מאבק הגולשים והמתרחצים בחופי הרצליה נגד הבנייה בחופי הים בעיר עולה שלב, בעקבות עבודות בניית שלב ב' של הטיילת שהחלו ביום שלישי השבוע. בשבת הקרובה ייפגשו המפגינים בשעה 10 בבוקר בחוף זבולון, משם ייצאו לצעדה עד לחוף הדרומי, חוף הסירות, ויביעו את מחאתם.

עוד ב-mynet:
התושבים נגד הרחבת מלון דן אכדיה על החוף
"מונעים מאיתנו את מקום הגלישה הכי טוב בארץ"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

לדברי המפגינים, הבנייה המאסיבית בחופי הים הביאה לכך שלא נשארה פיסת חוף טהורה אחת בכל הרצליה. בניית שלב ב' של הטיילת, בין חוף אכדיה לחוף זבולון, עלולה להחריף את המצב ולגרום לטענתם לפגיעה קשה ובלתי הפיכה בחופים.

"מי שעומד מאחורי המאבק הם ציבור אוהבי הים, הטבע וגולשי הגלים בכל הארץ בכלל ובחופי הרצליה בפרט", מסביר בן אדלר (35), מארגן הצעדה ותושב רמת השרון, הגולש בחופי הרצליה מאז שהיה בן 13.

"אנחנו נאבקים במספר מימדים - חלק מהאנשים מגיעים ממקום משפטי ומוחים כנגד חוקיות הבנייה, אני ואחרים באים מהמקום של האדם הפשוט שזועק זעקה מתוך כאב. בשנות ה־80 וה־90 הייתה רצועת חוף אחת ארוכה ובתולית לאורך כל חופי הרצליה ועד לחופים באזור תל אביב. לא הייה מרינה, לא היו שוברי גלים ולא היו בנייני דירות ענקיים על החוף כמו שיש בחוף הדרומי. אנחנו כילדים זכינו ליהנות מחופי ים מאוד טהורים".

"את המאבק על החופים אני עושה גם בשבילי אבל בעיקר בשביל הילדים שלי, כדי שיהיה להם קצת ממה שהיה לנו", מוסיף עו"ד יניב צור (38), יליד הרצליה. "אני בדרך כלל לא בן אדם של מחאות, אבל במקרה הזה נחצה איזשהו גבול ואני פשוט לא יכול לחיות איתו. התוכניות של שלב ב' בטיילת עברו אישור של רשות הרישוי, אבל היו צריכים לדון בתוכנית במסגרת ועדה מקומית או הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, שם הציבור יכול להגיש את התנגדויותיו ולהבין את ההשלכות. אף אחד לא יכול באמת לצפות את השפעת הבנייה על החוף והבנייה החדשה עלולה להביא למצב שלא יהיה יותר חוף ואי אפשר יהיה לתקן את זה".

לדברי צור החשש הגדול הוא שבניית הטיילת תגרום להאצה בנסיגת החולות מהחופים הצפוניים בהרצליה, ועל ידי כך תביא להצרת קו החוף. "המרינה שנבנתה בעבר עצרה את זרימת החולות", הוא מסביר. "בכל שנה העירייה משקיעה כספים רבים בהזרמת חול לחופים, אבל מדובר בכמויות קטנות מדי שלא ממש עוזרות והחופים הפכו לצרים מאוד".

טענה נוספת אותה מעלים אנשי המאבק היא שבשנים האחרונות הפכו חופי הים בהרצליה משטחים ציבוריים לשטחים פרטיים ובכך נפגעה זכות הציבור ליהנות מהם.

"אנחנו מרגישים שחופי הים בהרצליה כבר לא שייכים לנו, הציבור", אומר אדלר. "אין מקומות חנייה ללא תשלום וכל החוף מלא בכיסאות חוף. לקחו מהציבור, שמשלם מיסים, את היכולת לבוא לים, ליהנות מחוף נקי מבלי הצורך לשלם על כל דבר. המטרה שלנו היא עצירת התוכנית, הסדרת כניסת הגולשים לחוף הסירות ושאנו נוכל להמשיך וליהנות מחופי הים שלנו".

מעיריית הרצליה נמסר: "הטיילת נועדה להנגיש את החוף לכלל האוכלוסייה מבלי לגרוע במאום מרצועת החוף. אנו מכבדים את זכותם של גולשי הים להפגין אך בעוד שהם יצעדו על החוף, אנשים בעלי מוגבלויות, קשישים, והורים עם עגלות אינם יכולים להגיע בקלות אל קו המים בשל חוסר הנגישות".