חמישה חודשים עברו מאז ההחלטה הקשה של ראש העירייה יהונתן יסעור לסגור את תיאטרון האנסמבל בהרצליה אחרי 13 שנים של פעילות. כל ההפגנות שקיימו מייסדי התיאטרון, השחקנים, העובדים והתושבים לא הועילו. גם הפניות לראש העיר, העצומות והדברים הקשים בדף הפייסבוק לא הצליחו להציל את המקום שהיה סמל התרבות בעיר הרצליה. שלושה חודשים לאחר שנכנס לתפקידו כמחליפה של יעל גרמן, החליט יסעור על הסגירה הכואבת וחודש אחרי קיבלו כ-40 עובדי התיאטרון מכתבי פיטורים.

עוד ב-mynet:
למה צריך בית כנסת בתוך הקניון?
תדמור: 62 העובדים לא קיבלו משכורות
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

בהחלטתו הותיר יסעור בניין שומם עם יעד לא ברור ועובדים מופתעים שעד היום מחפשים עבודה, וזועקים על הדרך שבה נעשו הדברים. חמישה חודשים אחרי, מבנה האנסמבל מסופח להיכל האמנויות בבית חיל האוויר והוא משמש כאכסנייה להצגות קטנות. העובדים שהפכו ברגע למובטלים לא מצליחים להתברג במערכת ועדיין המומים מההחלטה שהכתה בהם פתאום. "זו בושה שאף אחד לא טרח להודיע לנו בצורה מסודרת על הסגירה והיינו צריכים לשמוע בדרך לא דרך שנותרנו ללא עבודה ועם צורך לפרנס משפחות", אמר השבוע אחד העובדים.

עובדים מובטלים
"ראש העיר הודיע לנו על הפיטורים דרך העיתון. כך גילינו את זה לראשונה", מספר יניב שחר, עובד לשעבר בתיאטרון בתפקיד מנהל בית האזרח. "90 אחוז מהעובדים לא מצאו עד היום עבודה, זו הייתה נפילה גדולה לכל העובדים. גם אני לא עושה כרגע כלום, המקום הזה היה יקר לי, כמו בית. אני בטוח שהתיאטרון חסר לתושבים ועם פרסום נכון וגישה חדשה, הכול היה יכול לעבוד, אבל העירייה לא נתנה לזה לעבוד, שמה רגליים מהבוקר עד הערב.

"80 אחוז מחברי המועצה לא דרכו בתיאטרון הזה. אני חושב שזה היה אחד המהלכים המטופשים ביותר של ראש העיר, שמשתרך אחרי ראש העיר לשעבר יעל גרמן. גרמן משכה בחוטים ולא רצתה שברזומה שלה יהיה כתוב שהיא סגרה תיאטרון. ראש העיר עשה מהלך לא חכם, הוא הסתכל על הכסף ולא על התרבות.

"חוץ מזה, אמרו שהמקום יהפוך לחממה של צעירים ומקום לתיאטרון, אבל הכול שקר וכזב והמקום מושכר להצגות שונות. צריך לזכור שתיאטרון זה לא משהו שבונים בשעה וחצי, תיאטרון זה עניין של זמן. כל שאר התיאטראות הגדולים כמו הבימה או הקאמרי התחילו לעבוד רק לאחר שנים רבות. זה היה מעשה מטופש".

"עוד לא מצאתי עבודה", מספר רפי עובדיה, המנהל הטכני של התיאטרון. "זו תקופה קשה, אולי אחרי החגים כשתתחיל הפעילות של התיאטראות. סגירת האנסמבל היא מעשה לא חכם, העירייה לא בדקה אופציות אחרות אלא הלכה על הפתרון הכי קל, לשבור את הכלים וללכת הביתה. הם יכלו לבדוק מה לא עובד ולנסות לתקן. היו בעיות, אבל העובדים לא אשמים בזה. הבניין הזה במצב טוב עם ציוד די חדשני, הכול הלך קיבינימט תוך כמה חודשים"."ויתרו בלי קרב"
תיאטרון האנסמבל נוסד לפני 13 שנים, על ידי השחקנים עידית טפרסון, ליאורה ריבלין, חנה מרון, והשחקן והבמאי גדליה בסר. העירייה תמכה בהחלטה להקמת התיאטרון ובסר ניהל אותו עד לשנת 2008, אז החליפה אותו אופירה הניג שהתפטרה מתפקידה באוקטובר 2011. מחליפה של הניג היה עודד קוטלר, שניהל את התיאטרון עד סגירתו. בתחילה פעל התיאטרון באוהל שהוקם ליד אצטדיון הכדורגל העירוני וב-2008 עבר למשכן החדיש והיפה במרכז העיר.

בתחילת חודש אפריל, בעיצומו של תהליך הבראה, זומן קוטלר ללשכתו של ראש העיר יהונתן יסעור ושם התבשר על החלטת העירייה לסגור את התיאטרון.
"זה פשוט נורא שסגרו את המקום בהתראה כל כך קצרה לעובדים. ליבי עם האנשים שאיבדו את מקום העבודה ועם העיר שאיבדה את התיאטרון שלה", אומרת השחקנית עידית טפרסון ממייסדי התיאטרון.

"שמעתי על הכוונה לסגור את המקום דרך הפייסבוק, באתי להפגנות, חתמתי על עצומה, דיברתי בתקשורת כמו קולגות נוספות שלי וניסיתי למנוע את המעשה. לסגור מוסד תרבות, זה אף פעם לא נכון. יכול להיות שהיה צריך לשנות בו נקודות מסוימות, ייתכן והיו כשלים בניהול והיה צריך למצוא כיצד לתקן, אבל לא יכול להיות שהפתרון הוא סגירה".

טפרסון סיפרה כי היא שומעת תגובות רבות של תושבים מאוכזבים. "מי שהתרבות יקרה לליבו, מצר על כך. יכול להיות שלא היה מספיק קשר של הקהילה לתיאטרון ועשו דברים שאולי לא מספיק קשרו את התיאטרון לקהילה המקומית, ייתכן והיה נכון לפעול יותר בנושא על מנת שהתושבים ירגישו שזה התיאטרון שלהם".

עודד קוטלר המנהל האחרון של האנסמבל, זועק עד היום על ההחלטה שהתקבלה, ומקווה שתושבי העיר יבינו את העוול שנעשה בהחלטה על סגירת המקום. "כשההחלטה התקבלה לראשונה היא הייתה טיפשית, במבט לאחור הטמטום נשאר אותו טמטום והצעד נשאר טיפשי. הזמן לא שיפר את המעשה והפך אותו למעשה נבו