כבר למעלה משלוש שנים שחובבי הגלישה נאבקים על הזכות לגלוש בחוף הדרומי בהרצליה, היכן שיש שובר גלים שמספק גלים גבוהים שאין בחופים אחרים בסביבה. עד כה היה החלק של שובר הגלים פתוח רק לסירות ולאופנועי הים, אולם ביום שלישי בישרה העירייה כי לאחר מאבק ממושך, מסתמן שהחוף הדרומי ישוב להיות פתוח רק לגולשים. אופנועי הים יצטרכו למצוא לעצמם חוף אחר.

עוד ב-mynet:
כך הפך החוף הדרומי למגרש חנייה
"סגירת החוף לדתיים חוסמת את הדרך למטיילים"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

רק לפני שנה וחצי נחסם החוף לגולשים ונפתח לאופנועי הים. הגולשים לא ויתרו והחלו בסדרת הפגנות נגד העירייה. 2,700 גולשים לצד ארגונים סביבתיים מחו כנגד המהלך, במחאה שהובילה בסופו של דבר לפשרה, לפיה החוף יחולק למתחמים נפרדים לאופנועים, לסירות ולגולשים. אלא שהפשרה הזו לא החזיקה מעמד זמן רב, והגולשים חזרו להתלונן על כך שהאופנועים מגיעים לשטחם, מסכנים את חייהם ואף אחד לא אוכף את ההסדר, זאת בזמן שהם נקנסים על כך שהם חורגים מהשטח שהוקצה להם.בנוסף, השטח שהיה שייך לגולשים לא כלל את שובר הגלים, אזור שבו יש גלים גבוהים. עכשיו, עם החלטת העירייה לסגור את החוף לגולשים בלבד, הם כבר מתכננים את מסיבת הגלישה הגדולה, שתלווה כבר בקרוב, הם מקווים, בגלים גבוהים.

"השינוי מבורך והוא נעשה לאחר מאבק ממושך. זה רק מראה שאפשר לשנות", אמר השבוע אחד הגולשים. "האנשים שזה היה עד היום בתחום אחריותם, העדיפו כלים ממונעים, מסוכנים, מרעישים ומזוהמים על פני ספורט ימי שהוא לא ממונע והרבה יותר פופולארי בקרב תושבי הרצליה ובכלל. הם התעלמו מהעובדה שגלשנו שם במשך שנים, מהיום הראשון שבנו את השובר הזה. העדיפו שיקולים כלכליים על פני שיקולים של רווחת הציבור. אנחנו שמחים על ההחלטה. החלק הקריטי של הים שצמוד לשובר היה סגור עבורנו עד היום, ואולי כעת נוכל ליהנות ממנו".

"הורגים את הענף"
לצד השמחה של הגולשים, כועסים בעלי אופנועי הים וטוענים כי אין להם מקום אחר ללכת אליו. לדבריהם, החופים שבהם מותר לרכוב על אופנועי הים הולכים ומתמעטים וכל הכסף שהושקע בענף הספורט הזה יורד לטימיון. שוקי לזר, נכה צה"ל שרוכב על אופנוע ים כחלק מתהליך שיקום, אומר שאם תתקבל החלטה לסגור את החוף לאופנועי הים, הם ימחו ולא ייתנו לזה לקרות."החוף הדרומי ענקי והוא יכול להתחלק לשלוש קבוצות רוכבים - לסירות, לאופנועים ולגולשים. עד היום זה התחלק כך וזה לא הפריע לאף אחד. זה שיש רשות חדשה, לא אומר שהיא צריכה להעיף אותנו מהחוף ולהשאיר אותו רק לגולשים. אני רוכב על אופנוע ים כבר עשרות שנים, אני נכה צה"ל וזו התראפיה שלי ושל החברים שלי. מגיעים איתי הרבה חבר'ה עם סירות, בלי רגליים ובלי ידיים ועושים את הספורט הזה. פעם היה לנו מקום בחוף סידנא עלי, בתל אביב ובבת ים, אבל סגרו את הכול, לא נותנים לנו מקום לספורט שאנחנו אוהבים והכסף שהוצאנו על אופנוע הים סתם מתבזבז.

"בשביל לרכוב על האופנוע אצטרך לנסוע לאשקלון, נתניה או טבריה. אנחנו מתכוונים לפנות לראש העירייה ולמחות על כך. אם זה לא יעזור, נארגן את כולם ונעצור את התחבורה בעיר. בשבילנו זו השקעה כספית כמו של כלי הרכב. אם לא נגיע להסדר, נחסום את הכביש בדיוק כמו שרוצים לחסום לנו את הים. אז נראה איך ראש העיר ירגיש אם נחסום לו את הדרך כפי שחוסמים אותנו. איפה נשמע דבר כזה? אנחנו לא פושעים והים הוא של כולם, זה מתחיל בדיבורים ובסוף יגיעו להחלטה הזו".

מורה לנהיגה על אופנועי ים, הוסיף: "שמעתי על הכוונה לסגור את החוף הדרומי לאופנועי ים וזו יכולה להיות החלטה עצובה מאוד. פשוט הורגים את הענף הזה. פעם יכולנו לרדת למספר חופים והיום לא נשארו לנו חופים. מן הראוי שראש העירייה ימצא לנו פיתרון בחוף אחר, כי לא חסרים כאן חופים. אני מאוד אשמח שתהיה מחאה, אני חושב שגם היבואנים של אופנעי הים צריכים למחות על זה. זה העסק שלי, זו פגיעה בפרנסה, אם ההחלטה תעבור אני יכול לסגור את העסק וללכת הביתה".

מעיריית הרצליה נמסר: "העירייה בוחנת את הדברים והנושא עדיין לא אושר סופית".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות השרון"