האם בקרוב יוצב דגל ישראל על הירח? המהנדסים הישראלים כפיר דמרי (28) ויהונתן וינטראוב (24), בוגרי תיכון הנדסאים בהרצליה, יחד עם ישראלי נוסף, מתכננים, במסגרת תחרות של גוגל, להנחית רכב חלל קטן על הירח בתוך שנתיים. אם יצליחו, יקבלו 20 מיליון דולר. לפני כשבועיים הגיעו השניים לתיכון בעיר והרצו בפני תלמידי כיתות ט'. "אם נזכה נתרום את הרווחים לקידום נוער טכנולוגי בישראל", מציין דמרי.

עוד ב-mynet:
בן 15 פיתח אפליקציה לפייסבוק בהשקעת רקנאטי
שווה לוותר על שעתיים ביום בפייסבוק
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

מדובר בקבוצה של שלושה ישראלים, שניים מהם כאמור בוגרי תיכון הנדסאים, שהתאגדו תחת השם Space IL, הרשומה בישראל כעמותה ללא מטרות רווח. העמותה הישראלית תתחרה על הפרס מול 13 קבוצות בעולם. השלושה מציינים כי הם אינם עושים זאת ממניעים כלכליים, אלא רואים בזה משימה לאומית שתקדם את המדע והחינוך ותפתח את יכולות החלל של מדינת ישראל. "בהרצאה שערכנו הסברנו לתלמידים שעכשיו הם ילמדו מדעים ובעתיד יתכנתו רובוטים שיגיעו לירח", אמר דמרי.

וינטראוב הוא בוגר התוכנית ללימודי החלל באוניברסיטת החלל הבינלאומית של נאס"א. כיום הוא עובד כמהנדס מערכות של ננו לוויין בתעשייה האווירית. בימים אלה הוא שוקד על עבודת המאסטר שלו באוניברסיטת תל אביב במסגרת התוכנית הבינתחומית למצטיינים. התזה שלו עוסקת בעיבוד אותות בתחום מדעי המוח. דמרי מרצה למחשבים במכללה למינהל ושוקד על מחקר באוניברסיטת בן גוריון.

במסגרת ההרצאה סיפרו השניים על בניית רכב החלל והניסויים שהם עורכים לגבי היתכנות השיגור. הם גם הציגו בפני התלמידים סרטון על ניסוי שערכו לאחרונה בעמק בית שאן, וכן מצגת שבו נראה דגם של רכב החלל שיהיה קטן (כ-80 ס"מ על 1 מ' גובה בלבד), ובו משדרים ומצלמות, כשעיקר המאסה שלו תהיה דלק. "האתגר הכי גדול שלנו הוא הנחיתה שעומדת על מהירות של 7,200 קמ"ש, שזה מאוד מהר. אין אפשרות לפתוח מצנחים ואנחנו חייבים להנחית את הרכב בעזרת מנוע סילון", מציין דמרי.

"אחת התלמידות שאלה אותנו במהלך ההרצאה אם בשביל מה שאנחנו עושים צריך ללמוד פיזיקה. אמרנו לה שפיזיקה זו רק תחילת הדרך", מציין דמרי ומוסיף: "גם בתקופתי תיכון הנדסאים היה מקום מיוחד. בזמנו היו מעבדות, אבל לא הייתה התעסקות בחלל ובלוויינים. אני חייב לומר שזה מדהים להתחיל ללמוד על החלל בשלב הזה וזה יוביל אותם לאפשרויות בלתי מוגבלות".