במהלך טיול בהודו התנסתה עדי שקד בעישון סם הקנאביס, נכנסה להתקף פסיכוטי ונפלה אל מותה. זה קרה לפני שש שנים וחצי, כשהייתה רק בת 21. מאז קיבלה על עצמה אמה, גליה שקד (54), את ההחלטה לעשות הכול כדי למנוע מצעירים להשתמש בסמים ואולי להציל עוד משפחה אחת מהכאב. האם, המתגוררת בהרצליה, מכהנת כיום כחברה בהנהלה הארצית של עמותת "אל סם" ומקדמת קמפיין שמטרתו הגברת המודעות לנזקים הכרוכים בעישון סמים וצריכת אלכוהול. "אני יודעת שאני לא הולכת לשנות את העולם", היא אומרת בראיון ל'ידיעות השרון', "לא כולם יפסיקו לעשן או להשתכר, אבל אם תהיה משפחה אחת שלא תעבור את הסבל שאנחנו עברנו, אז עשיתי את שלי".

התנסות קטלנית
זה היה אמור להיות טיול שיגרתי של אחרי הצבא. עדי, שבדיוק סיימה את המבחן הפסיכומטרי והחלה לשקול את עתידה האקדמי, החליטה, כמו צעירים רבים בני גילה, לצאת לטיול הגדול. היעד שנבחר - הודו. בעיצומו של טיול התרמילאים החליטה עדי להתנסות בעישון של סם הג'ראס, תוצר לצמח הקנאביס, התנסות שהתגלתה כקטלנית.

"עדי עישנה כי היא חשבה שהיא עושה משהו שאיננו מסוכן", מסבירה האם, "אלא שהיא נכנסה בעקבות העישון להתקף פסיכוטי - מצב בו יש בלבול בין דמיון למציאות, והיא חשבה שהיא פיה שמסוגלת לעוף. היא קפצה או נפלה, כנראה שלעולם לא נדע, על הראש, ממרפסת הקומה הראשונה של המבנה בו שהתה ונהרגה במקום".

עוד ב-mynet:
"היום שבו יאושר הקנביס כסם חוקי אינו רחוק"
בארצות הברית אושר לו הקנביס, בארץ הוא עבריין
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

גופתה של עדי נמצאה בחווה בניו דלהי, כשעליה סימני חבלות רבים. סימני פציעה התגלו גם על ראשה, אז הועלה חשד כי היא נרצחה, חשד שהופרך ברבות הימים. לאחר שהודיעו לה על מות בתה, ביקשה שקד לברר פרטים נוספים על האירוע הטראגי. "מסתבר שלפני שזה קרה, היא אמרה לאנשים שהיו סביבה שהיא יכולה לעוף. אף אחד מהם לא ידע ולא הבין באיזה מצב היא נמצאת".

לפני שיצאה לטיול, נזכרת האם, התקיימה שיחה בין השתיים. "דיברנו לפני הטיול וגם במהלכו על נושא הסמים, היא אמרה לי משפט שאני לעולם לא אשכח: 'אמא, אני לא צריכה סמים בשביל קסמים'. היא הייתה ילדה מקסימה, מוכשרת, חכמה ויצירתית, בוגרת מגמת התיאטרון של תיכון 'אלון' שהחלה להתלבט בין לימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה ללימודי תיאטרון, ואני האמנתי לה".

תעתועי הקנאביס
מדי שנה, מאז האסון, מקפידה שקד להגיע לתיכון 'אלון' ולהרצות לתלמידים בנושא הסמים. שקד מבקשת בכל פעם להעביר להם, דרך הסיפור של עדי, את הסכנות הטמונות גם בעישון בודד ובניסיון חד פעמי. לפני שנה וחצי החליטה שקד למצוא מסגרת משמעותית יותר בה תוכל לפעול כדי להעביר את המסרים שהפכו לחלק בלתי נפרד מחייה. "מאז שעדי נהרגה היה לי ברור שכל מה שהיא וחבריה לא ידעו, חייבים לדעת האחרים, צעירים תמימים שלא מודעים לסכנות. חיפשתי אפיקים שונים. בהתחלה זה היה בהרצאות וימי עיון שאורגנו על ידי המשפחה כדי ליידע את כל מי שאנחנו מכירים ואת כל מי שהכיר את הבת שלי. בהמשך הרחבתי את המעגל ויחד עם 'אל סם' רעננה והאוניברסיטה הפתוחה, ארגנו יום עיון בנושא תעתועי הקנאביס, ושם, באל סם, מצאתי כתובת שדרכה אוכל להשפיע".

בימים אלו, בעיצומו של שבוע המאבק בסמים ואלכוהול, בחרה שקד לחשוף לראשונה את סיפורה האישי מתוך כוונה לעודד צפייה בקמפיין העמותה ומתוך תקווה להגיע לכמה שיותר צעירים ובני משפחותיהם. "יש כתובת אליה הם יכולים להגיע כדי לפתור את מצוקותיהם, לקבל ייעוץ טלפוני ואף להיפגש באופן אישי על מנת להתחיל בהליך טיפולי".
הקמפיין מורכב מסדרה של סרטונים קצרים שהועלו לאתר יו-טיוב ומטרתם להמחיש לצופים שהרכב המשפחתי, גן השעשועים הסמוך לבית, חדר השירותים במועדון ותחנות האוטובוס, יכולים כולם להפוך למקומות בהם צורכים הצעירים סמים ואלכוהול.

"בתיכון שבו עדי למדה אני מציגה בכל שנה סרט שחבריה צילמו עוד כשהייתה בחיים, יש שם הרבה צילומים ממגמת התיאטרון שהיא אהבה. חשוב לי שיראו איזו ילדה היא הייתה ויכירו אותה באמת", אומרת האם, "לא עדי ולא אף אחד מהחברים שלה ידעו כמה סכנה יש בעישון סמים. בדיעבד אני יודעת שהיו לה פה ושם עוד כמה התנסויות לפני הטיול. אני אז לא ידעתי על ההתנסויות האלו ואני אמא שמחוברת מאוד לילדים שלה, אז מה שקרה לי בעצם יכול לקרות לכולם. רק אחרי המוות של עדי הבנתי שגם בגינות ציבוריות צעירים מתנסים בסמים, אלו דברים שלא היה לי מושג לגביהם.

היום אני מאמינה שאסור לוותר, צריך להסביר ולדבר ולתקשר עם הילדים שלנו בגובה העיניים ולא מכיוון שאנחנו חכמים יותר, אלא כי תפקידנו כהורים להראות להם את הדברים שאולי הם עדיין לא רואים. אני לא רוצה להפחיד במוות ובתאונות, אבל אני ההוכחה שזה יכול ל