קבוצת הורים, חילונים ודתיים, בהרצליה, החליטו לגבש לאחרונה דרך חינוכית לחינוך מעורב, דתי וחילוני יחד. הם נפגשים, מתכננים את המתווה הלימודי ומקווים שערב החשיפה לתוכנית, יגייס לשורותיהם זוגות הורים נוספים.

עוד ב-mynet:
הפעוט שבר את רגלו - הסייעות לא הבחינו
שיעור על ארבע: עושים בגרות בכלבנות
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"אנחנו מתחילים להניע את התהליך", אומרת השבוע חן קדם, תושבת הרצליה, אשר מקדמת את הנושא ביחד עם עוד ארבעה זוגות חילוניים ודתיים שרוצים לתת לילדים שלהם חינוך מעורב. "אני חילונית ובן זוגי דתי, ויש איתנו בקבוצה עוד זוגות, חלקם חילוניים וחלקם דתיים. מדובר בקהל מגוון שמתעניין בצורת החינוך של ילדיהם".

בגרעין מסבירים, כי לכאורה החיים מעורבים בעיר בין דתיים לחילוניים אבל אין באמת ממשק או קשר ביניהם. "אני חושבת שהחיים הם לא מעורבים כפי שהם נראים", אומרת קדם. "הם מאוד מופרדים. החינוך החילוני או הדתי בהרצליה וברעננה כמעט ולא פוגשים אחד את השני".

הקבוצה התגבשה לאחר שהזוגות הבינו שהם אינם מרוצים ממסגרות החינוך בהן ילדיהם ילמדו בשנה הבאה, וברצונם להשפיע ולהביא ליצירת מסגרות חינוך
מעורב, שקיימות כבר במקומות שונים בארץ. כדי לקדם את הרעיון באזור השרון, החלו בגרעין להפיץ את המידע בפייסבוק ובקרוב הם מתכננים גם ערב חשיפה במטרה לצרף אליהם לפחות עוד 20 זוגות.

קדם, שבעצמה חיה בזוגיות מעורבת, מסבירה שמדובר בצורך חזק. "בלי קשר למקרה האישי שלי, מדובר בצורך יותר עמוק. תפיסות העולם החילוניות כיום בועטות בכל מה שהוא דתי. עם הזמן הן יהיו מוקצנות. כבר היום יש חילוניים שמרגישים את השינוי, ואומרים כי הם רוצים להכיר וללמוד יותר על היהדות".

החברים בגרעין, ממוקדים במטרה אבל מאוד סבלניים, לא רוצים להקים מוסד חינוכי מעורב, אלא מסבירים כי התוכנית שלהם יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים, למשל הקמת גן מעורב בו יהיו הורים שרוצים בצורת החינוך הזו, או כיתה המשולבת באחד מבתי הספר הקיימים. "אלה המודלים שאנחנו הולכים לקראתם", אומרת קדם, ומוסיפה כי בעבר פנו לעיריית הרצליה והייתה נכונות להירתם לנושא.

"הרעיון שלנו הוא שהתלמידים ייחשפו לצורת החיים אחד של השני, שילמדו זה לצד זה", אומרת קדם. "כך למשל, הדתיים בזמן תפילה יילכו לתפילה, ואילו החילוניים ימשיכו ללמוד, אבל הם יכירו טוב יותר את העולם אחד של השני. אנחנו מוכנים כמובן גם לדילמות הקיימות בתוך חינוך כזה, למשל בחברויות שייווצרו. אנחנו נתכונן לסוגיות אלו".

הגרעין מאמין שדרך ממשקים משותפים, אפשר יהיה להעמיק בחיבור. "החינוך החילוני פשט את הרגל מהמקום היהודי, ונוצרה ממש בורות", אומרת קדם. "גם החינוך הדתי הסתגר בצורה מסוימת, ורבים לא מוצאים עוד את עצמם שם".

מעיריית הרצליה נמסר: "העירייה קשובה לפניות ההורים ופתוחה לדיאלוג, כל עוד הדברים עולים בקנה אחד עם תקנות משרד החינוך".