לפני שבועיים שמעה ראש עיריית הרצליה יעל גרמן כי שכנה בעיריית תל אביב, רון חולדאי, העלה הצעה (או ספין לטענת המתנגדים) לקיום תחבורה ציבורית בשבת. גרמן נדלקה והחליטה לאמץ את הרעיון למגרש הביתי שלה. ביום שלישי בלילה, בישיבת מועצה סוערת, הונפו 12 ידיים של חברי מועצה שהביעו תמיכה בהצעה, מול חמישה שהתנגדו לה.

עוד ב-mynet:
ירושלים: משרד התחבורה אסר על הסעת סטודנטים בשבת
מטעמי צניעות: אבות הורחקו ממופע הריקוד של בנותיהן
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

על פי ההצעה, קו 29, המופעל על ידי חברת מטרופולין, יפעל במתכונת שבת, כך שיוכל לאפשר הגעה של תושבי העיר לאזורי הבילוי והים. העובדה כי משרד התחבורה דחה על הסף את ההצעה של עיריית תל אביב, וכי לרבים ברור כי הסיכוי לאשר מהלך כזה הוא קלוש, לא ממש משפיעה על גרמן.

לדבריה, בשונה מעיריית תל אביב, בהצעה שלה היא בחרה בקו מינורי ולא רוצה לפתוח את כל התחבורה הציבורית בשבת, ועל כן היא מצפה ממשרד התחבורה לאשר את המהלך. "אם שר התחבורה, ישראל כץ, לא יסכים, אנחנו נגיש בג"ץ", אמרה השבוע גרמן. "אני זוכרת את חוות דעתו של כבוד השופט מישאל חשין. במסגרת משפט שהתנהל בנושא פתיחת רחוב בר אילן בירושלים לתחבורה, נאמר שלדעתו תחבורה ציבורית בשבת אינה מהווה הפרה של הסטאטוס קוו. אני חושבת שעוד עיריות צריכות לעשות את זה".

עוד נגיסה
"אנחנו, אנשי הציבור הדתי, כועסים מאוד", אומר השבוע משה ועקנין, יו"ר ועד הסוחרים בלב העיר, "ראש העירייה פוגעת באמון התושבים. היא קיבלה 30 אחוז קולות מהציבור הדתי שסמכו עליה. מבחינתי, היא פגעה קשות בתושבים. היא עושה פה צעד חמור".

רב העיר יחיאל יעקובוביץ', סירב להתייחס לעניין, אך הרב מרדכי שלוש, רב קהילת עקדת יצחק בעיר, הודה כי קיבל את הבשורה בתדהמה. "ראש העיר עושה דברים טובים למען כל שכבות הציבור, כולל הציבור הדתי, אבל היא צריכה להבין שהשבת לא שייכת לאף אחד מאיתנו. היא לא שייכת למנהיגים. השבת היא יום מנוחה וכך היא צריכה להישאר".

חבר המועצה ירון עולמי אמר: "להעביר את ההחלטה לפתחו של שר התחבורה כמוה להודות שמדובר בתעלול יח"צני ותו לא - הרי ברור שהשר לא יאשר את המהלך, ואז נוכל להאשים אותו. עיתוי המהלך מרמז לכאורה על אינטרסים אחרים שעומדים מאחורי ההצעה - לא בדיוק טובת תושבי העיר, אולי יותר לכיוון שיפור עמדות ברשימה לכנסת".

ביום שישי שעבר ארגן ד"ר שמואל סעדיה, ראש תנועת 'הרצליה למען תושביה', הפגנה ברחבי העיר נגד ההצעה. "קומץ קטן של אנשים שנמנים עם סניף מרצ, שבטל בשישים בחברה הישראלית, בארץ ובעיר הרצליה, לא יכול להכתיב את סדר היום פה בעיר ולשנות את הסטאטוס קוו", אמר סעדיה השבוע.

גרמן טוענת בתגובה לפגיעה בסטאטוס קוו, כי ההצעה מאוזנת. "חשבו שפתיחת הקניון תפגע בסטאטוס קוו. פתיחת הקניון לא פגעה באף אחד. הקו לא עובר בתוך השכונות שבהן נמצאים אנשים חרדים ודתיים. האם כיום לא נוסעות מכוניות ברחוב? אז מה זה משנה? הכוונה היא לתת מענה לחברה ולאנשים. אין כוונה לנגח את הדתיים".

נהגי האוטובוס איתם שוחחנו השבוע היו מעדיפים שהמהלך ייגנז. "לא נסכים לעבוד בשבת", אמר ל"ידיעות השרון" נהג בחברת מטרופולין, "כסף זה לא הכול בחיים. אני עובד קשה כל השבוע, עד שיש יום מנוחה ושלווה ברחובות, שקט של יום שבת שלא קיים באף מדינה בעולם. אני בטוח שאף אחד לא יאשר מהלך כזה".

ממשרד התחבורה נמסר השבוע כי אין בכוונתם להתייחס לנושא.

השכנות נזהרות
קו 29 של מטרופולין מתחיל את מסלולו בכפר סבא, ממשיך לרעננה ומשם להרצליה. לדברי סגן ראש העיר יונתן יסעור, העירייה דנה עם הרשויות השכנות באפשרות להוביל מהלך משותף. "דיברתי עם סגנית ראש עיריית רעננה בנושא ואמרתי לה שאנחנו הולכים להעלות את ההצעה והצעתי לה להוביל מהלך שכזה גם מרעננה כדי שהקו יהיה יותר אפקטיבי", אמר יסעור, "במידה ורעננה וכפר סבא לא יסכימו, אין לנו שום בעיה שהקו יתחיל מהרצליה".

ראש עיריית רעננה נחום חופרי, שבעירו נשמעות בחודש האחרון לא מעט קריאות להפעיל תחבורה ציבורית בשבת אמר, כי הצעה כזאת יש לבחון בכובד ראש. "מדובר בנושא שראוי להיבחן בכובד ראש ובאחריות, ובלבד שיהלום את הסטאטוס קוו הקיים בעיר".

ואילו ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו, שלל את ההצעה על הסף. "הנושא לא עולה על הפרק בכפר סבא מכיוון שיש בעיר הבנה מלאה בין דתיים לחילוניים לגבי הסטאטוס קוו הקיים, שהוא אחד הסיבות להרמוניה ששוררת בין דתיים וחילוניים בעיר".

בהכנת הידיעה השתתפו רועי רובינשטיין ואבישג בדש-זברו. הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות השרון"