בית משפט השלום בהרצליה חייב את עיריית הרצליה לפצות את תושבת העיר בסכום של יותר כ-64 אלף שקל, לאחר שזו נפגעה מסוסים שדהרו בעת שבילתה בחוף הים בעיר.

עוד ב-mynet:
נפלה ברחוב ותפוצה ע"י העיריה ב-130 אלף שקלים
הגשם גרם נזק לרכב - העיריה תשלם
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

מכתב התביעה עולה כי לפני 13 שנים הגיעה מלכה (שם בדוי), בת 50, עם בנה לחוף הים בהרצליה. בעת שהשניים בילו בחוף הגיעו למקום שלושה סוסים ודהרו מעליה, כשאחד מהם פגע בגופה ובקרסול רגלה הימנית בעודה שוכבת על חוף. כתוצאה מהפגיעה פונתה מלכה באמבולנס לבית חולים 'מאיר' בכפר סבא.

פרופסור משה סלעי, שמונה כמומחה רפואי מטעם בית המשפט, קבע כי בגין התאונה נקבעו למלכה אחוזי נכות לצמיתות וכי כשבע שנים לאחר האירוע נגרם זיהום בגיד האכילס, שהצריך טיפול מקומי עד להחלמה. את הזיהום קשר פרופ' סלעי לאירוע בחוף.

העירייה טענה מנגד כי אין לה מחויבות כלפי התובעת וכי לא ניתן למנוע כניסת רוכב על סוס לחוף. עוד טענה העירייה כי "בשל אילוצים תקציביים לא ניתן להוסיף פקחים בנוסף לאלו שהוצבו וגם אם מספרם היה מוכפל או משולש, לא היה בכך כדי למנוע את קרות האירוע".

"ביום האירוע עבדו בחוף, שהינו חוף מוכרז, חמישה פקחים", הצהיר בבית המשפט וולף לנצט, מי ששימש אז כמנהל רשות החופים בעירייה. "כניסת בעלי חיים לחופים נאסרה, ובכל ירידה או כניסה לחוף הוצבו סדרנים. העירייה הציבה שילוט האוסר, בין היתר, על כניסת בעלי חיים לחוף, אך הצבת שילוט אינה מספיקה. יש צורך לאכוף את החוק ולכן הועסקו בחוף פקחים ושוטרים".

בית המשפט ציין גם הוא כי חוק העזר אוסר כניסת בעלי חיים לחוף, וכי העירייה אף העניקה לעצמה סמכויות לאכוף איסור זה. "העירייה נושאת בחובת זהירות מושגית כלפי התובעת, בהיותה מוזמנת לחוף, וכן בחובת זהירות קונקרטית", קבע השופט יחזקאל הראל בהחלטתו.

"המסקנה המתבקשת הינה כי פקחים מטעם העירייה היו מוצבים בכל המקומות שאינם מגודרים מהם יכלו להגיע הסוסים. אם אכן הוצבו פקחים, כפי שהוצהר, היה עליהם להבחין בסוסים עם כניסתם לחוף, או תוך כדי כניסתם זו. משהפקחים לא הבחינו, על פי הנטען, בכניסת הסוסים, המסקנה הינה כי לא מילאו אחר הייעוד שהיו אמורים למלא. הפיקוח, ככל שהיה, היה לוקה בחסר, והפקחים שהוצבו, או מי מהם, לא מילאו אחר תפקידם".

לאור זאת החליט בית המשפט כי על העירייה חלה החובה לפצות את התובעת בסכום של כ-60 אלף שקל.

"עברתי שנים של סבל ועד היום אני סובלת מטראומה ומבעיות בריאות כתוצאה מהפגיעה", מספרת מלכה. "למרות שמדובר בגוף גדול כמו עירייה, החלטתי לא לוותר וללכת עם האמת שלי, ואני שמחה ומודה לשופט שקבע כי אכן חלה אחריות על העירייה".

עו"ד שאול נבוני, המייצג את מלכה, הוסיף: "השופט הכריע שלא הייתה שמירה קפדנית בחוף. הרשות מחויבת לשמור על אזרחים מפני נזקים שעלולים להיגרם להם בתחומה".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "העירייה לומדת את פסק הדין ושוקלת צעדיה, בין השאר לעניין הגשת ערעור על החלטת בית המשפט".