הקיץ, כצפוי, גורם להרבה בני נוער לצאת בלילות לרחובות ולחפש תעסוקה. התופעה לא פוסחת על אזור השרון, וגם במחוזותינו אפשר לצפות בבני נוער צעירים במיוחד שותים אלכוהול אחרי השעה אחת עשרה בלילה ומקימים רעש שמפריע את מנוחת התושבים.

עוד ב-mynet:
בני הנוער שיכורים ואלימים בקווי הלילה
"רק לילדים עשירים יש מה לעשות בלילות"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

לאור זאת החליטו חברי ועד ההורים העירוני של הרצליה להקים סיירת מיוחדת שנקראת "הורים במדים", שחבריה יעברו הכשרה ויוסמכו על ידי המשטרה. היוזמה היא של שני הורים תושבי הרצליה, ערן אפרגן ותמר משעניה-קליין, שהחליטו לא להישאר אדישים למצב ולקחת את המושכות לידיים."יש צורך בחיזוק הביטחון במקומות בהם מבלים בני נוער", מסבירה משעניה-קליין. "החלטנו, בשיתוף פעולה עם משטרת גלילות, להקים את סיירת 'הורים במדים'. ההורים יעברו הליך גיוס רשמי כדי להיות שוטרים מתנדבים במשטרה, וכל הקבוצה תעבוד במוקדים בהם מבלים בני נוער בעיר. אנחנו שואפים להקנות ביטחון לבני הנוער שיוצאים לבלות בערב, כך שיוכלו לחזור הביתה בשלום. המטרה היחידה שלנו היא להגביר את הביטחון".

בניגוד לסיירות הורים קיימות, מלבד הסברה והרתעה עתידה סיירת 'הורים במדים' לעסוק באכיפה. פעילותה תיערך בקבוצות, אשר בחלק מהמקרים ילוו על
ידי שוטרים. "הסיירות יתנהלו תחת כנפי 'המשמר האזרחי'", מסביר סגן מפקד משטרת גלילות, רפ"ק איתן קיכל. "ההורים יקבלו סמכויות של שוטר, עם סייגים מסוימים".

לדברי רפ"ק קיכל, ההורים עתידים לקבל אזיקים ואף יחזיקו בסמכויות עיכוב ומעצר כמו כל מתנדב במשמר האזרחי, אשר יופעלו בהתאם לסיטואציה ולמצב הנתון בעת הפעילות.

"סמכות המעצר תופעל ברגע שמבקשים ממישהו להציג תעודת זהות והוא מסרב, או כאשר רואים נער שמתקוטט או משתולל", מוסיף רפ"ק קיכל. "במקרים כאלה ישתמשו ההורים קודם כל בסמכות העיכוב ויזעיקו שוטרים שיסייעו להם".

האם להורים תהיה סמכות לעצור בני נוער?
"במקרים קיצוניים, כאשר ההורים יבחינו בעבירות חמורות, דוגמת פריצה לרכב, דקירה או אונס, יהיה בסמכותם לבצע מעצר ללא נוכחות שוטר. בנוסף יוכלו ההורים לרשום דו"חות במקרים בהם יגרמו נערים לרעש וינהגו באלימות. צריך להבין שהמטרה שלנו היא שתהיה יותר השפעה על בני נוער שנמצאים ברחובות".

סייעה בהכנת הכתבה: עדי אטון