יום שלישי, השעה: 06:30 בבוקר, המקום: בניין מיקרוסופט בהרצליה. המשתתפים: 12 חברי ארגון גרינפיס. המשימה: לטפס על הבניין ולתלות עליו כרזת ענק להעברת המסר לשימוש באנרגיה ירוקה ובאותה עת לנקות את חלונות הבניין, כרמז הבא להגיד לאנשי החברה: אתם מזהמים, אנחנו מנקים.

עוד ב-mynet:
מזבלה ביישוב היוקרתי: "הפכנו לחצר האחורית של טייבה"
ישראל 2030: יותר תעשייה - יותר זיהום אוויר
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

אנשי הקרקע תודרכו היטב להפיץ לעוברים ושבים כרוזים ולהסביר את מה שמתרחש על הבניין, כך שגם הנהג המנומנם ביותר לא יוכל להישאר אדיש. גרינפיס הנו ארגון מאבקים בינלאומי, שמשתמש בעימות יצירתי כדי לחשוף בעיות סביבה גלובליות. לארגון למעלה מ-3 מיליון תומכים ברחבי העולם.

מבצע ההשתלטות על מיקרוסופט בישראל תוכנן בדייקנות. שלושה חברים בארגון החלו לטפס לגובה של 20 מטר על קירות בניין מיקרוסופט. כעבור שעתיים בערך הצליחו השלושה לפרוש את כרזת הענק שהודיעה סופית - גרינפיס בשטח, הגיע הזמן שמיקרוסופט תנקה את הענן שלה מפחם ותיכנס למתח.הבחירה בחברת מיקרוסופט לא הייתה מקרית. לפני כחודש הוציא ארגון גרינפיס דוח שבחן 14 חברות מתחום התקשורת והטכנולוגיה, לפיו ענקיות הטכנולוגיה, צורכות את מירב האנרגיה שלהן ממקורות מזהמים ומסוכנים כפחם ואנרגיה גרעינית. חברי הארגון לא יכלו להישאר אדישים לממצאים, והחליטו לפתוח בקמפיין עולמי כנגד שלוש החברות הגדולות, מיקרוסופט, אפל ואמזון.

בגרינפיס ישבו וחשבו על פעולה שתמשוך את תשומת הלב של החברות והציבור, כאשר הוחלט על פעולות טיפוס על בניינים גם במקומות כמו טורקיה וארה"ב, כשהמטרה היא לגרום לחברות הללו לעבור לשימוש באנרגיה נקייה ומתחדשת.

בישראל החליטו חברי הארגון לבחור בחברת מיקרוסופט. "המסר של הפעילות הועבר באמצעות משחק מטפורי, כאשר אנחנו מבקשים שמיקרוסופט ינקו את הווינדוס ומדגישים, שאנרגיה נקייה זה דבר חשוב", מספרת אפרין בונשטיין, שתפקדה על תקן שוטפת חלונות כחלק מהמבצע.

06:30
נפגשים במיקרוסופט
אחרי לילות ללא שינה ותיאומים רבים, הגיעה שעת הפקודה. יום שלישי עם עלות השחר הקיצו משתתפי המבצע ועשו דרכם על עבר משרדי מיקרוסופט. "הדבר הראשון שעשינו על הבוקר היה להגיע לשטח, לראות שהוא פנוי, שאין נוכחות של גורם שיכול לגרום לכך שהפעולה שלנו תשתבש ולדאוג לכך שהמטפסים יעלו לאן שצריך", מספרת בונשטיין, "למעשה הכול היה גלוי ולא הסתרנו דבר. החשש היחיד היה לאבטח את האזור ולשמור שאנשים לא יעברו מתחת למטפסים ויקרה אסון".

עובדי מיקרוסופט קיבלו הוראה לא לדבר עם פעילי הארגון ולהתעלם מהנעשה.

06:45
מתחילים לטפס
לאחר שווידאו שהשטח נקי, החלו המטפסים בפעולת הטיפוס ואילו שאר הפעילים פתחו בניקיון החלונות. למתבונן מהצד נראו הפעילים בתחילה כמנקי חלונות מקצועיים או פרסומאים, כאשר לקח זמן להבין במה מדובר.

ראשון המטפסים נשלח אילי בן עמר, מטפס ותיק ואקטיביסט אשר פעיל בארגון כבר שמונה שנים. "הפעילות במיקרוסופט הייתה קשה כי היה חום והרבה משקל", מספר בן עמר, "לא הייתי אומר שזה קריעה, אבל זה לא קל. זה יותר מאמץ של סיבולת, אתה מתייבש וחוטף שמש בפרצוף. להגיע למעלה לקח לי עשר דקות, אבל אז הייתי צריך להוריד חבלים לחבר'ה האחרים וכל התהליך לקח שעתיים וחצי".

בזמן שבן עמר וחבריו טיפסו במרץ, היו מי שנשארו על הקרקע וניקו במרץ את החלונות. הרעיון היה להעביר מסר: אתם מזהמים, אנחנו מנקים.

07:30
שיבוש בתוכניות
חלוקת התפקידים בארגון היא ברורה, על מנת למנוע אי הבנות. וכך לצד מטפסים ומנקי חלונות, יש גם מי שתפקידה הוא לשמור על הסדר. "הייתי אחראית לדבר עם כל מי שנמצא מחוץ לקבוצת הפעילים, ולהסביר בהתאם לעקרונות אי האלימות מהי מהות הפעולה שלנו ומה אנחנו עושים, בין אם מדובר בהסברה למשטרה, עובדי מיקרוסופט או כל אדם אחר", מסבירה ג'ואנה ג'ונס, שקיבלה במבצע את תפקיד האחראית על שמירת הסדר וההסברה.

"במהלך הפעילות הגיע למקום אחד מאנשי העסקים שהיה מאוד מודאג שמשהו יקרה לזגוגיות ולמטפסים", מספרת ג'ונס, "ניסיתי בצורה מאוד רגועה ונעימה להסביר שאנחנו לא שם בכדי לגרום נזק, אלא פועלים בצורה בטיחותית. הסתבר שלא כל כך הצלחתי לשכנע אותו, הוא היה מאוד לחוץ. הוא דיבר על שמירה וביטחון, אבל תלש לנו את סרטי הסימון שמטרתם לשמור עליו".

08:30
המשטרה מגיעה
המבצע הייחודי הצליח למשוך גם את תשומת לב של המשטרה, כאשר מספר ניידות הגיעו לאזור, תרחיש שאנשי גרינפיס כבר תרגלו אליו היטב בעבר. מי
שנשלחה להרגעת המצב היא ג'ונס שאף הצליחה להגיע לפשרה.

בעקבות המקרה העתיקו הפעילים את מקומם בשעה 09:00 לתחנת הדלק הסמוכה לאזור והחלו לדבר עם הנהגי