כאשר חנה, אמו של רועי, נער בעל צרכים מיוחדים מהרצליה, קיבלה בשבוע שעבר טלפון מהצבא שבישר לה כי צה"ל שוקל מחדש האם לגייס את בנה בן ה-21 הסובל מבעיות שנמצאות על הספקטרום האוטיסטי, היא לקחה נשימה ארוכה והתרגשה מאוד.

אחרי הכול, הטלפון הזה היה פרי של מאבק ממושך בן ארבע שנים שהיא מנהלת כדי לגייס את בנה, שסובל מעיכוב התפתחותי ובשל כך ממעט לדבר ואינו מסוגל לכתוב ולקרוא. "זו הייתה תחושה ששוב נפתח לי צוהר. האמת היא שאני כל כך לא מאמינה, אבל אני חושבת באופטימיות שאולי מישהו שם התפכח סוף סוף ויפתיע אותנו לטובה".

עוד ב-mynet:
בת 15 ולא מוותרת על כלום: "עיוור הוא לא מסכן"
חשד: נערים דקרו עובד זר על רקע גזעני
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

כבר מגיל ינקות רועי היה ילד אחר. אמו מספרת השבוע כי לאט לאט גילו לה שיש לו בעיה, אך התעקשו לומר לה שלא מדובר באוטיזם, אלא משהו לא מוגדר. "מבחינת המערכת הילד שלי מפגר, אבל זו הערכה של המערכת שקל לה להגדיר אותו כך, כל השנים לא קיבלתי אותה ואני לא מקבלת אותה גם היום, הבן שלי לא מפגר".לאורך השנים רועי גדל בסביבה רגילה, הוא הלך לגנים רגילים, למד בבתי ספר רגילים ורק בכיתה ט' כשעמד להיכנס לתיכון, אימו החליטה להכניסו לבית ספר לחינוך המיוחד. למרות שהחינוך המיוחד דוגל בהישארות של הילדים במסגרת עד גיל 21, מכיוון שרועי היה מבחינת משפחתו ילד רגיל לכל דבר, בגיל 18 הוא סיים ללמוד ואף הצטרף לשנת שירות בצופי הים של הרצליה. מאז רועי נמצא כמעט כל שבוע בצופי הים, יוצא עימם להפלגות ולפעולות. "צופי הים זה הבית השני שלו", טוענת אימו, "הוא פשוט חניך מן המניין שם ואפילו התנדב עם חבריו ביחידת עוקץ והיה המצטיין בהתנדבות".

אך בצבא זה קשה יותר. בגיל 17 וחצי הגיעו רועי ואמו לצו הראשון ושם לטענת האם התברר לה שהוא יוכל רק להתנדב ורק אם יכריז על כך שהוא מפגר, דבר שהמשפחה אינה מוכנה שיקרה. "הוא לא גויס בגלל המגבלה שהוא לא יודע לקרוא ולכתוב", טוענת האם, "הצבא שיחרר אותו על פרופיל 21 נפשי ואמרו לנו: תלכו להתנדבות. התחלנו בתחלופת מכתבים ובשלב מסוים נאמר לנו שאם הוא רוצה להתנדב, הוא חייב לעבור דרך אקי"ם, לעשות שם מסלול ואז להתגייס. לא הסכמתי לכך, רועי לא מתאים לפרויקט של אקי"ם, מה גם שבמסלול הזה נדרש להכין דוח על רועי שבו נקבע שהוא בעל פיגור שכלי, והוא לא".

לדברי האם, היא השיגה מכתבי תמיכה של מפקדים של שתי יחידות מבסיס חיל הים בחיפה ומבסיס חיל האוויר בגלילות, שאומרים מפורשות שהם יהיו מוכנים לקבל את רועי 'לחיק בסיסם'.

המשפחה כתבה מכתב לקצינת פניות הציבור בו גוללה את סיפורו של רועי. "נודע לי שהצבא מגייס ילדים אוטיסטים, חלקם במצב יותר קשה משל רועי, מבלי להקשות עליהם את התהליך", כתבה במכתב. "במשבצות של צה"ל יש משבצת לאוטיסטים, אבל לרועי אין הגדרה ללקות שלו ולכן אין לו משבצת מתאימה. בלשון פשוטה הוא נופל בין הכיסאות. את רועי הצבא הפנה לאקי"ם כדי שיבדקו אם הוא כשיר להתנדבות. כדי להגיע לאקי"ם רועי צריך להביא אישור שהוא מפגר, זה נשמע לכם הגיוני?".

כעת, משנפתחה האפשרות לבחינה מחודשת של הבקשה וככל הנראה לגיוסו של רועי לצה"ל, חנה מרגישה הקלה. "מעולם לא חשבתי שזה ייקח כל כך הרבה זמן. חשבתי שנקבל תשובה חיובית מיד, לא חלמתי שנעבור את כל זה. רועי רוצה מאוד לשרת בצה"ל ואני מקווה שכך יהיה".

מדובר צה"ל נמסר: "הפנייה התקבלה אצל קצינת פניות הציבור והנושא בבדיקה".