ד"ר דב דיקר, מי שנחשב לעילוי בתחום הגניקולוגיה בישראל עד לפני מספר שנים ושעלייתו בתחום הייתה מטאורית, מסתבך שוב. רק לפני כארבע שנים הוא הורשע בגין זיוף תוצאות מחקר, שלא בוצע מעולם, וכבר הוא מוצא את עצמו מככב שוב בכותרות העיתונים. הפעם החשדות הם כבדים יותר.

עוד ב-mynet:
איש ציבור: "בית החולים ביצע בי שני ניתוחי ערמונית מיותרים"
יש חיים אחרי כריתת השד: מיכל בונה פטמות
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

על פי החשד, דיקר ביצע לכאורה ניתוחים להסרת חלקים מצוואר הרחם במטופלות, והכל למען בצע כסף. במשטרה טוענים כי בידיהם עדויות של 10 נשים, כולן מטופלות לשעבר של דיקר, שבגופן בוצעו או אמורים היו להתבצע ניתוחים מיותרים, וזאת לאחר שדיקר זייף, על פי חשד המשטרה, את תוצאות המעבדה שלהן. מדובר בניתוחים שמחיר כל אחד מהם, נאמד באלפי שקלים. דיקר עוכב השבוע לחקירה, אך סניגורו, עו"ד ג'קי חן, טוען מנגד כי מדובר בטעות של המשטרה וכי אין מאומה בחשדות.

חטא היוהרה
ד"ר דיקר, בן 58 ואב לשלושה מהרצליה, החל את דרכו ברפואה בקורס חובשים בצה"ל ובמלחמת יום הכיפורים כבר שימש כחובש במטה האוגדה של אריק שרון. שנים אחר כך שימש דיקר כרופא גדודי, רופא חטיבתי ומפקד קורס קציני רפואה וזמן קצר לאחר שהחל בלימודי גינקולוגיה, כבר יצא שמו למרחקים.

"הכרתי לראשונה את את דב כאשר טיפלתי באחותו", סיפר ל-mynet בזמנו פרופ' שלמה משיח, מי שנחשב לאבי טיפולי הפריות המבחנה בישראל. "אני מאמין שאחת הסיבות שהובילו אותו ללימודי גינקולוגיה היא בעקבות ההיכרות שלנו. דרכינו הצטלבו לא אחת, במסגרת העבודה, ואני יכול להעיד עליו שהוא רופא מצוין ומסור, כירורג מעולה וחוקר טוב. מדובר ברופא צעיר, אחד המבריקים בארץ, שהצליח להגיע להישגים בתקופה קצרה מאוד".

בפרשה שהתפוצצה לפני כארבע שנים, לאחר שדיקר הורשע בזיוף מחקר ואף ניסה לפרסמו בכתבי עת מדעיים בחו"ל, השית עליו בית המשפט שמונה חודשי מאסר בפועל שלאחר מכן הומרו בעבודות שירות. השופט, אהרון גולדס, מותח עליו ביקורת נוקבת וחריפה. "חטאו הבסיסי היה חטא היוהרה", קבע השופט גולדס אז. "הוא ביקש להאדיר את שמו כמי שביצע מחקר רב שנים ועל בסיס מחקר זה קיים פתרון רפואי שייתן מזור ומרפא לנשים הסובלות מסיבוב השחלה".

דיקר, שזכה לקבל תואר פרופסור כשהוא בן 41 בלבד והחל בביצוע ניתוחים פרטיים ב"מדיקל סנטר" בהרצליה כבר לפני כ-20 שנה, ניהל גם בשנת 1999 את חדר המיון ומחלקת אשפוז יום נשים בבית החולים "בילינסון" בפתח תקוה. כמו כן, הוא פעל מקליניקה פרטית בדירתו בהרצליה, לפני שהעביר את הקליניקה למשרדי ה"מדיקל סנטר". בעקבות פרשת זיוף המחקר, נשלל ממנו תואר הפרופסור והוא הורד לדרגת דוקטור.דיקר ערער על גזר הדין, וכאמור הומר עונשו לעבודות שירות. בחודש מרס לפני שנה נשלל רישיונו למשך תקופה של 15 חודשים, אך מהחשדות עולה, כי דווקא בתקופה רגישה זו, ולאחר הדברים הקשים שאמר עליו השופט גולדס, ביצע דיקר, לכאורה, את המעשים המיוחסים לו.

תלונה מקרית של אחת ממטופלותיו, שהגיעה למשרד הבריאות לפני מספר חודשים, פרצה את הסכר. המטופלת, שלפי דיקר נזקקה לעבור ניתוח של כריתת חלקית של צוואר הרחם, העבירה את תוצאות בדיקת המעבדה שנעשתה לה לגינקולוג אחר. אז, לטענתה, התברר לה כי הבדיקות תקינות וכי היא אינה זקוקה לניתוח. משרד הבריאות העביר את תלונתה לידי המשטרה, שפתחה בחקירה משותפת עם המשרד. לאחר שדיקר עוכב לחקירה, המשטרה טוענת כי בכוונתה להגיש נגדו כתב אישום בהליך מזורז.

"מדובר בכ-10 נשים, שעל פי החשד עברו הליך ניתוחי מיותר בצוואר הרחם", אומרים השבוע במשטרה, שחקירתה מתנהלת במחלק ההונאה בתל אביב. "דיקר שוחרר עם תום החקירה, תחת תנאים מגבילים, איסור יציאה מהארץ ובערבות. נכון לימים אלו, הוא לא עוסק ברפואה מאחר שרישיונו נשלל עד לתחילת חודש יוני השנה, בעקבות אותה פרשת זיוף מחקר".

יש לציין כי עד לפני כחצי שנה, עוד עבד דיקר ב"מדיקל סנטר" בהרצליה. ושם מוסרים כי בעקבות פנייה של המשטרה ופתיחת החקירה נגדו, הוחלט להפסיק את
עבודתו במקום. ב"מדיקל סנטר" מוסיפים כי שיתפו פעולה עם המשטרה, בכל הנוגע לחקירה.

ממשרד הבריאות נמסר: "בחודש נובמבר 2011 התקבלה תלונה במשרד הבריאות ממטופלת של ד"ר דב דיקר על זיוף תוצאות בדיקה ובעקבותיה ביצוע פרוצדורה רפואית שלא לצורך. במקביל, אותה התלונה הוגשה למשטרה".

מהמשטרה נמסר: "החקירה נמשכת ואנו פועלים להגשת כתב אישום מזורז".

מה"מדיקל סנטר" נמסר: "כחצי שנה לפני פניית המשטרה אלינו, הופסקה פעילותו של הרופא בבית החולים. בית החולים מיודע על קיום החקירה מזה זמן ופועל בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה. אין בידינו הפרטים המלאים על חקירת המשטרה ואם ה