לבית המשפט המחוזי מרכז הוגשה לפני כשבועיים בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת "ספארק נטוורקס (ישראל) בע"מ" מהרצליה, המנהלת ומפעילה את אתר ההיכרויות JDate (ג'יי דייט), המהווה אחד מאתרי ההיכרויות המובילים באינטרנט.

עוד ב-mynet:
רולטת חיות: בני 11 מהמרים על אלפי שקלים
ילדי ריטלין: כך הפכנו לסנסציית יו טיוב
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

את הבקשה הגישה לקוחה של אתר ההיכרויות, באמצעות עורכי הדין דן אשכנזי ודיקלה ברנס מכפר סבא, ובמסגרתה נטען כי "ביום 3.12.13 נרשמתי לאתר ההיכרויות, ורכשתי מינוי למשך 6 חודשים, בעלות חודשית של 69 שקלים. לאחר כ-3 שבועות ממועד הרישום, מסיבות אישיות, החלטתי שברצוני לבטל את המינוי. לפיכך, ביום 25.12.13, פניתי למשיבה, באמצעות הדואר האלקטרוני המפורסם באתר ההיכרויות, וביקשתי לבטלו".

מכתב הבקשה עולה כי להפתעתה של התובעת, בקשתה לא אושרה והיא נתקלה בסירוב מצדה של החברה. בנימוק לפיו "כל המנויים הינם בהתחייבות לתקופת הרכישה", ובשל כך, המינוי שרכשה "הינו לתקופה של 6 חודשים ולא ניתן לבטלו לפני סוף התקופה". בצר לה, פנתה התובעת לעורכי הדין אשכנזי וברנס, אשר הסבירו לה כי סירוב הנתבעת לבטל את המינוי מנוגד לדין.התביעה אותה מבקשים עורכי הדין לאשר כייצוגית, מוגשת על יסוד זכות המנויים להתנתק מהעיסקה ומהשירות המתמשך הניתן במסגרתה וכי חובת אתר ההיכרויות לנתקם מהשירות ולהפסיק את ההתקשרות בתוך 3 ימי עסקים מיום קבלת בקשת המנוי על רצונו להתנתק.

עורכי דין אשכנזי וברנס טוענים, כי בנסיבות העניין הטעיית המבקשת, כמו גם חברי הקבוצה האחרים, להניח כי ההתקשרות בעיסקה מחייבת אותם לאורך מלוא התקופה באופן שלא ניתן להשתחרר ממנה קודם לכן, וכי תקנונה ומדיניותה של החברה, לפיהם לא ניתן לבטל את העיסקה המתמשכת, אינם עולים בקנה אחד עם הוראות הדין והינם עושק וניצול בכפיית תקופת התקשרות ויצירת צרכנים "שבויים" בתוך קבלת שירותיה.

על כך, טוענים עורכי הדין, כי מגיע לתובעת, כמו לכל חברי הקבוצה המיוצגת המוצעת, פיצוי, כשהפיצוי המבוקש הינו בסך 500 שקלים לכל אחד מן המנויים
שביקשו להתנתק מאתר ההיכרויות, בגין פגיעה באוטונומיה, הטעיה, ועוגמת נפש וכן, השבה כספית של הסכומים שנגבו מהם שלא כדין, זאת בסך ממוצע של 345 שקלים, מה שמעמיד את סכום בקשת התביעה הייצוגית על סך של 8.45 מיליון שקל.

"מדובר בניצול ציני של אנשים שנמצאים במצב רגיש ממילא", אומרת עו"ד ברנס. "חלקם מתביישים לצאת למאבקים משפטיים נגד אתרי ההיכרויות, מחשש לחשוף את פרטיהם. חבל שנותני שירותים מסוג זה עושים שימוש לרעה במצבים כאלה. אני מברכת את התובעים הייצוגיים שהרימו את הכפפה, בשם כל אותם צרכנים שנפגעו מתנהלות זו, ומקווה שתביעה זו תאושר ותתקבל בבית המשפט".

מספארק נטוורקס (ישראל) בע"מ נמסר: "קיבלנו את התביעה, נלמד אותה ונגיב בבית המשפט".