הסתדרות העובדים הכריזה השבוע סכסוך עבודה בבית הספר למלונאות "תדמור" בהרצליה, במחאה על כך שהעובדים לא קיבלו כבר חודשיים משכורות מלאות.

עוד ב-mynet:
העובד לא תוגמל על שעות נוספות וקיבל פיצוי של רבע מיליון שקלים
עובדת לשעבר תובעת את סלקום: "פיטרו אותי כי נכנסתי להיריון"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

מעבר להלנת השכר, טוענים העובדים כי לא הועברו פיצויים לעובדים שפרשו לגימלאות ולא בוצעו הפקדות להשלמת פיצויי פיטורים. "חוסר ודאות קשה אופף את מסדרונות בית הספר תדמור", כתבו עובדי בית הספר למזכירות הסתדרות העובדים. "מצב החברה הולך ומידרדר, אין פיתרון באופק והעובדים הם הראשונים שמשלמים שוב ושוב את מחיר הקריסה הכלכלית".

סכסוך העבודה הוכרז לאחר שמשכורות חודשי יוני ויולי לא שולמו במלואן ל-62 עובדים במקום. "הבטיחו להזרים כסף למקום וזה לא קרה", אומר פרוספר ביטון, יו"ר ועד העובדים. "אנחנו מתכוונים לעשות תיאום עם גורמים משפטיים מטעם ההסתדרות והם יכוונו אותנו, ויגידו לנו באילו צעדים לנקוט. נפגשנו עם שר התיירות, הגענו להסכמה לפעול למען בית ספר, אבל בפועל לא הוזרמו כספים למקום".הטענות המרכזיות של העובדים הן כנגד משרד התיירות, שביטל שיפוצים שהיו אמורים להיערך במקום, זאת בעקבות חילופי המנכ"לים במשרד התיירות. בנוסף, מפנים העובדים אצבע מאשימה כלפי משרד האוצר שלא העביר את הכסף וכלפי משרד התמ"ת שלא העביר קורסים במתכונת הקיימת. "בושה למדינת ישראל שמלון ובית ספר שנמצאים ברשותה, מאפשרים לזרוק אנשים לרחוב", אמר יו"ר ההסתדרות במרחב השרון, יוחנן נתנזון. "נשבית את המקום עד למציאת פתרון הולם".

בית הספר "תדמור" בהרצליה, קיים למעלה מ-50 שנה והוא נמצא במתחם של בית המלון בהרצליה פיתוח. בית הספר, שמאפשר הכשרה קולינרית, נמצא תקופה ארוכה בהפסדים כספיים ולא מצליח להשתקם, בעיקר משום שהמדינה לא מעבירה תקציבים. בעלות המקום הן המדינה (70 אחוז) והתאחדות המלונות (30 אחוז). לפני ארבעה חודשים התקיים מפגש בנושא עם שר התיירות, עוזי לנדאו, בו הוחלט כי תינתן תוספת תקציב חד פעמית למימון המשך פעילות ההכשרה המקצועית בתחום המלונאות עד סוף שנת 2014.

"מצבו הכלכלי של בית הספר למלונאות 'תדמור' לא מאפשר את המשך פעילותו במתכונתו הנוכחית", אמרו במשרד התיירות. "תדמור הינו המפלט האחרון לבני נוער, שאחרת, היו מוצאים עצמם מחוץ למערכת החינוך. קורסי ההכשרה של תדמור מספקים אפשרות ממשית להשתלבות מבוגרים במעגל העבודה. לנוכח מצב זה, פעל משרד התיירות מול משרד האוצר ומשרד הכלכלה והמסחר לצורך העברת כספים לטובת המשך ההכשרות המקצועיות בתיירות בתדמור ובכלל. בהמשך לכך, הושג מתווה להמשך קיומן של ההכשרות המקצועיות".

מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי, אמר: "צוות משותף למשרדי התיירות, האוצר והכלכלה יוצא לתהליך של קבלת הצעות מגופים בענף, להמשך הפעלת בית הספר
התיכון ופעילות ההכשרה למבוגרים. לאחר שיתקבלו ההצעות ובהתאם להן, יוחלט לגבי עתיד תדמור ומיקומו. צריך לזכור שהזמנים השתנו מאז הקמת תדמור, ואני לא בטוח שצריך לגרור תלמידים מהפריפריה כדי ללמוד קולינריה בלב הרצליה".

מנכ"ל תדמור צביקה שפיס, בתגובה: "הנהלת החברה עשתה, עושה ותעשה כל מה שנחוץ על מנת לשמר את בית הספר התיכון המקצועי. במקביל, הצליחה החברה, יחד עם הנהלת משרד התיירות, לקבל תקציב להמשך ההכשרה המקצועית בעבור חיילים משוחררים ומובטלים. בנוסף, ממשיכה החברה לפתח את הקורסים למגזר הפרטי בכל תחומי הקולינריה והמלונאות. אנו משוכנעים כי לא יחלפו ימים ספורים וגם עתיד העובדים יובטח לטווח הקצר והארוך, ובכך יישמר תדמור כבית הספר המרכזי למלונאות ותיירות בישראל".

ממשרד האוצר טרם נמסרה תגובה.