בית משפט השלום בתל אביב פסק לפני כשבוע וחצי כי אלה (שם בדוי), תושבת הרצליה בת 52, תפוצה בסכום של כ-150 אלף שקלים, על ידי עיריית הרצליה. זאת לאחר שנפגעה מגחלים לוהטים שהיו מפוזרים בחוף הים.

עוד ב-mynet:
נפגעה מסוס שדהר על החוף ותפוצה ביותר מ-60 אלף שקלים
הגשם גרם נזק לרכב - העיריה תשלם
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

מכתב התביעה עולה כי בחודש אפריל 2007, ערב חגיגות יום העצמאות ה-59 למדינת ישראל, צעדה אלה לטיול לילי בחוף אכדיה עם בעלה. במהלך הטיול, שהסתיים באשפוז בבית חולים, נכוותה אלה באורח בינוני מגחלים דלוקים שנותרו על החוף ללא פיקוח, חלקם חשופים וחלקם קבורים בחול.

"צעדתי יחפה על החול ולפתע דרכה רגלי השמאלית על גחלים דלוקים", סיפרה אלה בעדותה בבית המשפט. "הרגשתי צריבה וכאבים איומים ברגל. מדובר בכמות גדולה של גחלים שהיו מכוסים בשכבה דקה של חול. כתוצאה מהכוויות אושפזתי למשך שבועיים ביחידת הכוויות בבית חולים 'בילינסון' בפתח תקווה".לדבריה של אלה קיים איסור מוחלט על הבערת אש באזור החוף בו טיילה, אך למרות האיסור ושלטי האזהרה, לא היו באזור פקחי עירייה כדי לאכוף זאת. "בחוף היו מספר קבוצות של אנשים שמינגלו להנתאם, למרות שהדבר אסור", היא מספרת.

"אנו היינו רחוקים מהם ועשינו את דרכנו לכיוון המים. לא ראיתי פקחים או אנשי עירייה שמנעו את הדלקת המדורות והמנגלים. לאחר האירוע שפכתי מים על האזור שנפגע ובעלי ביקש ממספר אנשים שיפנו לחובש שלא הגיע בכלל למקום".

העירייה טענה מנגד כי חובתה לדאוג לניקיון החוף אינה חובה מוחלטת ואין מוטלת עליה החובה לעשות כן בכל רגע נתון ובכל מקום מיד עם היווצרות המפגע. מנהל רשות החופים דאז, שמואל לין, העיד כי חוק עזר עירוני אוסר על הדלקת אש ברצועת החוף בעיר, שאורכה כ-7.2 ק"מ, ואף קיים שילוט המצביע על כך.

מעדויות שעלו במהלך הדיונים בבית המשפט עולה כי העירייה מעסיקה 25 סדרנים בכל החופים, שתפקידם למנוע הדלקת מדורות בחוף. באותו יום היו שני פקחים שעבדו ביום ושני פקחים בלילה.

בית המשפט קבע כי "אכיפת איסור הבערת אש בתחומי החופים המוכרזים לא הייתה יעילה". עוד ציינה השופטת זהבה אגי כי הוכח שביום האירוע הציבה
העירייה פקח אחד בלבד, ובכל מקרה "העירייה כשלה באכיפת חוק העזר שחוקקה, ולא הצליחה למנוע הבערת אש בתחום החוף.

"מדובר ביום חג העצמאות. ביום זה היה על הנתבעת לצפות במיוחד לכך כי יהיו נופשים על שפת הים אשר יבעירו מנגלים, והיה עליה לנקוט באכיפה מוגברת של האיסור להבערת אש. הצבת פקח בודד או אפילו שני פקחים, לאורך חוף ים המשתרע על פני 7 ק"מ, ביום כמו יום העצמאות אינה מהווה פיקוח סביר ויעיל".

מעו"ד שלמה בן כהן, שייצג את אלה, נמסר: "קבלת התביעה במלואה על ידי בית המשפט, ללא כחל וסרק, מהווה קביעה חד משמעית כי עיריית הרצליה נהגה ברשלנות ולא דאגה לביטחון המתרחצים והמטיילים בחופיה. אנו תקווה כי תוצאות פסק הדין ישנו את התנהלותה של עיריית הרצליה וכלל הציבור יצא נשכר מפסק דין זה".

מעיריית הרצליה נמסר: "אנו מכבדים את החלטת בית המשפט".