לפני כשבועיים התקבל דיווח במשרד הבריאות על זרימת ביוב לים בחוף השרון בהרצליה, זאת בשעה שהחוף היה גדוש במתרחצים ומבלים. אין מדובר בפעם הראשונה שביוב זורם לחופי הרצליה, אך זוהי הפעם הראשונה שנשמעים קולות חריפים נגד עיריית הרצליה מרוחצים וגולשים שהיו בו בשעה שהביוב החל לזרום. לטענתם, הפעילות בחוף נמשכה כרגיל, מאחר שהעירייה לא פירסמה הודעת אזהרה בגין זיהום בחוף, וזאת עד סוף השבוע הנוכחי.

עוד ב-mynet:
אוטיסטית בת 9 עשתה את צרכיה במים וגורשה מהבריכה
רוצים לגור ליד הים? תתכוננו לתחזוקה גבוהה
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"זה היה ביום שישי ובמקרה הייתי בחוף עם המשפחה שלי", מספר יניב צור, יו"ר העמותה לקידום גלישת גלים בהרצליה. "הייתה הפסקת חשמל בכל האזור, וכנראה בגלל הפסקת החשמל המשאבות של מכון הטיהור הפסיקו לעבוד והחל לזרום ביוב. אנשים המשיכו לרחוץ בחוף ולא ידעו שביוב זורם בים. בעירייה לא הודיעו כלום, שום דבר. יומיים לאחר מכן עוד סבלתי מצרבות בגרון ומהרגשה לא טובה".הרוחצים מתלוננים עוד כי למרות העובדה שהזיהום היה בחוף השרון, הוא היה עלול להתפשט גם לחופים אחרים ועל העירייה חלה החובה לעדכן את הרוחצים והנופשים בים מפני סכנה אפשרית לבריאותם. "ברגע שהביוב מתפשט בחוף השרון הוא עלול להגיע לשאר החופים", אומר צור. "אני מבין שלפעמים יש תקלות, אבל העירייה הייתה צריכה לפרסם הודעה רשמית ומסודרת, להודיע שיש זיהום ושהחוף אסור לרחצה. משרד הבריאות התריע על כך באתר שלו, אבל מי שלא בדק באתר של המשרד, לא ידע. רק בשבת המצילים הודיעו למתרחצים על הזיהום. לעירייה יש דף פייסבוק פעיל והם היו צריכים להודיע על כך".

יש לציין כי באותו סוף שבוע התקיימה תחרות שחייה בחוף אכדיה, הסמוך לחוף השרון. "העירייה לא פירסמה עד עכשיו, בהודעה מסודרת, שהיה זיהום בחוף השרון", אומר יונתן יעקובוביץ', אחד הרוחצים בחוף. "באי פרסום ההודעה מפקירה העירייה את הרוחצים לחלוטין. המצילים הוציאו אנשים מהמים, אבל זה היה אחרי שעות".

פנית לעירייה?
"התקשרתי למוקד ואחת המוקדניות כעסה שאני מתלונן שהעירייה לא התריעה והזהירה את הרוחצים. פניתי גם לנציגת תלונות הציבור בעירייה והתשובה שקיבלתי הייתה שהם יבדקו את זה. חשוב להבין שזיהום ביוב בים עלול לגרום למחלות חמורות, כמו דלקת קרום המוח".

לדברי חבר המועצה דרור עזרא, מדובר בתקלה חמורה מצד העירייה. "רוחצים נכנסו לים בלי להיות מודעים לזיהום כלל", הוא אומר. "מדובר בחוף מוכרז וזו לא פעם ראשונה שזה קורה. לא ייתכן שבגלל הפסקת חשמל הים יזוהם".

בעמותת "צלול" פנו השבוע לתאגיד "מי הרצליה", האחראי על פעילות מכון הטיהור, בדרישה לקבל מידע באילו פעולות נקט התאגיד כדי למנוע הישנות המקרה. "בשנה האחרונה אירעו ארבעה מקרי זיהום בעקבות הזרמה והגלשה של מי ביוב וקולחין לאורך רצועת חוף הרצליה", אומרים בעמותה. "בעקבות אירועים אלו נסגרו חופי הרחצה מחשש לבריאות המתרחצים. אירועי זיהום אלו פוגעים גם במערכת האקולוגית הימית, תוך סיכון תברואתי חמור".

שאולי אביב, מנכ"ל מי הרצליה, מסר: "אכן כתוצאה מהפסקת חשמל פסק החשמל לתחנת ביוב השרון. הגנרטור נכנס לעבודה ואולם מאחר שמפסק חברת חשמל לא 'קפץ' במלואו, הגנרטור לא שולב לאספקת חשמל חלופית. מערכת הבקרה דיווחה על התקלה וכונן שנזעק למקום, הוריד ידנית את המפסק והגנרטור הכניס את התחנה לעבודה".

מהעירייה נמסר: "העירייה הודיעה בשבת על סגירת החוף באמצעים התקשורתיים שעמדו לראשותה".

ממשרד הבריאות נמסר: "ברגע שנודע על התקלה הודענו בתקשורת, עדכנו את המידע באתר ופנינו לעירייה ולמשרד הפנים בדרישה לסגור את החופים".