בגיל 15 החליט עמיחי ספירא (26), לאזור אומץ ולצאת מהמסגרת החרדית הנוקשה של חב"ד בה התחנך ולמד. הוא נשאר בקשר עם משפחתו, אולם הסיר את הכיפה מראשו, התגייס לצבא, התחתן והיום הוא סטודנט לתואר ראשון במינהל עסקים במרכז הבינתחומי בהרצליה.

עוד ב-mynet:
הילד החרדי שהפך למלך חיי הלילה
הרב הפתיע: יצא נגד הקמת עיר חרדית בחריש
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

הידיעה כי אחיו אינם מתכוונים לעבוד ולכלכל את עצמם ואת בני משפחותיהם, הציקה לספירא והניעה אותו להרים את פרויקט ניצנים לפיתוח עסקים במגזר החרדי, במסגרת מועדון היזמות של המרכז הבינתחומי.

"יש לי אח בן 14 שילמד בישיבה עד גיל 18 ולאחר מכן כנראה ייסע לשנה ללמוד בארה"ב ויצא לשליחות מטעם חב"ד", אומר ספירא. "לא עולה בדעתו לרכוש מקצוע ולעבוד. זה מאוד מפריע לי. אני חושב שאין לו שום עתיד אם הוא הולך בדרך הזאת.

"היה לי חשוב למצוא דרך שאנשים חרדיים כן יוכלו לעבוד ועדיין להמשיך לקיים את אורח החיים שלהם, כמו שקורה בארה"ב. זאת לדעתי הדרך הטובה ביותר לחבר בין שני המגזרים, כי ברגע שלא מדברים על פוליטיקה ודת, מוצאים מכנה משותף. בסוף היום את כולם מעניין להביא אוכל הביתה ולהצליח בעסקים שלהם", הוא מציין.במסגרת הפרויקט משתתפים עסקים קיימים מהמגזר החרדי, כאשר לכל עסק מוצמדת קבוצה של ארבעה סטודנטים ומנטור מהעולם העסקי במטרה ללמוד את העסק ולקדם אותו.

בשבוע שעבר נפתח הפרויקט, לאחר שהסתיימה בהצלחה השנה הראשונה שהוגדרה כפיילוט, בה השתתפו שלושה עסקים מהמגזר החרדי.

"העולמות מאוד שונים", אומר ספירא, "רוב העסקים בעולם החרדי, פונים לאוכלוסיה החרדית, ויש פחד מאוד גדול מהמגזר החילוני. לכן בעלי העסקים החרדיים מפחדים לעשות את הצעד ואפילו למכור מוצרים שמתאימים לשני העולמות בשני המגזרים. בנוסף, תרבות הצריכה שונה לחלוטין בין שני המגזרים ולכן סוג המוצרים והדרך שמציגים אותם היא שונה".

ספירא, בן להורים ציונים שעלו מארה"ב והיו ממקימי יישוב עלי שבשומרון, גדל עד גיל שש ביישוב בו חיים חובשי כיפות סרוגות ומשתייכים לזרם דתי מתון.
אולם עם עלייתו לכיתה א', החליטו הוריו לשלוח אותו לבית ספר חב"ד בירושלים. בהמשך עברה המשפחה להתגורר בירושלים וסיגלה לעצמה את אותו אורח חיים.

"כבר בגיל מאוד צעיר לא אהבתי את אורח החיים של חב"ד, אבל הייתי בתוך זה והיה לי קשה לעזוב", אומר ספירא. "בגיל 15, כשהבנתי סופית שזה לא בשבילי, אזרתי אומץ ועזבתי לישיבה תיכונית בבית ספר דתי לאומי".

בגיל 19 הוא התגייס לחטיבת הצנחנים. כעבור כמה חודשים החליט להוריד את הכיפה מראשו. מבין חמשת האחים במשפחה, ספירא ואחותו הצעירה, אמונה בת
ה-19, הם היחידים שחיים כחילונים. לדבריו, אביו מקבל את הבחירה שלהם, שכן חשוב לו לשמור על הקשר עם ילדיו.

בפרויקט שיזם ישתתפו השנה כחמישה בתי עסק מהעולם החרדי, בהם שלושה עסקים המנוהלים על ידי נשים. ביום חמישי האחרון נערכה הפתיחה הרשמית והתוכנית יצאה לדרך. ספירא מקווה שהמיזם ייצור את השינוי המיוחל ובעתיד יועתק הפורמט למקומות שונים בארץ ובעולם.