בימים בהם כמעט כולם מדברים פוליטיקה, התעוררה משנתה גם הקהילה הגאה בהרצליה. בשבוע שעבר הוקמה ברשת הפייסבוק קבוצת "הרצליה גאה", בהנהגתה של כרמל מילנר-סער, תושבת העיר וחברה בקהילה הגאה, שמבקשת לקדם את כוחה של הקהילה בעיר ולהוביל לשינוי בכל הקשור לזכויותיהם של חברי הקהילה.

עוד ב-mynet:
חבר מועצת העיר נתניה נגד מצעד הגאווה: "שיצעדו בתל אביב, לא אצלנו"
לצעוד עם הבן במצעד הגאווה
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

בשלב ראשון מתכוונת מילנר-סער (35) למפות את חברי הקהילה. "המטרה היא לקבל מושג כמה הומואים, לסביות, טראנסים וביסקסואלים, מתגוררים בעיר, להבין את כוחם ולקדם את נראות הקהילה ואת זכויותיה", היא אומרת בראיון השבוע ל-mynet ו"ידיעות השרון", "אנחנו רוצים להציף את כל הקהילה החוצה. לא כדי לעשות רק סקר מספרי ולדעת כמה גייז יש בעיר, אלא באמת להבין איזה כוח והשפעה יכולים להיות לנו".

הקבוצה החדשה נמצאת בחיתוליה. אמנם היא מונה כעת רק 63 חברים, אולם להערכת מילנר-סער בעיר הרצליה חיים לפחות כאלף תושבים, חברי הקהילה הגאה, שחיים מחוץ לארון.

מילנר-סער, נשואה באושר לעמית, בת זוגה, ומתגוררת בעיר. היא נושקת לגיל 36, ומתכננת להביא ילד משותף לעולם יחד עם חברתה. עד הגילוי אודות נטייתה בגיל 22, מספרת מילנר-סער כי הייתה "בחורה של בחורים". לדבריה כמי שבאה מבית מזרחי ושמרני שלא מודע לנטיות מיניות, השנתיים הראשונות מרגע הגילוי היו קשות ביותר.

עניין הגילוי הפך את מילנר-סער מבחורה חסרת ביטחון, מופנמת וביישנית לאדם בעל ביטחון ויכולת תקשורתית גבוהה. לפתע כל חלקי הפאזל התחברו ואופייה האמיתי יצא החוצה. "אם היו אומרים לי שיש לי אופציה לחזור להיות סטרייטית ולנהל חיים שקטים ללא מאבקים וקשיים, הייתי אומרת 'לא תודה'", היא אומרת.

פתאום לדבריה התעוררו בה כוחות ויכולות שלא ידעה עליהם. עד לפני מספר שנים היא לקחה חלק בפעילות ארגון הנוער הגאה "איג"י", ואף הדריכה את קבוצת הנוער של הארגון בהרצליה. בהמשך דרכה אף מצאה את מקומה כמנהלת פעילות המרכז הגאה בתל אביב, אולם במהלך הדרך משהו קרה. אינטנסיביות העשייה הקהילתית, והפיגוע בבר-נוער בתל אביב שזעזע את עולמה, גרמו לה לקחת צעד אחורה ולהתרכז בעשייה האישית.

אין לנו ביטוי בעיר
למרות שהחליטה לקחת צעד אחורה מכל המאבקים, מצאה עצמה מילנר-סער, שוב ושוב מנצלת את כישוריה ונרתמת לטובת העשייה החברתית והקהילה. התחושה שיש לא מעט אנשים שזקוקים לפלטפורמה המתאימה הובילה אותה לפתוח את 'הרצליה גאה'. "יש לא מעט אנשים שהקבוצה הזאת עשויה לתת להם במה", היא אומרת, "זה יכול להיות במובן של תמיכה, מענה על שאלות שונות בנוגע לזכויותינו בעיר ומחוץ לעיר".

נראה כי מלבד קבוצת הנוער של "איג"י" ברשת החברתית, זוהי הקבוצה הראשונה שמאגדת את הקהילה הגאה בעיר, שלדברי מילנר-סער אינה מקבלת כיום ביטוי ממשי. "אין כל כך קהילה בהרצליה. לי ולעמית יש קבוצת חברות לסביות וידידים הומואים מאזור המרכז, אבל אין משהו מובהק בהרצליה", אומרת מילנר- סער, "להגיד שיוצא לי לפגוש בעיר לסביות הולכות עם תינוק או הומואים הולכים יד ביד? זה נדיר וקורה לעתים רחוקות, אבל ברור לי שזה שם ושהם קיימים. אנחנו לא היחידות כאן, זה בטוח. הרצליה היא עיר מאוד טולראנטית ומקבלת, אז ברור לי שהעובדה שלא נתקלתי בהם פיסית לא אומרת שהם לא כאן".

נדמה שמדובר בצעד נוסף בהתעוררות הקהילה הגאה בהרצליה. בקיץ האחרון, ביוזמתם של שלושה בני נוער שפנו לראש העיר, יעל גרמן, ובשיתופה של מילנר-סער, היה אמור להיערך אירוע הגאווה הראשון מסוגו בעיר. האירוע החל לקרום עור וגידים, אולם לבסוף נדחה. "היוזמה של ראש העיר, הקצאת התקציב וההצעה לתמיכה מלאה עוד בעינה", אומרת מילנר-סער, "היא הציעה שהיוזמות לפעילות הגאה יתקיימו בקיץ הבא ונכון לעכשיו זה התכנון. גרמן עושה המון וכשיוזמים היא לא בולמת. אני חושבת שהיא מאוד גיי פרנדלי ואני נפעמת מההירתמות התמידית שלה לטובת הקהילה".

כוח פוליטי
בזמן שישנן ספקולציות שונות האם תתמודד ראש העיר בבחירות הארציות ותפנה את מקומה לראש עיר חדש, אומרת מילנר-סער כי היא אינה פוסלת הצטרפות לפוליטיקה העירונית על הסף. "אני לא מתה על המילה פוליטיקה, אני רוצה יותר לחשוב על זה בתור פעילות קהילתית חברתית משפיעה", היא אומרת. "הייתי רוצה להשתתף בפעילות שתביא לשינוי. אני לא רוצה להקים רשימה, אבל אם וכאשר זה יהיה רלוונטי, אשמח לשקול פעילות עירונית פוליטית".

כעת היא מקווה שקבוצת "הרצליה גאה" תהווה בית לאוכלוסייה הגאה ותביא לנראות הקהילה בעיר. לדבריה יש עוד הרבה מה לעשות בעיר למען הקהילה ולמען החברה עצמה. "שווה לשקול בעיר כמו הרצליה הקמת מרכז גאה בתמיכה עירונית, דומה למה שי