ביום ראשון השבוע בשעות הבוקר, התרסק מטוס קל בהרצליה דקות ספורות לאחר המראתו. המטוס התהפך במרחק של כ-150 מטרים משדה התעופה בהרצליה, ממנו המריא, בסמוך לרחוב הבריגדה היהודית, המרכז הבינתחומי ובתי התושבים המתגוררים בשכונות נחלת עדה וגן רש"ל. הטייסים, מדריך בן 50 וחניך בן 27, יצאו בנס עם פגיעות קלות בלבד וחוקר משרד התחבורה הגיע למקום והחל לבדוק את המקרה.

עוד ב-mynet:
נתניה: הבית הוצף זו השנה השלישית ברציפות
צפר לרכב שחסם אותו - ונדקר
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"הגענו למקום במהירות, ראינו בשדה פתוח מטוס קל הפוך על הגג ולידו שני גברים בהכרה מלאה", מספר זכי הלר, דובר מד"א. "ניגשנו לתת להם טיפול ראשוני והם סבלו מחבלות קלות ביותר. הם אמרו לנו שהם מרגישים טוב ושהם בסדר"."כשיצאתי מהשכונה, בשעה 09:15 בבוקר, ראיתי מטוס הפוך", מספר שלומי אילתי, תושב שכונת נחלת עדה. "הייתה התקהלות של אנשים שהתחילו לצלם את המטוס ולברר מה המצב של הטייסים. זו לא הפעם הראשונה שזה קורה. מדובר כבר במספר מקרים של מטוסים שהתרסקו במקום ומזל גדול שהמטוס לא התרסק על הכביש או על גינת ילדים".

כשעה וחצי לאחר המקרה, חזר שדה התעופה לפעילותו הרגילה ומטוסים שבו וחגו מעל השכונות, אך האירוע העלה מחדש את דרישות התושבים לסגירת שדה התעופה באופן מיידי. יש לציין, כי לפי תוכנית משרד התחבורה, הנוגעת למיקומם של שדות התעופה הקטנים, צפוי שדה התעופה בהרצליה לעבור לדרום הארץ בשנת 2015, אך את התושבים המפוחדים התוכנית אינה מרגיעה והחשש הוא מאסון שעלול להתרחש עוד קודם לכן.

"זו לא הפעם הראשונה שמתרסק מטוס, ממש ליד הבתים שלנו", אומרת תושבת נחלת עדה שהגיעה למקום. "זה מזוויע. אנחנו מפחדים ודורשים שיסגרו את שדה התעופה מיד. רק כך אולי נזכה לקצת שקט. אי אפשר לדבר בטלפון, אי אפשר לשמוע רדיו ובשבתות יש פה חגיגה גדולה של טיסות שיוצאות משדה התעופה. בכל פעם המטוסים מתרסקים סמוך לבתים שלנו וזה מפחיד, מה אם זה לא היה מתרסק בשטח פתוח?"

"לא ייתכן שהרשות המקומית והארצית יאפשרו פעילות שכזאת", מוסיף נציג ועד שכונת גן רש"ל. "ביקשתי ממנכ"ל משרד התחבורה לעצור את כל הטיסות במקום עד שחוקר מקצועי ונייטראלי יבדוק אם אין סכנה. המטוסים טסים מעל לגני הילדים ומעל לבתי הספר ולא צריך לחכות שיקרה אסון.

|ראש העירייה ושר התחבורה צריכים להבין את הסכנה שיש במקום ולקחת אחריות. הרעשים וזיהום הסביבה הם בלתי נסבלים, אבל לרשויות פשוט לא אכפת. הרשויות לוקחות אחריות רק כשקורה אסון. אנחנו מתכננים לקיים הפגנה מול שדה התעופה ואולי זה מה שיגרום להם להפסיק את הפעילות שלהם. צריך לעורר את המודעות לסכנה בה אנחנו חיים".

לטענות התושבים מצטרף גם ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, שפירסם הודעה רשמית בה ביקש לסגור לאלתר את שדה התעופה ולדבריו אף פנה לשר התחבורה בנושא.

"רק באורח נס התאונה לא גבתה חיי אדם, אך אסור לחכות שזה יקרה", אומר פדלון. "יש להקדים תרופה למכה, כלומר, לסגור אותו מיד. עיריית הרצליה רואה בחומרה רבה את כל הפעילויות המתרחשות בשדה התעופה, הממוקם כל כך קרוב לאזורי מגורים. בנוסף, השדה הוא מטרד לאיכות החיים של תושבים רבים ועצם קיומו עוצר את ההתפתחות האורבנית של הרצליה".

ממשרד התחבורה נמסר: "הנושא נמא בחקירה". ברשות שדות התעופה מסרו שהנושא בטיפול משרד התחבורה.