לפי שיקול דעתה. ילדים נאלצו להתאפק זמן ממושך וחלק לא הלכו לשירותים כי התביישו לפנות למורה. פניתי לוועד ההורים בנושא וכאשר יו"ר הוועד פנה להנהלת בית הספר, הוא קיבל תשובה: 'זה מה יש'. זו בהחלט לא תשובה מספקת ומכעיסה מאוד".לדברי האם, ניתן היה ליישם פתרונות אחרים כדי לפתור את בעיית הוונדליזם וכדי להתמודד אותה. "יכלו להציב שלטי אזהרה, מצלמות דמה ולבצע הסברה מקיפה בנושא בכיתות", היא אומרת. "לילדים נודע על כך רק לאחר שכבר החלה תסיסה בקרב ההורים ולאחר שהוחלט על ביצוע העונש".

וזו רק אחת מני בעיות עליהם מתלוננים הורי התלמידים. לדבריהם, לאחרונה הוסמך בית הספר כבית ספר ירוק, אך דבר לא נעשה בפועל, אפילו לא פעולות פשוטות של הפרדת פסולת.

"הכריזו על הסמכתו של בית הספר כבית ספר ירוק בתחילת השנה, בטקס חגיגי, ההורים הוחתמו על תנאי ההסמכה, אבל הכל רק למראית אין", אומרת אם, ששלושה מילדיה לומדים בבית הספר. "אין ניהול של סביבה בית ספרית ירוקה, אין הפרדת פסולת ואין הקפדה על ניקיון. נושא איכות הסביבה עבורי הוא ערך משמעותי, הטומן בחובו חינוך לערכים, וגיליתי שבבית הספר המצב הוא אחר. מאחורי התואר 'בית ספר ירוק' אין למעשה כלום. רק לפני מספר שבועות חולקו לתלמידים בבית הספר קופסאות פלסטיק, שפוגעות בסביבה ובהחלט לא חלק מתפיסה ירוקה של שמירת איכות הסביבה".

ממשרד החינוך נמסר: "בית הספר עומד בכל הקריטריונים של הסמכה ירוקה, מפעיל פרויקטים רבים בנושא וחבל שישנם גורמים שונים המנסים מתוך אינטרסים זרים לפגוע בתדמיתו של בית הספר. באשר לנושא השירותים, אין שום הגבלה על שימוש בנייר טואלט או סבון. בעקבות מעשי ונדליזם שבוצעו בחדרי השירותים, נרכשו סבוניות חדשות ונערכו שינויים המקובלים על וועד ההורים".