כשצעיר בן 25 מרעננה יצא בסוף השבוע שעבר לבילוי תמים בפארק הרצליה, הוא לא האמין שיסיים את הבילוי עם רגל נפוחה כתוצאה מהכשת נחש ולאחר פעולות החייאה שבוצעו בגופו.

עוד ב-mynet:
שליח המזון ננשך ויקבל מבעלת הכלב 13 אלף שקלים
תופעה: מסלולי מירוצים בלב שמורות הטבע
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

מפרטי האירוע עולה כי בלילה שבין חמישי לשישי, לפני כשבוע וחצי, התקבלה קריאה במד"א ירקון כי באזור פארק הרצליה, בסמוך לקפה 'תפוז' הפועל במקום, הוכש צעיר על ידי נחש ברגלו. עוד עולה כי מיד לאחר האירוע הרגו מבלים בפארק את הנחש, אך מצבו של הצעיר החל להידרדר במהירות.

"כשהגענו למקום הצעיר עדיין הגיב אלינו ואמר שהוא סובל מכאבים ברגלו", מספר יניב ניניו, פרמדיק שהגיע למקום וטיפל בצעיר. "בדרך כלל, במקרה של הכשת נחש, המצב מידרדר במהירות ולכן כבר במהלך הפינוי התחלנו לטפל בו. תוך פרק זמן של חמש דקות בלבד כבר היינו בדרך לבית החולים. המצב של הצעיר הידרדר תוך דקה, והיה מאוד קשה לחזות בהידרדרות. לקחנו את הנחש איתנו לבית החולים, כדי להראות לצוות הרפואי את סוג הנחש, כדי שיוכלו להתאים לפצוע את הטיפול מתאים".

בבית החולים "מאיר" קיבלו את הצעיר ד"ר נפרת שוורץ, רופאה ממחלקת אף אוזן גרון, יחד עם צוות החייאה, והחלו בביצוע פעולות החייאה מהירות בו."זמן קצר אחרי שהגיע הנפגע לבית החולים החלו תגובות קשות בגופו להכשה, כולל חסימת נתיב האוויר", מספרת ד"ר שוורץ. "הזעקנו צוות החייאה, שכלל מרדימים, שביצע פתיחה של נתיב אוויר. הפעולה הצליחה, וחייו של הצעיר ניצלו. לאחר ההחייאה הוא הועבר למחלקת טיפול נמרץ, שם ייצבו את מצבו וסייעו לו להתגבר על הארס".

ניניו מוסיף כי מדובר בתקופה בה זוחלים ארסיים יוצאים ממקום מחבואם החורפי, ויש לנקוט באמצעי זהירות, כמו גם להזעיק במהירות צוותים רפואיים במקרה של
הכשה, כי עקיצות ארסיות עלולת להוביל במהירות להידרדרות במצב הרפואי ואף למוות, וזאת לעתים תוך דקות ספורות.

"במקומות בהם מסתובבים זוחלים צריך להיזהר, ולנעול נעלים סגורות", אומר ניניו. "אם במקרה הזה מדובר היה בילד שהוכש על ידי נחש, המצב היה הרבה יותר חמור ומסוכן. במידה ואדם הוכש על ידי נחש אסור לזוז, או להזיז אותו ממקומו, כדי לא להזרים את הארס לגוף. יש להזעיק במהירות את מגן דוד אדום וניתן להקל על הכאב עם קרח, עטוף במגבת, אותו מניחים על מקום הפגיעה".