בקשה לתביעה ייצוגית הוגשה ביום שני שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד בית הקפה אספרסו בר ברחוב בן גוריון בהרצליה. את התביעה הגישו שני תושבי העיר, עו"ד רם אפרתי ורעייתו זהבה, שהגיעו למקום יחד עם נכדם ונדהמו לגלות לטענתם כי במקום אין אזור למעשנים, כמתחייב בחוק. לטענתם, הם נאלצו לשבת ולנשום את עשן הסיגריות של הלקוחות המעשנים, דבר שגרם להם לסבל בבית הקפה.

עוד ב-mynet:
בנתניה הלכו רחוק: אסור לעשן נרגילה בפארק
הרצליה: "חוק העישון לא נאכף בימי ראשון"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"הסניף כולל חלק פנימי וחלק חיצוני שמקורה וסגור מכל צדדיו", טוענים השניים בכתב התביעה הייצוגית שהגישו ובו הם דורשים כי בית המשפט יחייב את בית הקפה בתשלום פיצויים ללקוחותיו בסך 37.5 מיליון שקלים.

"ביום 04.04.12 ביקרו המשיבים יחד עם נכדם בן השנתיים בסניף והתיישבו בחלקו הפנימי של בית הקפה כי ידעו שבחלקו החיצוני יושבים מבקרים מעשנים. המבקשים מסרו את הזמנתם ובעודם ממתינים הבינו כי תקוותיהם להימנע מעשן הסיגריות והסיגרים אותם מעשנים יושביו, התבדו."המבקשים אף הבחינו כי על כל השולחנות בחלק החיצוני מונחות מאפרות ואין בנמצא שילוט האוסר על עישון, למעט שלט אחד שהותקן באופן מוצנע בחלקו הפנימי של הסניף. מאחר שהדלת בין החלק החיצוני לפנימי נותרה פתורה ואיפשרה מעבר חופשי של העשן לחלק הפנימי, פנו המבקשים למלצרית וביקשו ממנה כי תסגור את הדלת תוך שהם מבהירים שהעשן מפריע להם מאוד. להפתעתם הרבה הם נענו בשלילה".

בסיור של "ידיעות השרון" ביום רביעי בערב בבית הקפה, הורגש ריח של עשן סיגריות חזק באזור של הלא מעשנים. כמו כן, שתי הדלתות שאמורות להפריד בין האזורים היו פתוחות. "הגענו לסניף מספר פעמים בעבר ובכל פעם עברנו סבל", סיפר אפרתי. "כל פעם ביקשנו לסגור את הדלת זכוכית שמפרידה בין האזורים והם סירבו, כי אסור להם לסגור את דלת הזכוכית. אנחנו, כלא מעשנים, סבלנו מאוד מהריח הכבד והעשן שאפף את המקום וזה נוגד את החוק. גם לקוחות אחרים וגם עובדי המקום סבלו.

"בנוסף, על פי החוק, אזור העישון צריך להיות בגודל של לא יותר מרבע האזור ללא עישון, ואילו כאן אזור העישון הוא כ-70 אחוזים ממנו. יש לציין שגם לקוחות אחרים התלוננו וזה לא עזר. אנחנו מקווים שמלבד הפיצוי תביא התביעה לשינוי בהתנהגות של בית העסק הזה ושל עסקים אחרים, הנוהגים באותה דרך".

מבית הקפה אספרסו בר נמסר בתגובה: "במקום קיים אזור עישון ורק בו מעשנים. במידה ויש לקוחות שהעישון מפריע להם, אני מבקש מהלקוחות המעשנים שלא יעשנו וגם דואג לסגירת הדלת המפרידה בין שני האזורים".