בשבוע שעבר הוגשו לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה שתי תביעות ייצוגיות, האחת נגד עיריית כפר סבא והשנייה נגד עיריית הוד השרון, בגין מעברי חצייה בשתי הערים שאינם נגישים לנכים. התביעה נגד עיריית כפר סבא, על סך 20 מיליון שקלים, הוגשה על ידי גלית (שם בדוי) תושבת העיר, נכה המרותקת לכיסא גלגלים שלטענתה מתקשה לחצות מעבר חצייה רבים בעיר עקב מדרכות מוגבהות שאינן נגישות לכיסא גלגלים ואינן מאפשרות להם לעלות מהכביש לשפת המדרכה.

עוד ב-mynet:
התושבים זועמים: מדוע המרכז העירוני אינו נגיש לנכים?
קטוע הרגל שהפך למטפס אתגרי
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

עוד עולה מכתב התביעה, שהוגש על ידי עורכי הדין דן אשכנזי ודקלה ברנס, כי מבדיקה שעשתה התושבת עולה כי קיימים בעיר לפחות 43 מעברי חציה מסוג זה שהמדרכות הצמודות להן אינן מונמכות כפי שקובע חוק הרשויות המקומיות-סידורים לנכים משנת 1988, חוק לפיו ליד כל מעבר חצייה מסומן תהיה המדרכה מונמכת באופן המאפשר ירידה ועלייה נוחות לעגלות וכיסאות גלגלים לנכים.בתביעה שהוגשה נגד עיריית הוד השרון, על סך 16 מיליון שקלים, עולה כי הדס (שם בדוי) תושבת העיר, אף היא נכה המרותקת לכיסא גלגלים, מתקשה אף היא לחצות את הכבישים בשל אי הנמכת המדרכות והיא צירפה לתביעתה רשימת 35 מדרכות מסוג זה אותן בדקה ובהן אינה יכולה לחצות את הכביש בבטחה.

"החוק קצב אורכה של 5 שנים מיום תחילתו להסדרת שיפועים במדרכות, איי תנועה ואבני שפה קיימים", מסביר עו"ד דן אשכנזי. "משמע, לכל המאוחר סוף חודש ספטמבר 2003. על אף האמור בחוק העיריות מפרות באופן שיטתי ומקומם את הוראות החוקים הללו כלפי הציבור אליו הוא מכוון בכך שבעשרות מקומות בתחום השיפוט של כל אחת מהן, אינן מתקיימות דרישות העבירות והנגישות".

מעיריית כפר סבא נמסר: "התביעה טרם הגיעה למשרדי העירייה. עם קבלתה, תבחן העירייה את התביעה ותגיב כפי שתמצא לנכון".

מעיריית הוד השרון נמסר: "התביעה והבקשה טרם התקבלו בעירייה. לכשיתקבלו נלמד אותן ונגיב בהתאם"