תלמידי תיכון חדש הרצליה הגיעו ביום שלישי השבוע לעוד יום לימודים, אלא שכבר בכניסה לבית הספר נרמז להם שיום הלימודים יהיה הכל חוץ משגרתי. שלט גדול נתלה בכניסה לבית הספר ובישר להם: "ביום שלישי מגיעים למציאות אחרת". בשער עמד הצוות החינוכי ויצר הפרדה בין כניסת הבנים לכניסת הבנות. כשנכנסו לכיתות, התבקשו התלמידים לשבת בשתי קבוצות נפרדות – קבוצת בנים וקבוצת בנות.

עוד ב-mynet:
יעל גרמן נגד הדרת נשים: "אחנו במדרון חלקלק"
האוניברסיטה העברית: כניסה נפרדת לנשים
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

הפרובוקציה שיצרה הנהלת בית הספר כדי להעלות את המודעות בקרב התלמידים לנושא החם שעל סדר היום – הדרת נשים, יצרה סערת רוחות, "איפה נשמע כזה דבר, שיגידו לי מה לעשות", אמר בזעם אחד התלמידים. "הם השתגעו לגמרי". מנהל בית הספר, נחום יעקב, שהסתובב בין התלמידים, ציין: "זו הייתה המטרה, לגרום להם לתסיסה. עכשיו התלמידים מבינים מה קורה מחוץ לכותלי בית הספר".היו תלמידים שהחליטו לקחת חלק פעיל באירוע היצירתי שיזם בית הספר והסתובבו כשבידיהם שלטים נגד תופעת הדרת הנשים. "אנחנו חייבים לצאת נגד ההחלטות השובניסטיות הפוגעות בנשים. ההתנהלות הזו יוצרת הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים, וזה פגע רע שיחלחל ויהרוס לנו את החברה", אמרה אחת התלמידות. "בסך הכל רצו לעורר אותנו כדי שנרגיש מקרוב מה קורה שם בחוץ".

לתלמידים אחרים כל האירוע נראה מגוחך ומקומם, וחלקם אף יצאו בהפגנתיות מהכיתות וסירבו להמשיך בלימודים. "אם הם ימשיכו כך, אנחנו נחרים את בית הספר ולא נגיע לכאן", ציין בזעם אחד התלמידים. "בית הספר הפך את כל העניין הזה לבדיחה, וזה ממש לצחוק על הדתיים. ראש העיר שלנו מנסה בכל פעם לכפות את דעותיה על כלל התלמידים, בדיוק כפי שנהגה בעניין החזרת גלעד שליט. היינו קבוצה של תלמידים שלא הסכימה להחזרת שבויים בתמורה לשליט, וגרמן ניסתה להוביל כאן את דעתה המנוגדת. אותו דבר עכשיו - עושים כאן פרובוקציות על חשבון החברה הדתית", הוסיף התלמיד.

תלמיד אחר אמר: "ניסו להבהיל אותנו ולומר לנו שבשנה הבאה יפרידו את הבנים והבנות באופן קבוע ונלמד במבנים שונים. ניסו להביא אותנו לקצה, והם ממש הגזימו". והייתה גם קבוצה של תלמידים שכל ההמולה לא עניינה אותה. "לא מפריע לי לעבור בכניסה נפרדת או לשבת במרחק מבנות", אמר באדישות תלמיד מהתיכון.

לאחר פעולות ההפרדה היזומות כונסו התלמידים באולם הספורט והאזינו לדיון בנושא בהשתתפות רות רזניק, חברת מועצת העיר ופעילה חברתית למען נשים, אורנה סדגת-ארז, ראש מינהל נשים בעירייה, סיוון רהב-מאיר, כתבת ערוץ 2, והרבנית עו"ד פנינה נויברג. גם ראש העיר, יעל גרמן, נכחה בדיון. "אני שמחה שהנושא עולה לסדר היום הציבורי כדי שנדע שיש לחיות תוך סובלנות וכיבוד האחר - לכבד את אורח החיים הדתי ומצד שני לכבד את אורח החיים החילוני", ציינה גרמן.

גם במהלך הדיון הרוחות לא שקטו בקרב המתנגדים. "אני בוחר לא לשמוע את הבולשיט הזה. זה לא מעניין אותי", אמר אחד התלמידים שהתבקש לחזור מיד למקומו. רהב-מאיר סיכמה את הדיון: "אם נצא מכאן בתחושה של מרמור, לא הרווחנו דבר".