מכתב שנשלח בשבוע שעבר על ידי תושב הרצליה, לראש העירייה, יהונתן יסעור, מעלה חשש להתלקחות על רקע דתי, באזור מסגד סידנא עלי. במכתב התושב מספר כי הגיע לטייל באזור, יחד עם בתו הקטנה, ולטענתו הותקף על ידי מתפללים ערבים שדרשו ממנו במופגן, לצאת מהאזור בטענה כי הוא מטייל בשטח בית קברות מוסלמי ומחלל אותו.

עוד ב-mynet:
שלום בית: תלמידים יהודים ותלמידים ערבים במיזם דו-קיום
מורה מוסלמית בבית ספר יהודי: "הרגשתי בג'ונגל"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"ניגשתי לשלט במקום של רשות הגנים הלאומיים, ואני ובתי קראנו את הכתוב בו", כותב התושב במכתבו. "המשכנו לכיוון הצוק שפונה אל הים. פתאום התחילו צעקות מכיוון המסגד. בהתחלה הן לא היו מובנות לנו, בגלל המרחק שהיינו ממקור הצעקות.

"אז הגיע אדם, לבוש גלבייה לבנה, וצעק עלינו שאנחנו דורכים על שטח של בית קברות מוסלמי. המקום בו צעדתי לא היה קדוש ועוד אנשים מוסלמים הסתובבו באזור באותה שעה. המפגש היה מאוד טעון ומאיים, ובתי מאוד נבהלה".

לדברי גורם בכיר בחברה העירונית לתיירות, הממונה על האזור, קיימים חיכוכים אינסופיים בין יהודים לערבים באזור המסגד, כשהאשמה מוטלת על שני הצדדים, כאחד."המתח קיים כל הזמן", אומר הבכיר. "כל השטח מסביב למסגד הוא בית קברות, והמתפללים במסגד לא אוהבים שמתרחצים מהים מסתובבים שם. בסיורים שאני עורך אני מוצא לעתים שגם חלק מהמתפללים מבזים את המקום כשהם מגיעים למסגד כדי לעשות מנגל, כמו גם יהודים. שני הצדדים תורמים למצב ויש כל הזמן תלונות הדדיות".

לדברי סגן מפקד משטרת גלילות, רפ"ק איתן קיכלי, לא התקבלו במשטרה תלונות לאחרונה, אך המקום מתוגבר בסיורי משטרה, בשל הרגישות לבעיות המוכרות באזור, כגון אירועי זריקת אבנים לעבר מתרחצים בחוף, שאירעו בעבר.

"אנחנו מגבירים את ההיערכות המשטרתית שלנו, בגלל העובדה שבני מיעוטים ויהודים נמצאים באזור והמקום מהווה מוקד חיכוך, ללא קשר לאירועים שקרו במקום", אומר רפ"ק קיכלי. "למרות זאת, לא הגיע אלינו דיווח בחודש האחרון על אירוע באזור".

"אנחנו מסתדרים עם היהודים מצוין, רוב הזמן", מוסיף מתפלל במסגד. "הבעיה היחידה היא שיש יהודים שמגיעים לבית הקברות המוסלמי וחוגגים שם. זה לא מתאים, אבל בסך הכל זה לא מפריע ליחסי השכנות הטובים".
לדברי חגי יוחנן, מנהל גן לאומי אפולוניה וחלק מרשות הטבע והגנים, ידוע על אירועים חוזרים ונשנים במקום וקיימת זהירות מפני הבערת השטח על רקע דתי.

"תמיד קורים דברים, אם כי לא דברים גדולים", הוא אומר. "יש תלונות מדי פעם על יהודים שנכנסים לאזור בית העלמין ועורכים שם מסיבות. כשאנחנו מקבלים תלונה, אנחנו ישר מטפלים בה וגם המשטרה מוכנה במידה ויהיה צורך בעזרתה. שרשרת האירועים נמצאת בעליות ומורדות, לפי תקופות, ואנשים נזהרים לא להבעיר את השטח, כי זה משפיע לכל הכיוונים".

מעיריית הרצליה נמסר: "הנושא נמצא באחריות המשטרה".