קבוצת דולפינים נצפתה השבוע מול חופי הרצליה, כ-15 ק"מ מהמקום בו אמור להתקיים קידוח נפט. הקידוח שאושר על ידי המדינה וניתן לכמה חברות אנרגיה, אמנם טרם החל וכנראה יתעכב בכמה חודשים, אך בחברה להגנת הטבע ובעמותות שונות כבר רואים את האסון הצפוי לדולפינים ביום בו יחל הקידוח.

עוד ב-mynet:
הילדים יוצאים לטבע בלילות ומצילים קיפודים
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

בלהקת הדולפינים שהתקרבה לחוף הבחינו השבוע נציגי עמותת מחמ"לי אל (מרכז חקר, מידע וסיוע ליונקים ימיים). לפני חצי שנה אישרה המדינה למספר חברות אנרגיה להתחיל בקידוח נפט בסמוך למקום בו הופיעו הדולפינים. הקידוח, שהיה אמור להתחיל עד חודש יוני הקרוב, לא יוצא בינתיים לפועל בשל סכסוכים כספיים בין החברות.

"יש צפיפות גבוהה של אוכלוסיית דולפינים באזור הרצליה", אומר יו"ר העמותה אביעד שיינין. "יש באזור לפחות 50 דולפינים. הם נמצאים במרחקים של 2-10 ק"מ מהחוף, קשה לראות אותם בלי כלי שיט ולכן אין כל כך מודעות לקיומם".בניגוד לקידוח גז שבשלב הקידוח השפעתו על היונקים הימיים הינה מקומית, בקידוח נפט ישנו היבט קריטי ליונקים הימיים ולשמורת הטבע הימית שנמצאת באזור. "צריך להבין שדליפת נפט היא הרת אסון ליונקים ימיים", אומר שיינין, "הנפט מצטבר ודולף על פני המים. עבור צבי הים, עופות הים, דולפינים ושאר החיים בפני המים, פוטנציאל הסכנה הוא גדול".

החברה להגנת הטבע עתרה כנגד ההיתר לקידוח. "נציג המשרד להגנת הסביבה הבהיר בוועדה המחוזית שאם תתרחש דליפה נאבד שליטה, כי אין לישראל ציוד מתאים להתמודד עם זה", אומרת מאיה יעקבס, מנכ"לית עמותת צלול, "צריך להבין שאם זה יקרה חלילה, זה אסון גדול".

גורם בכיר בענף אמר השבוע כי מבחינה לוגיסטית הסיכוי שהקידוח יקרה בחודשים הקרובים הוא קלוש, שכן אין כרגע אסדת קידוח בשטח. לפיכך, החברות יצטרכו להאריך את הרישיון שניתן להן, אך ההיתר עומד בעינו.