בשבת שעברה, כשעלה השחר מעל גגות בתי איי מרשל באוקיינוס השקט, ירדו המקומיים מתחת לפני המים והצטלמו בשונית אלמוגים שניזוקה מעליית מפלס הים. הרחק משם, על שפת חוף הים בהרצליה, הגובל עם חוף הצוק בתל אביב, התאספה קבוצה של 65 ישראלים והפגינה סולידריות.

עוד ב-mynet:
כך תכבו את המכשירים החשמליים בבית באמצעות האייפון
הכלב עשה את צרכיו על הדשא - השכן ירה בו
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

במעל 1,000 מוקדים ברחבי הגלובוס, ביום האקלים הבינלאומי של ארגון 350 העולמי שהתקיים בשבת האחרונה, נאספו אנשים והתכנסו לכדי נקודות המסמלות את החיבור שבין שינוי האקלים והתחממות כדור הארץ לבין תופעות מזג האוויר הקיצוני שהובילו בשנים האחרונות לסופות ושיטפונות שזרעו הרס כבד וגבו חיי אדם.

המטרה הייתה להעלות את המודעות לשמירה על הסביבה. "ריכוז פחמן דו-חמצני של 350 חלקיקים למיליון באטמוספרה שלנו הוא הגבול הבטוח העליון לפי מדענים ומומחי אקלים רבים", מסבירה סורל ריטר (55), תושבת ראש העין וחובבת סביבה ידועה, שיזמה את הפקת הנקודה הישראלית.

"בריכוז הנוכחי של 390 חלקיקים למיליון אנחנו כבר מעל לטווח הבטוח ואם לא נרד במהירות עד פחות מ-350 במאה זו, אנו מסתכנים בהשלכות בלתי הפיכות כמו המסת הקרח בגרינלנד ואנטארקטיקה ועלייה דרסטית במפלס הים".הבחירה בחוף הים בישראל אינה מקרית. הרעיון היה לציין את תופעת עליית מפלס הים שמאיימת כיום באופן מוחשי על קיומן של מדינות איים קטנות. "עשינו את זה ליד הים, כי אין ספק שבעתיד נסבול מאוד מזה שהמפלס עולה", מסבירה ריטר.

"יש כבר איים באוקיינוס השקט, למשל באזור האיים המלדיביים, שמחפשים להם מקום אחר לחיות או שהתפנו למקומות אחרים. עיקר הפעילות הייתה להסביר לאנשים שהגיעו לאירוע מה המטרה. מי שהגיע לאירוע יודע על ההתחממות, אבל לא תמיד מבין את חומרת המצב.

"בסופו של דבר ישתמש הארגון בתמונות מכל העולם לצורך המשך פעילות והסברה. אני מרגישה שבישראל הייתה היענות וגם שהצלחנו להעלות את המודעות. הפכנו את זה למשהו שאנשים ידעו ושמעו עליו. הגיעו 65 אנשים שנהנו, הרגישו הזדהות, קיבלו אפשרות להביע רצון שהדברים ישתנו ולקחו חלק במשהו בינלאומי".

בכל נקודה בעולם נאספו אנשים בסמוך למקומות שניזוקו כתוצאה ממזג האוויר. כך בדקר שבסנגל, נאספו המקומיים בסמוך לשולי הגאות שנוצרה כתוצאה מנזקי סופות. באדלייד שבאוסטרליה התקיים מירוץ בנחל יבש להדגשת הבצורת. מאות חקלאים פקיסטניים שנאלצו לברוח מבתיהם עקב הצפות חסרות תקדים, התאספו על גדות נהר האינדוס במדינתם. באיותיה בתאילנד, נזירים בודהיסטים התקבצו ליד מקדש שנהרס בשיטפונות בדצמבר שאף הציפו את עיר הבירה בנגקוק.

ארגון 350 העולמי, כאמור יוזם הפרויקט, קורא כבר שנים להשבת ריכוז חלקיקי הפחמן הדו חמצני באטמוספרה אל מתחת ל-350 למיליון, הריכוז מתחתיו טוענים המדענים כי יש לרדת בהקדם כדי לא להגיע להשלכות הרציניות של התחממות כדור הארץ.

המודעות בארץ לנושא הסביבה גדלה בשנים האחרונות ופיתוחים כמו המכונית החשמלית והפקת חשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת, מתחילים להיטמע בחברה הישראלית. עם זאת, נראה כי הדרך עוד ארוכה. "אני חושבת שאנחנו לא ממש במצב טוב", אומרת ריטר, "אם מסתכלים על נושא של אנרגיה מתחדשת מהשמש או מהרוח, יש קצת, אבל לא הרבה. אין לנו יותר מדי חוקים שמחייבים אנשים להפריד פסולת למשל. הבעיה היא שבעיית ההתחממות הגלובאלית כל כך דחופה וחמורה, שיש מדענים שאומרים שיש לנו רק עשר שנים להביא לשינוי".