שני תלמידים מהרצליה נשדדו בשבוע שעבר בעת שהתרימו מדלת לדלת כספים לעמותת איל"ן. בעקבות המקרה החליטו בעיריית הרצליה לבחון מחדש את המשך העסקת תלמידים במבצעי התרמה. סגנית ראש העירייה, טובה רפאל, פנתה למשרד החינוך בבקשה להפסיק את הירתמות בתי הספר לגיוס כספים לעמותות.

עוד ב-mynet:
"בית החולים הרדים את התינוקת שלנו בטעות"
זעקת המורים: "הפכנו לשבויים בידי ההורים"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"העמותות עוסקות כבר היום בגיוס תרומות בדרכים אחרות ומגוונות, אין שום הצדקה לזה שתלמידים יתדפקו על דלתות ויביאו כמה שקלים מכל בית למטרה זו", אמרה רפאל, "הנושא החינוכי של תרומה לקהילה חשוב והוא בא לידי ביטוי בדרכים אחרות, לאו דווקא באיסוף כסף מבתי אב".

האירוע קרה ביום חמישי שעבר, בעת שתלמידי כיתות ז' מהעיר יצאו להתרים אחר הצהריים לעמותת איל"ן. במהלך ההתרמה ברחוב סוקולוב בעיר, ניגש אליהם נער בן 15 ואמר להם כי הוא מעוניין לתרום אך ביקש מהם לבוא לביתו שנמצא בסמוך.

מדיווח של המשטרה עולה, כי הנער הכניס אותם לחדר המדרגות בבניין מגורים, הצמיד אותם לקיר ואיים על שניהם עם סכין, שאם לא ייתנו לו את כספי התרומות ידקור אותם. השניים מסרו לידיו את השקית שהכילה כ-200 שקלים והחשוד נמלט מהמקום.

לאחר חקירה בתחנת גלילות אותר ונעצר הנער החשוד כשהוא ישן במיטתו והיה לבוש בבגדים שאותם לבש בזמן ביצוע השוד. בחקירתו קשר עצמו למיוחס לו ובחיפוש בחדרו נתפס חומר החשוד כסם מסוג מריחואנה.

תלמידי בית הספר שנשדדו הגיעו לביתם מבוהלים, ומיד פרסמו הודעה בפייסבוק לכל תלמידי השכבה שבאותם רגעים התרימו ברחבי העיר, ההודעות עברו מהר מאוד להורים ולתלמידים ומבצע ההתרמה הופסק באותו ערב והתלמידים שבו הביתה.

"היינו בשוק מהמקרה", אמרה תלמידה בחטיבה, "כל כך חיכינו ליום ההתרמה ובסוף קרה מקרה נוראי. התלמידים נבהלו מאוד מהאירוע, גם אנחנו חזרנו הביתה מהר וזה די הסעיר אותנו", אמרה.

יצוין כי מבצעי ההתרמה על ידי ילדים הם חלק מהנחיה של משרד החינוך שהפכה למסורת. לדברי רפאל, כעת בעקבות המקרה תהיה בחינה מחודשת בנושא מעורבות ילדים וקהילה. "הקשר החינוכי בין תרומה לקהילה בא לידי ביטוי בצורות אחרות ולא רק באיסוף כסף מבתי אב", הסבירה.

יושב ראש ועד ההורים העירוני, ניסן משכיל, אמר בתגובה: "מערכת החינוך וגם המשטרה והעירייה פעלו היטב. יש לא מעט שאלות האם נכון לשלוח ילדים לתרומות או לא ואנחנו צריכים לבדוק את זה".