סטודנטים בהרצליה מתלוננים על כך שבמהלך ניסיון להסדיר את זכאותם להנחות בארנונה מול עיריית הרצליה, הנחה שמגיעה להם על פי חוק ומתוקף היותם סטודנטים תושבי העיר, הם נתקלים בקשיים ביורוקרטיים מתישים. לאחרונה התקיימה פגישה בין סגנית ראש העיר, מאיה כץ, וסטודנטים בנושא.

עוד ב-mynet:
מומחה הסביבה: "החשיבה הירוקה היא בלוף"
דרישה: לפתוח עסקים בהרצליה בשבת
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

הסטודנט למדעי המחשב במרכז הבינתחומי בהרצליה, יונתן קרפ, מממן את לימודיו על ידי מלגת קרן אור - מלגה סוציו-אקונומית שמעניק המרכז הבינתחומי.

באמצעות המילגה הוא מסבסד את מרבית הוצאות הלימודים שלו. כסטודנט תושב העיר, זכאי קרפ להנחה בשכר דירה. אולם לצערו, במשך חודשים ארוכים הוא איננו מצליח להסדיר את ההנחה המגיעה לו ואף משלם מאות שקלים נוספים המכבידים עליו ויוצרים עבורו קושי כלכלי אמיתי.

"בדצמבר 2013 התחלתי תהליך רישום לעירייה על מנת לקבל הנחת סטודנט על הארנונה בדירה אותה אני שוכר", מספר קרפ. "לאחר טרטורים חוזרים ונשנים של טופסולוגיה חסרה, הגעתי לפני כארבעה שבועות לעירייה ובידיי כל המסמכים. כל זאת, רק כדי שיאמרו לי כי מאחר ששכר הברוטו שלי הינו 2,000 שקלים בחודש, ואני מקבל 2,000 שקלים עזרה מקרובי משפחתי ובנוסף אינני משלם על לימודיי - אזי הכנסת הברוטו שלי גבוהה מכדי לקבל הנחת סטודנט.

"לאחר התייעצות ממושכת עם הפקידה וניסיון להסביר כי הסכום המדובר הינו כל הכסף הקיים בחלקי בכל חודש, וגם הוא בקושי מספיק לכיסוי החשבונות החודשיים, המליצו לי לפנות לוועדת הנחות".

בתקופה בה הוא חי בדירה, מספר קרפ, קיבלו הוא ושותפיו שני מכתבים מהעירייה, לפיהם במדידות שנערכו התגלה כי הדירה "צמחה" ב-21 מ"ר בתקופה של ארבעה חודשים. "מדובר בקצב צמיחה מרשים ללא ספק", אומר קרפ בציניות. "כאשר התקשרתי לעירייה לבקש מדידה חוזרת של הדירה נאמר לנו כי אין ביכולתנו לדרוש דבר שכזה ורק בעל הנכס יכול לכתוב מכתב השגה. לפני מספר ימים קיבלתי את מכתב ההנחה ובו רשום כי אני זכאי להנחה על חמישית מסך כל התשלום על הארנונה - וזאת, למרות כי אנחנו ארבעה שותפים.

"כאשר התקשרתי לאגף הגבייה בעירייה, נמסר לי כי על המכתב אותו צירפתי רשום כי 'אני מתגורר עם עוד ארבעה שותפים' ולא כתבתי 'אנו ארבעה שותפים' - וזאת אף על פי שבחוזה השכירות ניתן לראות בבירור כי ישנם ארבעה דיירים חתומים. הפתרון היחידי אותו קיבלתי היה כתיבת מכתב השגה. מלחמת ההתשה האינסופית בדבר הארנונה הביאה אותי לייאוש גדול, והייתי מצפה שעיר שרוצה לקדם את התחום האקדמי תסייע לי ותקל עליי בעת מגוריי בעיר ולימודי במוסד בתחומה".קרפ איננו היחיד אשר נתקל בקשיים דומים בנושא אל מול העירייה. "זו סחבת ושריפת זמן מיותרת", אומר סטודנט אחר תושב העיר המתגורר בשכירות עם שותפים. "ראשית, אנחנו משלמים יותר ממה שאנחנו אמורים ואחר כך מתחיל תהליך שבו אנחנו צריכים להיאבק על זכותנו".

"עברתי לגור עם שותפים בהרצליה לפני שהתחילה השנה", מוסיף סטודנט שלישי. "וביקשתי להסדיר את נושא השכירות ותשלום הארנונה מול העירייה. במהלך
החודשים הראשונים, עד שאושרה הבקשה שלי, נאלצתי להתרוצץ בלי הרף, ותוך כדי סידור הנושא גיליתי שגבו מאיתנו יותר מדי. כאשר הגעתי לברר את העניין בעירייה, שלחו אותנו למלא עוד טפסים ולהסדיר את המצב מול הבנק, במקום לתת לנו תשובות.

"מוזר לי שדווקא אנחנו, הסטודנטים שעובדים כדי לשלם את שכר הלימוד שלנו, לא זכאים כביכול להנחה במס הארנונה. דווקא אלו שנתמכים על ידי הוריהם וכלל לא משלמים את המס או שכירות, הם אלו שגם זוכים להנחות בארנונה. זה מביא לתחושה קשה של חוסר צדק".

מעיריית הרצליה נמסר: "בעקבות פניות של סטודנטים בנושא, התקיימה לאחרונה פגישה בלשכת ממלאת מקום וסגנית ראש העירייה, מאיה כץ, בהשתתפות נציגי מחלקת הגבייה בעירייה ונציגי הסטודנטים על מנת לבחון מתן הטבות שיקלו על אוכלוסיית הסטודנטים, תושבי העיר, הלומדים במוסדות האקדמיים השונים. יש לציין כי סטודנטים תושבי העיר יכולים להגיש בקשה להנחה בארנונה לסטודנטים".