במשך חודשים ארוכים לאחר שסיימה את לימודי התואר הראשון, חיפשה שרית מלמד (28) מהרצליה עבודה בתחום, אך ללא הצלחה. בעלה, יואב, בן ה־30, לסייע לה ולקחת את המושכות לידיו.

עוד ב-mynet:
פיתוח: אפליקציה שמתרגמת את שפת הסימנים
רופאה, מנתחת פלסטית - ודוגמנית לשעבר
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

מלמד הקים קבוצה חדשה ברשת הפייסבוק, "משרות היי-טק ושיווק ללא ניסיון", בה יפורסמו משרות רלוונטיות מדי יום בתחום ההיי-טק והשיווק, שאינן דורשות ניסיון מהמועמדים לתפקיד, מצרך נדיר בשוק העבודה.

מלמד לא תיאר לעצמו שתוך שבעה חודשים הקבוצה תמנה קרוב ל-15,000 חברים, שמאה אנשים יצטרפו מדי יום לקבוצה, ושכ-200 משרות יתפרסמו בדף הקבוצה מדי שבוע. עד היום הוא מתקשה להאמין שהקבוצה, אותה הקים בשעה מאוחרת בלילה, תזכה להצלחה כה גדולה ותעזור לאנשים רבים להתברג בשוק התעסוקה.

"אשתי סיימה לימודים אקדמיים במדעי המחשב ויצאה לשוק מחפשי העבודה", מספר מלמד,. "היא החלה לחפש בקדחתנות אחרי משרות רלוונטיות, ולא הצליחה למצוא משרות שמתאימות לאנשים ללא ניסיון. היא החלה להרגיש תסכול וייאוש, ואני התחלתי לחפש בפייסבוק קבוצות שיעזרו לה במציאת עבודה וראיתי שאין קבוצה מתאימה.

"במקביל, אחותו הקטנה של החבר הכי טוב שלי סיימה תואר בתקשורת, והחלה לחפש משרות בתחום השיווק וחוותה תהליך מאוד דומה. איחדתי בין שני התחומים ופתחתי את הקבוצה. נכנסתי לקבוצות דומות, פניתי לכל המעסיקים שמפרסמים שם בהודעה פרטית והזמנתי אותם לקבוצה החדשה.

"במקביל, צירפתי את החברים שלי והתחלתי לדלות מתוך אתרי האינטרנט השונים, משרות שיהיו רלוונטיות. הזמנתי מחפשי עבודה מקבוצות אחרות ולאט לאט הקבוצה החלה לתפוס תאוצה". לדבריו, למרות שקיימות קבוצות דומות ברשת החברתית, התחרות כמעט ואינה קיימת בין חברי הקבוצה, אלא להיפך.

"מה שמוסיף יופי לקבוצה זה תחושת הערבות זה לזה בין החברים", הוא אומר. "אפשר היה לחשוב שבקבוצה כולם יתחרו זה בזה, ואדם לאדם זאב, אבל זה בדיוק הפוך. נוצרה כאן קהילה של ממש. אנשים מייעצים זה לזה, שואלים אחד את השני שאלות, מפרסמים חוות דעת על מקומות בהם התראיינו, ממליצים לאנשים מה ללמוד, איפה כדאי ללמוד.

"זה ממש הפך לסוג של פורום שמאפשר גם חיזוקים והעצמה לאוכלוסיה, שבימים אלה של המשבר הכלכלי והמציאות הפיננסית הקשה, סובלת מאוד. כל חברי הקבוצה דואגים זה לזה ותורמים אחד לשני".ציפית שהקבוצה תצמח למימדים כאלו גדולים?
"בדיעבד, אני יכול להסביר את זה בצורה רציונאלית, אבל ביום בו פתחתי את הקבוצה לא הייתי מאמין שזה יגיע לכאלה מימדים. זה עבר את החלומות הכי פרועים שלי, ובאמת שזה משמח. אני משקיע בזה הרבה, לא מקבל על זה תרומה או כסף ומדובר לגמרי במיזם חברתי שאני עושה בכיף. הדלק שמניע אותי זה עוד ועוד אנשים שמוצאים בקבוצה הזו בית, ואחוז הולך וגובר של חבר'ה מתוכם שבאמת מוצאים עבודה".

לדבריו, חברי הקבוצה הם בעיקר צעירים בגילאי 30-20, שעשרות מהם דיווחו כי בזכות פעילות הקבוצה הצליחו למצוא עבודה תוך פרק זמן של חודש בלבד, אחרי חודשים ארוכים של חיפושים קודם להצטרפותם לקבוצה.

"שמעתי על הקבוצה הזו מאשתי, ותוך שלושה שבועות מצאתי בזכותה עבודה", מספר שחר קלוקמן, חבר בקבוצה. "מדובר בקבוצה חזקה שחוסכת את הטרחה של חיפוש אחר משרות מתאימות כי היא מציעה אותן. חברי הקבוצה הם חבר'ה נהדרים שתמיד שמחים לעזור בכל בעיה ושמעתי על הרבה חברים בה שמצאו עבודה בפרק זמן קצר ובקלות".

גם עומר דהן מספר כי הצליח למצוא עבודה דרך הקבוצה וכי גם הוא הגיע אליה דרך המלצות מאחד מחבריו. "הייתי חבר בקבוצות אחרות קודם לכן אבל הן לא היו
דומות לזה", הוא אומר. "זו קבוצה מסודרת ומאורגנת מאוד והיחידה שמציעה משרות לאנשים בלי ניסיון. פחות מחודש אחרי שהצטרפתי לקבוצה מצאתי בזכותה עבודה".

מלמד מספר כי בימים אלה הוא מתלבט, לאור הצלחת הקבוצה, אם לפתוח את הקבוצה למקצועות נוספים, מחשש כי זה עלול לפגוע בה. "לאור הביקוש ההולך וגובר למקצועות נוספים, זה משהו שאני שוקל, אבל אני מנסה לחשוב איך לעשות את זה מבלי להפוך את הקבוצה לכללית מדי" הוא אומר.

"אם אני אהפוך את הקבוצה לכזו שמכילה את כל התחומים, זה יכלול עבודות לא רלוונטיות ויחרוג מהרעיון המקורי של הקבוצה. אני רוצה לשמור כאן על איזו נישה, למרות שמפורסמים אצלנו גם היום מקצועות שמשיקים למקצועות מדעי המחשב והשיווק, כמו טכנאים או כתבים".