אורי שטינמץ (34), המתגורר היום בהרצליה, גדל על רקע נוף רמת שרוני טיפוסי: הוא למד בבית הספרי היסודי אוסישקין, עבר מאוחר יותר ל'עלומים' וסיים את לימודיו בתיכון רוטברג. אולם את הילדות הפסטורלית של שטינמץ ליוו כל השנים כאבים וקשיים. מילדותו אושפז תדירות בבתי חולים ואובחן כסובל ממעי רגיז. לכך התווספה בגיל מאוחר יותר גם אבחנה על היפראקטיביות ולקויות למידה. "עברתי מרופא לרופא ולא נתנו לי פתרונות", מספר שטינמץ. "שנים מאוחר יותר, כשהתבגרתי, גיליתי במקרה את הרפואה הסינית וראיתי שיש פתרונות לבעיות שלי בעזרת הטיפול הטבעי, ולא באמצעות תרופות שממילא לא עזרו לי".

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

הצוהר הקטן שנפתח בפניו למזור שמצא אחרי שנים של כאבים, הביא את שטינמץ לצלול עמוק לתוך הרפואה האלטרנטיבית. הוא למד במשך ארבע שנים רפואה סינית ב"קמפוס ברושים" ועבד בבית חולים "אסף הרופא" ביחידה לרפואה משלימה. מאז כבר שבע שנים עוסק שטינמץ בטיפול באחרים במסגרת הקליניקה שלו בהרצליה. "החיזוק של המערכת החיסונית, הקשב והריכוז שקיבלתי, נותן לי מוטיבציה לעזור גם לילדים אחרים", הוא אומר.

אפשר להגדיר את העיסוק שלך כסוג של חוויה מתקנת לילד שהיית?
"לחלוטין. היום אני מטפל בכל שכבות האוכלוסייה, אבל כשאני מטפל בילדים, אני יודע איזה עזרה וכוח זה נותן לטווח הקצר והארוך".

תחליף לריטלין
"כשאתה עובד עם ילדים, אתה בעצם עובד גם עם ההורים שלהם", מסביר שטינמץ. "הטיפול הוא בשני מסלולים מרכזיים: הטיפול עצמו - דרכו אני מלמד את הגוף שפה חדשה ואיך לעבוד נכון, והעבודה שנעשית בבית - שכוללת שינוי באורך החיים ובתזונה. חלק מהבעיות הן ייחודיות לילדים. לדוגמה, ילדים שנוטים לחלות יותר בחורף וזקוקים לחיזוק מערכת החיסון".

מה הרפואה הסינית יכולה להציע כנגד מגפת המאה ה-21 - בעיות הקשב והריכוז?
"מלבד טיפול במגע ודיקור, ניתן גם לעזור באמצעות צמחי מרפא, המחולקים לכל מיני קטגוריות ויכולים להוות, במקרים מסוימים, תחליף לריטלין או כהשלמה לו. הילדים מקבלים את הצמחים בצורת נוזל, אותו הם מוסיפים למיץ או למים. גם התזונה מאוד משפיעה על ילדים עם בעיות קשב וריכוז. היום, בעולם המערבי, יש את תרבות השפע - המון דברים שמפוצצים במלחים וסוכרים. ילד שאוכל דגני בוקר ממותקים, מעלה את רמת הסוכר בדמו - בלי קשר אם הוא היפראקטיבי או לא. דוגמה אחרת היא כוס מיץ תפוזים, שאמנם זה נשמע בריא, אך היא שוות ערך ל-6־8 כפיות סוכר. מרוב תרבות השפע, הילד חסר שקט ואין לו יכולת להירגע. כל זה עלול לבוא לידי ביטוי בבעיות קשב וריכוז. דרך התזונה אני בעצם נותן כלים להתמודד עם הבעיה".הילדים משתפים פעולה?
"זה תלוי בהורה. אם ההורה חזק ומוביל את הילד לטיפול תוך שהוא מסביר לו את חשיבותו או משחק איתו - זה קל יותר. יש כמובן ילדים שצריך לבנות איתם מערכת אמון, אבל בגדול רוב הילדים הם מאוד חכמים ומקשיבים. במקרים של תינוקות, הם לפעמים בוכים כי הם לא מבינים מה עושים להם. בטיפול במגע לדוגמה הגוף מנקה את עצמו, והם מרגישים גלי חום".

אז מי שמגיע אליך הם בעיקר מאוכזבי הרפואה המערבית?
"יש הורים שמביאים את הילדים כי יש להם יותר מודעות. מצד שני יש אנשים שניסו הכל, הם היו בבתי חולים ובעשרות בדיקות, עד שבסופו של דבר אמרו להם
שאין מה לעשות מעבר. זה בעצם גם מה שקרה לי. בסין העתיקה אנשים שילמו לרופא הכפר כשהמשפחה הייתה בריאה - אצלנו זה הפוך, אתה משלם כשאתה חולה. הייתי רוצה להחזיר את המצב הזה לקדמותו ולהעביר מסר: טפלו בעצמכם כשאתם בריאים, כי אפשר אחרת".

"אני לא נגד הרפואה המערבית, אבל אני בדעה שהיום הרפואה הקונבנציונאלית דוחפת יותר מדי כדורים ובכך זורעת בנו חוסר אמון. הרבה אנשים מגיעים אליי מלאי ייאוש, ואני צריך להסביר להם שיש מה לעשות, גם אם הרפואה המערבית לא נתנה פתרון לבעיותיהם. "אין ספק שלפעמים צריך לבצע ניתוח או לקחת תרופה מסוימת, אבל מהניסיון שלי אני רואה אנשים שהגיעו עם כולסטרול או לחץ דם גבוה והורידו אותו עד שלא היו זקוקים לתרופות. אני מכבד רופאים, אבל לא על כל דבר צריך להגיד 'אמן'".